befoja
03.05.10,13:17
Uvazujem o odkupeni jednej izby susedovho bytu, ktora susedi s mojim bytom. Oba byty sa nachadzaju v BA1, pricom susedov byt a teda aj izba su v povodnom stave. Moj byt je momentalne po ciastocnej rekonstrukcii. Poziadavka na odkupenie susedovej izby je mojim podnetom. Mam indicie, ze susedovi by moja ponuka mohla prijst financne vhod. Samozrejme, na odkupenie mam isty financny limit. Neviem vsak, ako mam stanovit svoju ponuku. Tak, ze budem vychadzat z trhovej ceny bytov v povodnom stave v BA1 , alebo trebars ako 1/3 pomer z trhovej ceny celeho bytu? Stretli ste sa uz s niecim podobnym? Vedel by niekto poradit? Stale vo mne vrta cervik pochybnosti, kedze nejdem kupovat cely byt, ale iba cast, preco by som mala vychadzat z trhovej predajnej ceny "celeho" bytu(??) Na druhej strane je tu argument, ze sused by tiez mal mat motivaciu, predat mi tu izbu. Izba nie je pre neho nevyhnutnostou (osamely starsi pan byvajuci v 3i byte, byt je v dezolatnom stave). Taktiez si asi bude mnou navrhnutu cenu overovat vo svojom okoli. Nechcem tu izbu preplacat, ale zaroven by moja cena mala byt stanovena co najobjektivnejsie.
Xanti
03.05.10,11:20
Vyrátaj akú má hodnotu byt pomocou cenovej mapy http://www.cupofcity.com/pricemap.php?Rub=250 na 1m2. A potom tú sumu vynásob veľkosťou izby. A máš určenú cenu.

Myslím, že to je najjednoduhšie riešenie.
befoja
03.05.10,11:26
ved prave, pri tomot vypocte vychadzam z hodnoty celeho bytu, ale ja kupou 1 izby nebudem vyuzivat vyhody bytu
Xanti
03.05.10,11:28
ved prave, pri tomot vypocte vychadzam z hodnoty celeho bytu, ale ja kupou 1 izby nebudem vyuzivat vyhody bytu
No to určite nie.
Ale tvoj byt získa na cene, ked ho zväčšíš o jednu izbu. Takže bude mať oveľa vyššiu hodnotu ako má teraz + jedna izba od susedov.
Mária27
03.05.10,11:41
Pravdou je, že v Bratislave sa pri menších bytoch berie za m2 viac, ako pri veľkých. Ak poslúchneš Xanti, ponúkni mu o niečo menej a uvidíš. Dôvodiť ti stačí až po jeho návrhu.
Chobot
03.05.10,12:15
Uvazujem o odkupeni jednej izby susedovho bytu, ktora susedi s mojim bytom. Oba byty sa nachadzaju v BA1, pricom susedov byt a teda aj izba su v povodnom stave. Moj byt je momentalne po ciastocnej rekonstrukcii. Poziadavka na odkupenie susedovej izby je mojim podnetom. Mam indicie, ze susedovi by moja ponuka mohla prijst financne vhod. Samozrejme, na odkupenie mam isty financny limit. Neviem vsak, ako mam stanovit svoju ponuku. Tak, ze budem vychadzat z trhovej ceny bytov v povodnom stave v BA1 , alebo trebars ako 1/3 pomer z trhovej ceny celeho bytu? Stretli ste sa uz s niecim podobnym? Vedel by niekto poradit? Stale vo mne vrta cervik pochybnosti, kedze nejdem kupovat cely byt, ale iba cast, preco by som mala vychadzat z trhovej predajnej ceny "celeho" bytu(??) Na druhej strane je tu argument, ze sused by tiez mal mat motivaciu, predat mi tu izbu. Izba nie je pre neho nevyhnutnostou (osamely starsi pan byvajuci v 3i byte, byt je v dezolatnom stave). Taktiez si asi bude mnou navrhnutu cenu overovat vo svojom okoli. Nechcem tu izbu preplacat, ale zaroven by moja cena mala byt stanovena co najobjektivnejsie.



Raz sa už také niečo na porade niekto pýtal. Pozri si v tejto téme príspevky od č. 33:

http://www.porada.sk/t39194-kupa-bytu.html

A dúfam, že ide o byty v tom istom bytovom dome. Lebo ak nie, tak také niečo nie je vôbec možné.

A zisťovanie ceny - na to nebude štandardný cenník. To ti neohodnotí ani znalec, koľko stojí jedna izba. Bude to záležať len na dohode - resp. ponuke a dopyte. Nemáš sa na čo odvolať, taktiež sused si nemá ako zistiť cenu izby.

Jedinou možnosťou by bolo, porovnať trhovú cenu trojizbového bytu rovnakej veľkosti a dvojizbového, takej veľkosti, ako by vznikol po odpočítaní plochy tej izby. Teda zistiť, akú hodnotu bude mať ten zostatok jeho bytu. Ale stále to bude len východzia cena, pretože on kľudne môže pýtať aj dvojnásobok rozdielu a tebe zostane len buďto kúpiť, alebo to vzdať.
verkaz
03.05.10,16:21
To Ti nikto neporadí. Je to čiste záležitosť vzájomnej dohody. Aj keď v súčasnej dobe sú menšie byty drahšie, Ty to chceš kúpiť pre účel zväčšenia Tvojho dorerajšieho bytu a určite tým len získaš.
felix1
04.05.10,18:30
Ak sa ti to stale zda vela ( podla mna je momentalne OK cena v Ba1 1500 az 2500.-€/m2 podla konktretnej ulice urcite, ale nie napriklad nad hlucnou a prasnou ul.) a potrebujes o izbu viac nezabudni si z konecnej ceny odpocitat naklady ktore takto usetris :
Naklady a mozno aj strata na predaji a kupe ineho bytu, rizika spojene s predajom a kupou, preklenovacia pozicka, uprava noveho bytu alebo jeho rekonstrukcia strateny cas, zmena lokality a ine . Ak sa ti podari suseda na to nahovorit BER TO. Tato matamatika je vyhodna len pre teba, suseda nad, suseda pod a z druhej strany tohoto bytu.