Sarah
19.10.05,11:30
Ahojte všetci,
sme softvérová firma, platcovia DPH. Vyfaktúrovali nám z Kanady elektronicky dodávané služby bez DPH. Podľa mňa je to dodanie §15 ods.8. Čiže nám vzniká daňová povinnosť podľa §69 ods.3., ktorú uvediem na r.09. Problém mám v tom, že neviem, či mám nárok aj na odpočet alebo nie. Program mi vyhadzuje aj nárok na odpočet na r.15 DP k DPH, ale ja si myslím, že nárok na odpočet DPH v tomto prípade nemáme.
Prosím, poraďte a vopred ďakujem.
mekk
19.10.05,10:13
Ahojte všetci,
sme softvérová firma, platcovia DPH. Vyfaktúrovali nám z Kanady elektronicky dodávané služby bez DPH. Podľa mňa je to dodanie §15 ods.8. Čiže nám vzniká daňová povinnosť podľa §69 ods.3., ktorú uvediem na r.09. Problém mám v tom, že neviem, či mám nárok aj na odpočet alebo nie. Program mi vyhadzuje aj nárok na odpočet na r.15 DP k DPH, ale ja si myslím, že nárok na odpočet DPH v tomto prípade nemáme.
Prosím, poraďte a vopred ďakujem.
Prečo si myslíš, že nemáte nárok na odpočet? Spadá to pod § 49 ods. 3 ZDPH ?

Súhlas s riadkom 9, kde uvedieš fakturovanú sumu. Potom vypočítaj DPH na výstupe a uveď na riadku 10.

Zároveň tú istú sumu, čo uvedieš na riadku 10, zahrnieš aj na riadok 15. Celkový efekt z hľadiska DPH pri prijatých reverse-charged službách je neutrálny - nula (minimálne pri štandardných platiteľoch, ktorí nerobia oslobodené výstupné plnenia).
Lila
19.10.05,11:10
My sme tiež plátcovia DPH , tiež nám chodia DF zo Švajčiarska na internet. fin. služby, ktoré musíme samozdaniť, ale keďže my robíme len fin. činnosti, ktoré sú od DPH oslobodené - nárok na odpočet nemáme.
Sarah
19.10.05,11:16
K tomu §49 ods. 3 ZDPH: asi som si zle vyložila.
Služby dodané s inštaláciou dodávateľom alebo na jeho účet. T.j. je jedno, kto prevedie inštaláciu, vždy mám nárok odpočítať si aj na r.15?

Ďakujem moc.
EPk
19.10.05,11:48
Vdaka za polozenu otazku a odpoved. Uz som mala vypisane tlacivo na DPH a teraz si spokojne citam Poradu..... S hrozou som zistila, ze som zaradila skolenie od Ceskej firmy do riadku 4 a 16 ako tovar zo zahranicia, namiesto sluzby. Teraz ked na to pozeram ma to byt v riadku 9,10 a 15.
Dakujem
Eva
Marian
19.10.05,12:36
Nie je dôvod, aby si si neuplatnila DPH na odpočet.
Pozor ale ešte na zrážkovú daň. Tu si musíš pozrieť
zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia s Kanadou sekciu
licenčné poplatky.
Sarah
21.10.05,04:11
Ďakujem Vám za odpoveď, moc ste mi pomohli.