skicko
03.05.10,10:54
Dobry den,
vlastnim rodinny dom a je na nom tarcha vo forme prava na dozivotne byvanie mojho uja. Ujo je dlhodobo (viac nez 10rokov) nezamestnany a z dovodu, ze si neplatil inkaso, je dom uz asi 7 rokov bez energii. V dome okrem neho nikto nebyva a za tu dobu co vlastnim ten dom (10 rokov) dom len chatral. Ujo v nom i napriek tomu chce byvat a byva v nom. Ja s tym domom neplanujem robit nic (z dovodu urcitych zlozitejsich rodinnych vztahov).
Ujo namiesto hladania si serioznej prace stale spekuluje a momentalne chce zacat podnikat a dom chce prenajimat. Po predoslych skusenostiach mam vsak obavy a pochybnosti o tomto jeho zamere. Ako majitel nechcem mat zbytocne problemy. Ale na druhu stranu ak ma seriozny zaujem o takyto druh podnikania a pomohlo by mu to, nechem mu v tom ani branit. Je mozne tuto situaciu nejako zmluvne podchytit tak, aby on prebral vsetku zodpovednost za vsetko a aby som ja s tym nemusel mat ziadne starosti a problemy? Chcel by som sa Vas este spytat ake su jeho prava, ked ma v dome dozivotne byvanie? Ake mne z toho vyplyvaju pripadne povinnosti voci nemu?
Vdaka za rady a nazory
Mária27
03.05.10,09:49
Pozri si občiansky zákonník § 151N - § 151p. Nedá sa to napísať v jednom odseku. Predpokladám, že ide o vecné bremeno a práva z neho patriace ujovi.
V tvojom prípade si vlastníkom a musíš vecné bremeno trpieť. Ak tam býva len on sám, je povinný znášať náklady na zachovanie a opravy domu.

Vecné bremeno vzniklo pravdepodobne na základe nejakej zmluvy, alebo z dedičstva. Nič nebráni v tom, aby ste urobili dodatok k pôvodnej zmluve, alebo jednoducho spísali podmienky užívania stavby, ktoré obaja podpíšete, kde mu dáš právo prenajímať nehnuteľnosť, časť príjmov použiť na údržbu domu a zvyšok si ponechať. Je to obdobne, ako ked vlastník dá nájomcovi právo na podnájom.
Môžeš urobiť aj domový poriadok:D