merci77
03.05.10,15:34
Dobrý deň,
som matka 3 detí, momentálne v rozvodovom konaní.Žijeme v byte, ktorý je majetkom bytového družstva.Manžel sa stal členom bytového družstva ešte pred uzavretím manželstva.Spoločne sme užívali byt 10 rokov.Potom manžel odišiel zo spoločnej domácnosti a nežije v byte už 6 rokov. Mám na tento byt nejaký nárok?Bude predmetom majetkového vysporiadania pri rozvode.

Ďakujem.
ivka70
03.05.10,13:40
PRedpokladam, ze byt nebude predmetom delenia majetku.
V bytovom druzstve je stale ako clen druuzstva len manzel, nakolko tento podiel ziskal este rped manzelstvom, takze byt nie je sucast BSM. A teda ty narok na byt nemas.
merci77
03.05.10,13:43
...a môže ho odkupiť od bytového družstva počas rozvodu bez môjho súhlasu?
merci77
03.05.10,13:44
Vstupom do manželstva som sa stala aj ja členkou bytového družstva
Miichaela
03.05.10,13:49
...a môže ho odkupiť od bytového družstva počas rozvodu bez môjho súhlasu?

Mohol, ale ak by tak urobil ešte pred rozvodom (počas rozvodu), tak ho nadobul počas manželstva a máš naň nárok aj Ty.
Miichaela
03.05.10,13:50
Na koho je byt napísaný ? Na muža, alebo na manželov, keď ste sa po svatbe stali členkou družstva ?
Xanti
03.05.10,13:51
Vstupom do manželstva som sa stala aj ja členkou bytového družstva
Skús si prečítať tento článok http://podnikanie.etrend.sk/podnikanie-uctovnictvo-a-dane/zanik-najmu-bytu-po-rozvode-poradna.html v podstate sa tam píše, že nie si členkou bytového družstva.


"Ak totiž právo na uzavretie zmluvy o nájme družstevného bytu získal jeden z manželov ešte pred uzavretím manželstva, vznikom manželstva síce vznikol spoločný nájom družstevného bytu oboch manželov, druhý manžel sa však nestal spoločným členom družstva."

Ale ak by ho mng. kúpil počas rozvodu, tak bude patriť do BSM, a tým pádom ťa musí z neho vyplatiť.
Mária27
03.05.10,14:07
Dôležité je, či už zaslobodna získal právo na uzavretie zmluvy o nájme družstevného bytu - či bolo nejaké rozhodnutie, že mu je pridelený ten konkrétny byt. Ak by bol len družstevníkom, ale rozhodnutie ste dostali až v manželstve, máte na byt rovnaké právo.

Keď ste uzatvorili manželstvo, mal už ten byt? Albo mal naň papier, že ho dostáva?
merci77
03.05.10,14:54
Zmluvu o nájme bytu podpísal ešte pred manželstvom.
merci77
03.05.10,15:04
ja som sa členkou družstva stala v zmysle stanov bytového družstva vstupom do manželstva s členom bytového družstva a užívateľom bytu
Mária27
03.05.10,15:10
Byt by v tomto prípade patril do BSM len tou časťou, čo by ste prípadne doplácali počas manželstva po vyúčtovaní stavby.
V každom prípade ale po rozvode zostane jediným členom družstva a aj jediným nájomcom manžel. Ty si získala spoločný nájom len manželstvom a po rozvode tento spoločný nájom zo zákona zanikne.

Môžeš sa pokúsiť dohodnúť s ním, aby byt nechal deťom tak, že oznámi družstvu, že na teba prevádza členské práva a podinnosti spojené s nájmom družstevného bytu. Ty potom družstvu oznámiš, že to prijímaš.

Obč. zákonník
§ 705
(2) Ak nadobudol právo na uzavretie zmluvy o nájme družstevného bytu jeden z rozvedených manželov pred uzavretím manželstva, zanikne právo spoločného nájmu bytu rozvodom; právo užívať byt zostane tomu z manželov, ktorý nadobudol právo na nájom bytu pred uzavretím manželstva. V ostatných prípadoch spoločného nájmu družstevného bytu rozhodne súd, ak sa rozvedení manželia nedohodnú, na návrh jedného z nich o zrušení tohto práva, ako aj o tom, kto z nich bude ako člen družstva ďalej nájomcom bytu; tým zanikne aj spoločné členstvo rozvedených manželov v družstve.

Obchodný zákonník
§ 230
Prevod práv a povinností spojených s členstvom v bytovom družstve na základe dohody nepodlieha súhlasu predstavenstva. Členské práva a povinnosti spojené s členstvom prechádzajú na nadobúdateľa vo vzťahu k družstvu predložením zmluvy o prevode členstva príslušnému družstvu alebo neskorším dňom uvedeným v tejto zmluve. Tie isté účinky ako predloženie zmluvy o prevode členstva nastávajú, len čo príslušné družstvo dostane písomné oznámenie doterajšieho člena o prevode členstva a písomný súhlas nadobúdateľa členstva.
merci77
03.05.10,15:17
kedze nebude byt predmetom BSM , budem sa po rozvode musiet aj detmi vysťakovať?
merci77
03.05.10,15:24
dá sa byt prepísať aj na neplnoleté dieťa?
Mária27
03.05.10,15:24
Ak ti neprevedie členstvo, môže ťa v byte nechať bývať. Ale keď bude chcieť on, budeš musieť byt opustiť, žiaľ. Buď si zoženieš nájomný byt sama, alebo ti ho musí zohnať on.
Aj tento byt je nájomný, ale nájom sa vlastne neplatí, len služby. Skús sa informovať na obci, požiadaj o nájomný byt, občas sa niečo uvoľní. Je to oveľa lacnejšie ako privátny nájom.
Mária27
03.05.10,15:28
dá sa byt prepísať aj na neplnoleté dieťa?

Dá sa, si zákonný zástupca detí. Stanovy družstva počítajú s neplnoletými členmi. Ak by bol ochotný previesť členstvo na dieťa, máš vyhraté - potom si zistíš podrobnosti. Je to na jeho voli.
Na tvojom mieste by som vyčkala, kým začne o byte (rozdelení BSM) hovoriť on. Môže sa to vliecť aj dovtedy, kým nebude dieťa plnoleté.
merci77
03.05.10,15:32
Na bytovom družstve mi bohužial povedali , že na neplnoleté dieťa sa dá byt prepísať iba prostredníctvom súdu a to vraj trvá aj niekolko rokov
Mária27
03.05.10,15:40
Na bytovom družstve mi bohužial povedali , že na neplnoleté dieťa sa dá byt prepísať iba prostredníctvom súdu a to vraj trvá aj niekolko rokov
Ak budete súhlasiť na prvom pojednávaní, nemá sa to prečo ťahať roky.
merci77
03.05.10,15:47
Ďakujem Vám za rady...mám strach,že zostanem bez strechy nad hlavou, pokiaľ manžel nebude ústretový...kedže na byt má nárok iba on :-(
Chobot
04.05.10,06:39
Na bytovom družstve mi bohužial povedali , že na neplnoleté dieťa sa dá byt prepísať iba prostredníctvom súdu a to vraj trvá aj niekolko rokov

Je rozdiel byť členom družstva a byť vlastníkom bytu. Členom družstva sa môže stať aj neplnoletý človek.

Aj vlastníctvo nehnuteľnosti môže nadobudnúť neplnoletá osoba, ale len so súhlasom súdu. Člen družstva nie je vlastníkom nehnuteľnosti.