snapko
03.05.10,11:36
Dobry den,

obraciam sa sem s prosbou o radu ako vystahujem otca z domu. Nakolko denne pije a napada verbalne a psychologicky mamu, ktora uz bez toho ma tazke zdravotne problemy a s jeho spravanim sa jej este zhorsuju. Rodicia su uz rozvedeny od februara a mama dala podmienku otcovi ze pokial prestane pit tak moze s nami stale byvat. Samozrejme neprestal a tak chceme aby odisiel. Dom mala mama vo vlastnictve este predtym ako sa zoznamili a minuly rok mi ho prepisala na mna formou darovacej zmluvy s jej dozivotnym byvanim. Otec teraz stale oddaluje stahovanie, ze nema peniaze na odvoz. Som ochotny mu dat tu sumu co si zaziadal, ale chcem to mat podchytene nejakou zmluvou aby nemohol peniaze odmlcat, ale taktiez aby sa aj do urciteho terminu vystahoval.
Pomohol by mi niekto ako ma taka zmluva vyzerat, prip. ci je mozne ho aj nasilu vystahovat ked bude stale do toho terminu u nas?
Alebo je to mozne len sudnou cestou?
adulique
03.05.10,09:43
v prvom rade by som sa zamysela nad tym ci ma este stale trvaly pobyt v tom dome....ak ma, nemozes ho vystahovat bez nahradneho ubytovania. Teda toto platilo pred par rokmi a pochybujem, ze uz teraz to neplati. Podla mna staci ubytovanie aj v nejakej ubytovni. Treba sa poradit s pravnikom aj o tom ako mu trvaly pobyt zrusit. Co sa tyka samotneho prestahovania, ak su pravne veci v poriadku a otec tam uz trvaly pobyt nema, staci zavolat stahovaciu sluzbu a zaplatit tejto sluzbe priamo za vykonanu pracu. Je potrebne ratat aj so zasahom policie a mat pri sebe potrebne dokumenty o vlastnictve domu, v pripade ze by otec robil drahoty.
Flinstone
03.05.10,09:46
trvalý pobyt nezakladá vlastnícke právo ani nijaké iné k nehnuteľnosti... má len evidenčný charakter.

Neprihlásenie sa na trvalý pobyt totiž neznamená nemožnosť zdržiavať sa na určitom mieste a rovnako prihlásenie na trvalý pobyt nezaručuje nárok na zabezpečenie bývania. Odpoveď na otázku, v čom je teda význam trvalého pobytu, dáva opäť Ústavný súd SR. Vo svojom náleze konštatuje, že „trvalý pobyt možno považovať za štandardnú podmienku na nadobudnutie volebného práva a na jeho výkon, prípadne sú s ním v inej oblasti verejného práva (napríklad daňového) spojené dôležité právne účinky.“

http://www.e-obce.sk/clanky/1250.html
Mgr.Shrek
03.05.10,09:46
Dobry den,

obraciam sa sem s prosbou o radu ako vystahujem otca z domu. Nakolko denne pije a napada verbalne a psychologicky mamu, ktora uz bez toho ma tazke zdravotne problemy a s jeho spravanim sa jej este zhorsuju. Rodicia su uz rozvedeny od februara a mama dala podmienku otcovi ze pokial prestane pit tak moze s nami stale byvat. Samozrejme neprestal a tak chceme aby odisiel. Dom mala mama vo vlastnictve este predtym ako sa zoznamili a minuly rok mi ho prepisala na mna formou darovacej zmluvy s jej dozivotnym byvanim. Otec teraz stale oddaluje stahovanie, ze nema peniaze na odvoz. Som ochotny mu dat tu sumu co si zaziadal, ale chcem to mat podchytene nejakou zmluvou aby nemohol peniaze odmlcat, ale taktiez aby sa aj do urciteho terminu vystahoval.
Pomohol by mi niekto ako ma taka zmluva vyzerat, prip. ci je mozne ho aj nasilu vystahovat ked bude stale do toho terminu u nas?
Alebo je to mozne len sudnou cestou?

Ak so správne pochopil, dom vlastníš ty, teda na LV si ako vlastník zapísaný len ty. Dom ti darovala mamina a zriadilo sa vecné bremeno doživotného užívania veci.

Tvoj otec nemá žiadne právo sa v dome zdržiavať.
Pokojne ho môžte vyhodiť, vysťahovať, vymeniť zámky atď.

Ak máte strach, zavolajte políciu a tá ho vyvedie z domu. Je dobré mať niekde LV, aby ste sa ním mohli preukázať.

Nemá žiadne právo od vás čokoľvek požadovať. Urobte s ním krátky proces a máte pokoj.
buchač
03.05.10,10:02
Ak so správne pochopil, dom vlastníš ty, teda na LV si ako vlastník zapísaný len ty. Dom ti darovala mamina a zriadilo sa vecné bremeno doživotného užívania veci.

Tvoj otec nemá žiadne právo sa v dome zdržiavať.
Pokojne ho môžte vyhodiť, vysťahovať, vymeniť zámky atď.

Ak máte strach, zavolajte políciu a tá ho vyvedie z domu. Je dobré mať niekde LV, aby ste sa ním mohli preukázať.

Nemá žiadne právo od vás čokoľvek požadovať. Urobte s ním krátky proces a máte pokoj.

...mojím štýlom ????? ;):---:D:D:D:D
Mária27
03.05.10,10:29
Dobry den,

Otec teraz stale oddaluje stahovanie, ze nema peniaze na odvoz. Som ochotny mu dat tu sumu co si zaziadal, ale chcem to mat podchytene nejakou zmluvou aby nemohol peniaze odmlcat, ale taktiez aby sa aj do urciteho terminu vystahoval.
Pomohol by mi niekto ako ma taka zmluva vyzerat, prip. ci je mozne ho aj nasilu vystahovat ked bude stale do toho terminu u nas?
Alebo je to mozne len sudnou cestou?

Nemusíte mať zmluvu, jeho povinnosť zaplatiť ti to, čo si za neho platil ty, vyplýva zo zákona. Budeš mať v ruke doklad, že si za neho uhradil sťahovacie náklady:

Obč. zákonník
§ 454
Bezdôvodne sa obohatil aj ten, za koho sa plnilo, čo podľa práva mal plniť sám.
snapko
03.05.10,11:15
vdaka za rychle odpovede
ale este pre upresnenie:
musim alebo nemusim mu teda zaobstarat nahradne byvanie?
S tymi peniazmi na odstahovanie teda este uvidim, chcel som to tym len urychlit, ale ked to fakt nemusim a este by som si musel brat kvoli tomu uver, nakolko nemam taku hotovost momentalne, tak skor nie nez ano.
Pri rozvode mali uvedene ze su majetkovo vysporiadany, ale nebol tam zoznam veci co si kto berie, len sme sa my ustne dohodli ze stroje (traktor a i.) a prakticky vsetko co ma v garazi i "mimo" nej si zoberie. Je toho dost takze mu navrhnem nech si z toho cast preda a bude mat na prepravu zvysku.
A este ked pojdem zrusit trvaly pobyt tak okrem LV tam treba zobrat aj nejake ine dokumenty? (napr. rozhodnutie o rozvode, obciansky preukaz,...) Nadobudne to platnost hned alebo je tam nejaka cakacia doba?

Obavam sa, ze aj ked uz bude mat zruseny trvaly pobyt tak na to aby odisiel budem musiet zavolat policiu, ako by to bolo potom este s vecami ktore by este neodviezol? Bolo mi povedane, ze pokial nema od toho papiere ze to vlastni on a nachadza sa to na mojom dvore tak s tym mozem robit co chcem. Ak je to tak tak mozno by ho este to prinutilo aby odisiel cim skor, lebo by sa bal o tie veci ze ich vyhodim.
miky64
03.05.10,12:15
je to podobne pozri www.porada.sk/t139301-ako-zrusit-zmluvu.html
Mgr.Shrek
03.05.10,12:43
vdaka za rychle odpovede
ale este pre upresnenie:
musim alebo nemusim mu teda zaobstarat nahradne byvanie?
S tymi peniazmi na odstahovanie teda este uvidim, chcel som to tym len urychlit, ale ked to fakt nemusim a este by som si musel brat kvoli tomu uver, nakolko nemam taku hotovost momentalne, tak skor nie nez ano.
Pri rozvode mali uvedene ze su majetkovo vysporiadany, ale nebol tam zoznam veci co si kto berie, len sme sa my ustne dohodli ze stroje (traktor a i.) a prakticky vsetko co ma v garazi i "mimo" nej si zoberie. Je toho dost takze mu navrhnem nech si z toho cast preda a bude mat na prepravu zvysku.
A este ked pojdem zrusit trvaly pobyt tak okrem LV tam treba zobrat aj nejake ine dokumenty? (napr. rozhodnutie o rozvode, obciansky preukaz,...) Nadobudne to platnost hned alebo je tam nejaka cakacia doba?

Obavam sa, ze aj ked uz bude mat zruseny trvaly pobyt tak na to aby odisiel budem musiet zavolat policiu, ako by to bolo potom este s vecami ktore by este neodviezol? Bolo mi povedane, ze pokial nema od toho papiere ze to vlastni on a nachadza sa to na mojom dvore tak s tym mozem robit co chcem. Ak je to tak tak mozno by ho este to prinutilo aby odisiel cim skor, lebo by sa bal o tie veci ze ich vyhodim.

Pokojne choď s LV na obecný úrad a daj nechaj zrušiť trvalý pobyt.
Ako už bolo povedané, trvalý pobyt nezakladá žiadne právo k nehnuteľnosti, ktorá je ako trvalý pobyt určená.

Nemusíš mu zháňať nijaké bytové náhrady. Inštitút bytových náhrad je spojený s inštitútom nájomu bytu, lenže Váš otec sa v dome zdržiava bez právneho dôvodu, teda nemáte povinnosť čokoľvek zabezpečovať.

Návrh na zrušenie trvalého pobytu je v prílohe