adi160
03.05.10,13:11
Dobrý deň,

potreboval by som radu. Manželka, ktorá je na rodičovskom príspevku s mal. dcérou, ide do nemocnice. Aby som ja mohol byť s dcérou doma, chcel by som si zobrať OČR, avšak neviem, či mi ju vôbec bude sociálna poisťovňa akceptovať, keďže manželka je s dcérou na rodičovskom príspevku. Musí si manželka pýtať v nemocnici PN, aby som ja mohol mať OČR???? Môže mať manželka PN aj po prepustení z nemocnice???

Ďakujem veľmi pekne za radu.
ivka70
03.05.10,11:27
Mas iba jednu dceru alebo dve?
Lebo nemoze byrt sucasne manzelka s dcerou v nemocnici a ty cerpat OCR.
Ak by vsak manzelka s jednou dcerou isla do nemocnice a druha dcera nemala s kym byt, mozes ty cerpat OCR s nou.
adi160
03.05.10,11:32
nie, manželka ide do nemocnice so sebou na gynekologiu a s tou dcérou, s ktorou je ona na rodičovskom, musí niekto ostať doma, tak som myslel, že si vezmem OČR, len neviem, či mi ju dajú
ďakujem
Tweety
03.05.10,11:34
nie, manželka ide do nemocnice so sebou na gynekologiu a s tou dcérou, s ktorou je ona na rodičovskom, musí niekto ostať doma, tak som myslel, že si vezmem OČR, len neviem, či mi ju dajú
ďakujem
Na Ošetrovné v tomto prípade budeš mať nárok.
adi160
03.05.10,11:35
ale musí mať ona vystavenú PN-ku???? Alebo automaticky stačí mne len OČR?
Tweety
03.05.10,11:40
ale musí mať ona vystavenú PN-ku???? Alebo automaticky stačí mne len OČR?
Opíš pediatrovi tvoj problém, a nechaj (OČR) to už na neho.
nesca
03.05.10,11:44
Neviem,či manželke vypíšu Pn-poberá rodičovský.Ale doktor,ktorý ti bude vypisovať lístok na očr,nech tam napíše,že manželka je hospitalizovaná.Je tam na to kolonka-bod C
Jana Motyčková
03.05.10,11:48
Zrejme ide manželka do nemocnice sama bez dcéry a potrebuje OČR, aby mohol ostať doma s dcérou.
V takomto prípade máš nárok na ošetrovné. OČR vystaví manželkin ošetrujúci lekár.
ivka70
03.05.10,11:59
Zakonnik prace § 141
Dôležité osobné prekážky v práci

(1) Zamestnávateľ ospravedlní neprítomnosť zamestnanca v práci za čas jeho pracovnej neschopnosti pre chorobu alebo úraz, počas materskej dovolenky a rodičovskej dovolenky (§ 166), karantény, ošetrovania chorého člena rodiny a počas starostlivosti o dieťa mladšie ako desať rokov, ktoré nemôže byť z vážnych dôvodov v starostlivosti detského výchovného zariadenia alebo školy, v ktorých starostlivosti dieťa inak je, alebo ak osoba, ktorá sa inak stará o dieťa, ochorela alebo sa jej nariadila karanténa (karanténne opatrenie), prípadne sa podrobila vyšetreniu alebo ošetreniu v zdravotníckom zariadení, ktoré nebolo možné zabezpečiť mimo pracovného času zamestnanca. Za tento čas nepatrí zamestnancovi náhrada mzdy, ak osobitný predpis neustanovuje inak.


a

http://www.socpoist.sk/osetrovne/1294s?&lang=sk

Podmienky nároku
uznanie potreby ošetrovania alebo starostlivosti lekárom zdravotníckeho zariadenia z dôvodu
ošetrovania chorého dieťa, chorého manžela, chorej manželky, chorého rodiča alebo chorého rodiča manžela (manželky) (ďalej len "ošetrovanie"), alebo
starostlivosti o dieťa do desiatich rokov veku, ak
1.dieťaťu bolo nariadené karanténne opatrenie
2.predškolské zariadenie alebo zariadenie sociálnych služieb, v ktorých sa poskytuje dieťaťu starostlivosť, alebo škola, ktorú dieťa navštevuje, boli rozhodnutím príslušných orgánov uzavreté alebo v nich bolo nariadené karanténne opatrenie alebo
3.fyzická osoba, ktorá sa inak o dieťa stará, ochorela, bolo jej nariadené karanténne opatrenie alebo bola prijatá do ústavnej starostlivosti zdravotníckeho zariadenia, a preto sa nemôže o dieťa starať (ďalej len "starostlivosť o dieťa")
Chobot
03.05.10,12:07
Dobrý deň,

potreboval by som radu. Manželka, ktorá je na rodičovskom príspevku s mal. dcérou, ide do nemocnice. Aby som ja mohol byť s dcérou doma, chcel by som si zobrať OČR, avšak neviem, či mi ju vôbec bude sociálna poisťovňa akceptovať, keďže manželka je s dcérou na rodičovskom príspevku. Musí si manželka pýtať v nemocnici PN, aby som ja mohol mať OČR???? Môže mať manželka PN aj po prepustení z nemocnice???

Ďakujem veľmi pekne za radu.

Aj tu bolo o tom písané:

http://www.porada.sk/t121198-ked-uz-nema-dovolenku.html