Aldan
03.05.10,12:52
Viete mi prosím niekto poradiť na akej inštitúcii sa mám poradiť ohľadom vydávania stravných lístkov? Ide mi o nasledujúci problém:
máme 5 dnový pracovný týždeň. V piatok sme mali náhradné voľno za odpracovanú nedeľu. V konečnom dôsledku sme teda pracovali 5 dní, ale zamestnávateľ nám odmietol dať piaty lístok za nedeľu, lebo sme čerpali náhradné voľno.Takže za ten týždeň sme dostali len 4 stravné lístky. Potrebujeme mať písomné vyjadrenie, aby sme ho mohli predložiť firme, lebo takéto prípady sa stávajú často.
Dakujem za odpoved.
Tweety
03.05.10,11:00
Viete mi prosím niekto poradiť na akej inštitúcii sa mám poradiť ohľadom vydávania stravných lístkov? Ide mi o nasledujúci problém:
máme 5 dnový pracovný týždeň. V piatok sme mali náhradné voľno za odpracovanú nedeľu. V konečnom dôsledku sme teda pracovali 5 dní, ale zamestnávateľ nám odmietol dať piaty lístok za nedeľu, lebo sme čerpali náhradné voľno.Takže za ten týždeň sme dostali len 4 stravné lístky. Potrebujeme mať písomné vyjadrenie, aby sme ho mohli predložiť firme, lebo takéto prípady sa stávajú často.
Dakujem za odpoved.
A koľko hodín ste za zmenu odpracovali? Ak viac ako 4 hod., nárok na zabezpečenie stravovania podľa §152 ZP ste mali. Skúste mu to ozrejmiť uvedeným §. Ak nepomôže, potom IP.
Doplním otázku: pracovali ste teda 6 dní Po-Pia, aj NE? Ak je to tak, tak 5 lístkov patrí, ak len 4 a za piaty ste zobrali NV, lístok za tento deň nepatrí.
Aldan
03.05.10,11:10
Ďakujem za rýchlu odpoveď, odpracovali sme 8 hodín, ale naše argumenty nepomohli, takže napíšeme list na IP, aby bolo raz a navždy jasno.
hanelie
03.05.10,11:38
ak je FPČ 40 hod týždenne / po - pi po 8 hod/ a vy ste pracovali v nedeľu, aby ste si vybrali tzv. náhradné voľno - nepatrí vám ani príplatok ani stravný lístok ......iba ak by ste to mali zapracované v kolektívnej zmluve / resp interná smernica
Aldan
10.05.10,04:14
až teraz som bola na porade, prečo podľa vás nám nepatrí stravný lístok, veď v konečnom dôsledku sme odpracovali 5 dní po 8 hodín, len sme mali prehodený den na nedeľu, nepracovali sme 4 dni.Kde by som si toto mohla overiť v nejakom výklade zákona. Ďakujem
Aldan
10.05.10,04:25
Tweety, prosím ťa ako to myslíš vo svojej odpovedi:ak sme pracovali po-Pia a aj v nedeľu, tak nám patrí 5 lístkov? Veď to by bolo spolu 6 dní odrobených a za to by sme mali dostať 5 lístkov?Už tomu asi nerozumiem. Asi som sa zle vyjadrila. Nám prac. týžden je 40 hodín po-pia. My sme spolu odpracovali 40 hodín- 5 dní. l den bola sobota a l den bolo NV za nedeľu, ale stále je to 5 odpracovaných dní. a 2 dni voľna. Nevidím v tom žiaden rozdiel ako v inom týždni. Ďakujem
Llívia
10.05.10,04:40
Viete mi prosím niekto poradiť na akej inštitúcii sa mám poradiť ohľadom vydávania stravných lístkov? Ide mi o nasledujúci problém:
máme 5 dnový pracovný týždeň. V piatok sme mali náhradné voľno za odpracovanú nedeľu. V konečnom dôsledku sme teda pracovali 5 dní, ale zamestnávateľ nám odmietol dať piaty lístok za nedeľu, lebo sme čerpali náhradné voľno.Takže za ten týždeň sme dostali len 4 stravné lístky. Potrebujeme mať písomné vyjadrenie, aby sme ho mohli predložiť firme, lebo takéto prípady sa stávajú často.
Dakujem za odpoved.

Pochopila som to takto:
pondelok - 8 hod. = 1 stravenka
utorok - 8 hod. = 1 stravenka
streda - 8 hod. = 1 stravenka
štvrtok - 8 ho. = 1 stravenka
piatok - náhradné voľno za nedeľu = žiadna stravenka
sobota - voľno = žiadna stravenka
nedeľa - 8 hod. = 1 stravenka
Laco-monter
10.05.10,05:14
Doležité je , že si nejaké stravné listky dostal !

Ja som mal kedysi takého zamestnavateľa, že okrem výplaty neposkytoval zamestnancom vobec nič ! :eek:

Keby som bol ja tvoj zamestnavateľ , tak by som ti daval stale jeden stravny listok naviac , aby si nepindal ako chorá vrana.
hanelie
10.05.10,05:18
nedeľa nie je vašou pracovnou zmenou určenou vo FPČ -
za tento deň Vám stravenka nepatrí /
§ 90
Začiatok a koniec pracovného času
Na začiatok

(1) Pracovná zmena je časť ustanoveného týždenného pracovného času, ktorý je zamestnanec povinný na základe vopred určeného rozvrhu pracovných zmien odpracovať v rámci 24 hodín po sebe nasledujúcich a prestávka v práci.


§ 152
Stravovanie zamestnancov

(2) Zamestnávateľ zabezpečuje stravovanie podľa odseku 1 najmä poskytovaním jedného teplého hlavného jedla vrátane vhodného nápoja zamestnancovi v priebehu pracovnej zmeny vo vlastnom stravovacom zariadení, v stravovacom zariadení iného zamestnávateľa alebo zabezpečí stravovanie pre svojich zamestnancov prostredníctvom právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie sprostredkovať stravovacie služby, ak ich sprostredkuje u právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie poskytovať stravovacie služby. Nárok na poskytnutie stravy má zamestnanec, ktorý v rámci pracovnej zmeny vykonáva prácu viac ako štyri hodiny. Ak pracovná zmena trvá viac ako 11 hodín, zamestnávateľ môže zabezpečiť poskytnutie ďalšieho teplého hlavného jedla.
Llívia
10.05.10,05:44
nedeľa nie je vašou pracovnou zmenou určenou vo FPČ -
za tento deň Vám stravenka nepatrí /
§ 90
Začiatok a koniec pracovného času
Na začiatok

(1) Pracovná zmena je časť ustanoveného týždenného pracovného času, ktorý je zamestnanec povinný na základe vopred určeného rozvrhu pracovných zmien odpracovať v rámci 24 hodín po sebe nasledujúcich a prestávka v práci.


§ 152
Stravovanie zamestnancov

(2) Zamestnávateľ zabezpečuje stravovanie podľa odseku 1 najmä poskytovaním jedného teplého hlavného jedla vrátane vhodného nápoja zamestnancovi v priebehu pracovnej zmeny vo vlastnom stravovacom zariadení, v stravovacom zariadení iného zamestnávateľa alebo zabezpečí stravovanie pre svojich zamestnancov prostredníctvom právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie sprostredkovať stravovacie služby, ak ich sprostredkuje u právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie poskytovať stravovacie služby. Nárok na poskytnutie stravy má zamestnanec, ktorý v rámci pracovnej zmeny vykonáva prácu viac ako štyri hodiny. Ak pracovná zmena trvá viac ako 11 hodín, zamestnávateľ môže zabezpečiť poskytnutie ďalšieho teplého hlavného jedla.

Ak pracovali v nedeľu a odpracovali viac ako 4 hod., nárok na stravenku majú.
Aldan
10.05.10,08:17
Ďakujem vám za strávený čas na odpovede, tak isto si to myslíme aj my. 5 dní odpracovaných = 5 straveniek. Viem, že niekomu sa to zdá ako krákanie vrany, ale keď sa nebude nikto v tom našom úžasnom štáte ozývať a pýtať si svoje, tak podnikateľ ti nič nedá. Už by sme sa mali naučiť poriadkom. Ďakujem