martinamt
03.05.10,18:24
Myslíte si, že zamestnávateľmi požadované zníženie odvodového zaťaženia aj do sociálnych fondov, by zvýšilo zamestnanosť?
profesional
03.05.10,16:27
Tazko. Som presveceny o tom ze zamestnavatelia by si rozdiel co by tym ziskali ponechali. Inak by nepracoval kazdy treti v tejto republike na zivnost. A uz ked si raz zamestnavatel zvykol ze ma vsetkych ludi na zivnost, ziadne znizenie odvodov ho neprinuti zobrat ludi na HPP.
Jana Motyčková
04.05.10,06:46
Z môjho laického pohľadu - ako zamestnávateľ mám niekoľko možností využiť sumu ktorá mi z odvodov ostane, príp. ich kombinácie :
1. nechám si to ja - buď to miniem na niečo (zvýšim niekomu odbyt - možno bude potrebovať niekoho zamestnať), dá sa to minúť samozrejme aj na veci z dovozu (aspoň obchod má z toho vyšší obrat),
- miniem to v zahraničí (zvýšim odbyt v zahraničí, možo bez vplyvu na sl.ekonomiku)
- uložím v banke - možno zvyšim možnosť banky dávať úvery - niekto si niečo z toho úveru zaobstará - zvýši odbyt atď....
- kúpim nejaké akcie .....
2. Zvýšim zamestnancom mzdu - použijú peniaze rovnako ako ja v prvom bode.
3. Úsporu použijem na nákum novej technológie, školenia alebo iných potrebných vecí - zase niekomu zvýšim odbyt - možnosť zamestnať
4. Znížim cenu - úsporu pocíti zákazník-klient, ktorý tú usporu môže použiť rovankým spôsobom - body 1-4.

Z toho mi vyplýva, že pri znížení odvodov je vcelku pravdepodobné zvýšenie zamestnanosti.
profesional
06.05.10,06:47
Janka, nesuhlasim s tebou celkom.

A. Ak das peniaze do banky, nezvysi to poskytovanie uverov. Banky poskytuju iste kvantum uverov a uz aj tak nedokazu vsetky volne prostriedky co maju natlacit do uverov. Ono aby sa poskytovalo viac uverov, musel by byt po nich vacsi dopyt vyvolany rastom ekonomiky. A nie zvysujuci sa objen penazi ulozenych v bankach. Takzeto peniaze banky spravidla investuju na zahranicnych financnych trhoch.

B. Je dokazane ekonoickou vedou, ze nahle volne prostriedky nekoncia obvykle v spotrebe. Ludia maju s volnymi prostriedkami v prvom rade vyssi sklon k usporam, spotreba prichadza na rad az vo chvili ked uz ide o dlhodobe a nadstandardne zvysenie disponibilneho prijmu jednotlivca. To sa uz ndes ucia prvaci na vysokych skolach ekonomickeho zamerania.

Takze tvoj bod. 1. a 2. v skutocnosti nic neprinesu.

C. Vacsina velkych zamestnavatelov a velkych hracov vyuziva na nakup nove technologie a na inovaciu v prvom rade prostriedky ziskane z danovych odpisov a z vonkajsieho uverovania. Svoje vlastne volne prostriedky do toho obvykle nedavaju. Koli bezpecnosti cash-flow. Tym ze sme ekonomika ktora v podstate nevyraba produkty vysokej pridanej hodnoty, tak prevazne vacsina inovacii vyvolava rast spotreby v inych krajinach, nie u nas.

D. Ak znizis cenu, tak to budes jeden z mala. Ale podnikanie nie je o tom znizovat cenu a ziskavat trh na ukor znizovania marzi.

Si si ista ze to co si napisala bude platit nie len z pohladu drobneho podnikatela, ale aj makroekonomicky..?
Laco-monter
06.05.10,06:58
Zvýšenie zamestnanosti je podmienené rozsahom objednávok na prácu,ktorú firma vykonáva.

Inými slovami firma bude prijímať nových zamestnancov len vtedy ak jej stupne objem práce ktorý musí vykonať.
Jana Motyčková
06.05.10,11:42
ad profesionál : Nie som si vôbec istá, čo by to prinieslo makroekonimcky, ekonómiu neovládam. Čalaka som kedy môj príspevok niekto zoponuje, vidím tam aj iné chyby. Z mojej praxe vidím iba v textilných firmách možnosť lepšie konkurovať Číne - tam sa fakt na znižovanie cien dosť tlačí a robia (alebo už aj nerobia) dosť na hrane. Osobne si myslím, že hádzanie percentami hore dole sú len reklamné ťahy. Väčšine podnikateľov by viac pomohlo zjednodušenie celého odvodovo-daňovo-administratívneho systému, podotýkam veľké zjednosušenie, nie o 1 papier menej (a o 4 viac). Pokiaľ ide o zamestnanosť, viac by pomohla minimalizácia Zákonníka práce - väčšia voľnosť v zmluvných podmienkach medzi zamestnancom a zamestnávateľom + prenesenie odvodov len na zamestnanca (samozrejme s tým, že o odvod zamestnávateľa by sa musela hrubá mzda zvýšiť).