Alla
03.05.10,12:30
Svojho jediného zamestnávateľa za rok 2009 som požiadal o vykonnie RZD do 15.02.2010, firma nezanikla. Na moju urgenciu u zamestnávateľa prečo mi nazasiela preplatky z RZD, viem že mám preplatky, mi oznámila mzd. účtovníčka že na mňa zabudla a že mi urobí DP ktoré si mám sám podať na DÚ. Prečo by som mal byť sankciovaný z DÚ za oneskorené podanie DP, veď ja som si svoju povinnosť splnil ! Chybu spravila mzd. účtovníčka.
Viete mi poradiť čo v tomto prípade ?
Tweety
03.05.10,10:31
Svojho jediného zamestnávateľa za rok 2009 som požiadal o vykonnie RZD do 15.02.2010, firma nezanikla. Na moju urgenciu u zamestnávateľa prečo mi nazasiela preplatky z RZD, viem že mám preplatky, mi oznámila mzd. účtovníčka že na mňa zabudla a že mi urobí DP ktoré si mám sám podať na DÚ. Prečo by som mal byť sankciovaný z DÚ za oneskorené podanie DP, veď ja som si svoju povinnosť splnil ! Chybu spravila mzd. účtovníčka.
Viete mi poradiť čo v tomto prípade ?
Nech ho urobí dodatočne, ak dostala žiadosť, jej povinnosť bolo ho spraviť.
Alla
03.05.10,10:46
Čo ak mi odtají že som vôbec žiadosť podal ?
hanelie
03.05.10,10:52
argument: bola by povinná vystaviť do 10.03. potvrdenie o prijmoch / ak by chcela tvrdiť, že si žiadosť o rzd nepodal
Tweety
03.05.10,10:53
Čo ak mi odtají že som vôbec žiadosť podal ?
A prečo by odtajil? Ak nebude chcieť spraviť, choď s problémom za vedúcim mzdárky.
rodina1
03.05.10,12:59
Naša predchádzajúca mzdárka tiež nespravila bývalej zamestnankyni RZD. Táto zamestnankyňa podala podnet na DÚ, ktorý vykonal u nás kontrolu. Zistili, že sme boli povinní urobiť RZD a ja som ho v septembri (už ako nastupujúca mzdárka) urobila. Dostali sme za to pokutu, myslím, 2 000 Sk.
MarcelkaT
03.05.10,13:21
Ak zamestnanci nepožiadali o RZD a ani si samy nespravili , ako je to ďalej?
Pýtala sa má jedna známa, že čo s tým. Lebo zamestnanci chceli dať 2% nejakej organizácii.
hanelie
03.05.10,13:22
musia si podať DP / bude aj so sankciou za oneskorené podanie
rodina1
03.05.10,13:31
Ak zamestnanci nepožiadali o RZD a ani si samy nespravili , ako je to ďalej?
Pýtala sa má jedna známa, že čo s tým. Lebo zamestnanci chceli dať 2% nejakej organizácii.
Ak zamestnanci v stanovenom termíne (do 15.2.) nepožiadali zamestnávateľa o ročné zúčtovanie dane a zamestnávateľ im vydal Potvrdenie o príjme... do 10.3. a zamestnanci mali príjem vyšší ako 2012,85, mali povinnosť podať DP samy.
Zákon o dani z príjmov
§ 32
Daňové priznanie


(1) Daňové priznanie za zdaňovacie obdobie je povinný podať daňovník, ak za zdaňovacie obdobie dosiahol zdaniteľné príjmy presahujúce 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a), s výnimkou uvedenou v odseku 4. Daňové priznanie je povinný podať aj daňovník, ktorého zdaniteľné príjmy za zdaňovacie obdobie nepresiahli 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a), ale vykazuje daňovú stratu. Do sumy zodpovedajúcej 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a) sa nezahŕňajú príjmy, z ktorých sa daň vyberá podľa § 43, ak

a) vybraním tejto dane je splnená daňová povinnosť (§ 43 ods. 6) alebo
b) daňovník neuplatní postup podľa § 43 ods. 7.

(2) Daňové priznanie za zdaňovacie obdobie je povinný podať aj daňovník, ktorý za zdaňovacie obdobie dosiahol zdaniteľné príjmy len podľa § 5, presahujúce 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a), ak

a) plynú od zamestnávateľa, ktorý nie je platiteľom dane122) a ani zahraničným platiteľom dane podľa § 48,
b) plynú zo zdrojov v zahraničí okrem prípadov uvedených v odseku 4,
c) nemožno z týchto príjmov zraziť preddavok na daň [§ 35 ods. 3 písm. a)],
d) daňovník nepožiadal zamestnávateľa, ktorý je platiteľom dane, 122) o vykonanie ročného zúčtovania preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti (ďalej len "ročné zúčtovanie") alebo požiadal o vykonanie ročného zúčtovania, ale nepredložil v ustanovenom termíne potrebné doklady (§ 38 ods. 5) na vykonanie ročného zúčtovania alebo je povinný zvýšiť základ dane z dôvodu, že neboli splnené podmienky na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane podľa § 11 ods. 9 až 11.

(3) Daňové priznanie za zdaňovacie obdobie je povinný podať aj daňovník, ktorému zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) vykonal ročné zúčtovanie, ak v tomto zdaňovacom období daňovník poberal

a) príjmy podľa § 5 od viacerých zamestnávateľov a zamestnávateľovi, ktorý mu vykonal ročné zúčtovanie, nepredložil požadované doklady od každého zamestnávateľa,
b) iné druhy príjmov podľa § 6 až 8, ak nie sú od dane oslobodené, okrem príjmov, z ktorých sa daň vyberá podľa § 43, ak vybraním tejto dane je splnená daňová povinnosť (§ 43 ods. 6) alebo ak daňovník neuplatní postup podľa § 43 ods. 7, alebo je povinný zvýšiť základ dane z dôvodu, že neboli splnené podmienky na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane podľa § 11 ods. 9 až 11.
Platí, neznalosť zákona neospravedľňuje.
Musia si podať samy DP a možno budú mať aj nárok na ZP.