paraskieva
03.05.10,21:18
Ahoj.Potrebujem radu k tomuto: Chcem kupit pozemok na ktorom stoji budova ktora nepatri vlastnikovi pozemku.Je vlastnik pozemku povinny ponuknut pozemok najskor majitelovi budovy(predkupne pravo) a ak ten nebude mat zaujem potom ho moze ponuknut mne , alebo ho moze predat rovno mne? A ak ho preda mne , moze ho potom majitel budovy ziskat odo mna vydrzanim? Chcem sa vyhnut sudom a strate majetku. Dakujem.
sarasara
03.05.10,21:08
Majiteľ budovy nemá predkupné právo na kúpu pozemku, ani ho nemôže vydržať. Vydržať nehnuteľnosť môže len so súhlasom vlastníkov, právnych nástupcov pôdných vlastníkov alebo SPF. A ani to nie všetko.
Ak si je vlastník budovy vedomý toho, že mu pozemok nepatrí, nemôže ho vydržať.
Mária27
04.05.10,05:07
Historicky platil opak: majiteľovi pozemku pripadla aj nelegálna stavba. U nás to nemôže pripadať do úvahy, lebo v socializme sa pozemky rôzne prideľovali a stavby sa tiež často neevidovali.

V súčasnosti sa situácia zneužíva aj tak, že sa skupujú pozemky pod bytovými domami a vlastníci bytov o tom ani nevedia. Odrazu im niekto ponúka pozemok pod domom za trhovú cenu. Veľa je toho napr. v Petržalke.
brinza
04.05.10,08:31
ja by som sa informoval u majitela pozemku, ci ma nejaku najomnu zmluvu s majitelom stavby (ci nema nahodou najomca predkupne pravo v najomnej zmluve). ak nema mas 2 moznosti:

ist za vlastnikom budovy a spisat cestne prehlasenie ze nema zaujem o kupu pozemku, aby nedoslo k tomu ze kupis a najomca ta bude tahat po sudoch ze nebol osloveny s ponukou o odkupenie parcely
kupit pozemok.
vydrzat pozemok moze len ten kto dokaze ze ho 10 rokov uzival a splna dalsie podmienky. to ti blizsie povedia na katastri alebo SPF. kazdopadne by som sa poradil s pravnikom vysvetlil mu celu situaciu a nech spravi zmluvu.
draik
04.05.10,12:24
§ 135c Občianskeho zákonníka


(1) Ak niekto zriadi stavbu na cudzom pozemku, hoci na to nemá právo, môže súd na návrh vlastníka pozemku rozhodnúť, že stavbu treba odstrániť na náklady toho, kto stavbu zriadil (ďalej len "vlastník stavby").

(2) Pokiaľ by odstránenie stavby nebolo účelné, prikáže ju súd za náhradu do vlastníctva vlastníkovi pozemku, pokiaľ s tým vlastník pozemku súhlasí.

(3) Súd môže usporiadať pomery medzi vlastníkom pozemku a vlastníkom stavby aj inak, najmä tiež zriadiť za náhradu vecné bremeno, ktoré je nevyhnutné na výkon vlastníckeho práva k stavbe.