Pohar
04.05.10,07:33
Prosím poradíte?
chcela by som sa vrátiť do školstva, rysuje sa mi práca v jednej škole
ale chcem sa dopredu poradiť...
nechcela by som na plný úväzok..ale len na polovicu...
môžem na dohodu? a ako je to s odvodmi?
ja si platím teraz ako DPO....

dakujem
Timka1
04.05.10,05:38
môžeš pracovať na DoPČ, odvody z tejto dohody neplatíš, iba zamestnávateľ platí z odmeny a to úrazové a garančné poistenie

treba však pamätať na to, že môžeš odpracovať max. 10 hodín týždenne

tiež môžeš využiť skrátený pracovný úväzok, avšak už odvody platiť budeš
Pohar
04.05.10,05:40
môžeš pracovať na DoPČ, odvody z tejto dohody neplatíš, iba zamestnávateľ platí z odmeny a to úrazové a garančné poistenie

treba však pamätať na to, že môžeš odpracovať max. 10 hodín týždenne

tiež môžeš využiť skrátený pracovný úväzok, avšak už odvody platiť budeš
ten skrátený? to bude ako?
odvody teda bude už platiť za mňa zamestnávateľ?
ale ja ako DPO?
MikiHalasko
04.05.10,05:45
mna by k tejto teme zaujimalo, ze ked zamestnanec pracuje na dohodu, akym sposobom si moze narokovat dovolenku(jasne ze neplatenu :)) ? A moze vlastne?
Dohoda je uzavreta so studentskym servisom,no sluzba sa vykonava pre štatnu spravu.
dakujem
Timka1
04.05.10,05:51
ten skrátený? to bude ako?
odvody teda bude už platiť za mňa zamestnávateľ?
ale ja ako DPO?

bude to riadny PP, budeš pracovať napr. na 1/2 úväzok - 4 hodiny denne, ale odvody platíš aj ty aj zamestnávateľ ........ pretože pôjde o kratší pracovný čas, tým pádom aj odvody budú krátené podľa hrubej mzdy koľko zarobíš

čo je DPO? dobrovoľné nemocenské poistenie?

skús si prečítať aj túto tému

http://www.porada.sk/t76919-p2-kratsi-pracovny-cas.html
truch
04.05.10,05:54
ten skrátený? to bude ako?
odvody teda bude už platiť za mňa zamestnávateľ?
ale ja ako DPO?
Skrátený PP je riadny PP so všetkým čo k tomu patrí, teda s kompletnými odvodmi zamestnávateľa, pracovníka aj s nárokom na dovolenku.

MikiHalaskoRe: pracovať na dohodu - ako?

mna by k tejto teme zaujimalo, ze ked zamestnanec pracuje na dohodu, akym sposobom si moze narokovat dovolenku(jasne ze neplatenu :)) ? A moze vlastne?
Dohoda je uzavreta so studentskym servisom,no sluzba sa vykonava pre štatnu spravu.
dakujem


Pri dohode nárok na dovolenku nevzniká.

MikiHalasko
04.05.10,05:59
Skrátený PP je riadny PP so všetkým čo k tomu patrí, teda s kompletnými odvodmi zamestnávateľa, pracovníka aj s nárokom na dovolenku.


MikiHalaskoRe: pracovať na dohodu - ako?

mna by k tejto teme zaujimalo, ze ked zamestnanec pracuje na dohodu, akym sposobom si moze narokovat dovolenku(jasne ze neplatenu :)) ? A moze vlastne?
Dohoda je uzavreta so studentskym servisom,no sluzba sa vykonava pre štatnu spravu.
dakujem


Pri dohode nárok na dovolenku nevzniká.




Vasa rada znie ako? Ked chceme ist v lete na dovolenku. O miesto nechce prist, lebo sa jej slubuje trvaly pracovny pomer.
Timka1
04.05.10,05:59
mna by k tejto teme zaujimalo, ze ked zamestnanec pracuje na dohodu, akym sposobom si moze narokovat dovolenku(jasne ze neplatenu :)) ? A moze vlastne?
Dohoda je uzavreta so studentskym servisom,no sluzba sa vykonava pre štatnu spravu.
dakujem

ak pracuješ na dohodu a nie na pracovný pomer, nemáš nárok na dovolenku, na tú by si mal nárok pri riadnom pracovnom pomere na plný alebo skrátený úväzok
liba2
04.05.10,06:03
mna by k tejto teme zaujimalo, ze ked zamestnanec pracuje na dohodu, akym sposobom si moze narokovat dovolenku(jasne ze neplatenu :)) ? A moze vlastne?
Dohoda je uzavreta so studentskym servisom,no sluzba sa vykonava pre štatnu spravu.
dakujem


Vasa rada znie ako? Ked chceme ist v lete na dovolenku. O miesto nechce prist, lebo sa jej slubuje trvaly pracovny pomer.
Požiadate zamestnávateľa o poskytnutie neplateného voľna.
Pohar
04.05.10,06:26
bude to riadny PP, budeš pracovať napr. na 1/2 úväzok - 4 hodiny denne, ale odvody platíš aj ty aj zamestnávateľ ........ pretože pôjde o kratší pracovný čas, tým pádom aj odvody budú krátené podľa hrubej mzdy koľko zarobíš

čo je DPO? dobrovoľné nemocenské poistenie?

skús si prečítať aj túto tému

http://www.porada.sk/t76919-p2-kratsi-pracovny-cas.html
áno DPO, je dobrovoľne poistená osoba.
Timka1
04.05.10,06:30
áno DPO, je dobrovoľne poistená osoba.


pri skrátenom PP budeš platiť aj nem. poistenie,
neviem z akého VZ platíš DNPO, môžeš ho zrušiť alebo platiť naďalej, do max. VZ by sa odrátalo z prac. pomeru a rozdiel by si doplatila ako dobrovoľné
Pohar
04.05.10,06:31
Tak pomôže mi to niekto zhrnúť prosím?
od septembra by som chcela učiť...na menší uvazok....

platím si teraz DPO - z nemocenkého poistenia a nezamestnaneckého, a zdr. poistenie.

Potom ako by som išla na dohodu...čo by som musela platiť...a čo by platila škola?
a s tým voľnom? ako? zoberiem si neplatené voľno na prázdniny?
dakujem
veronikasad
04.05.10,06:36
Tak pomôže mi to niekto zhrnúť prosím?
od septembra by som chcela učiť...na menší uvazok....

platím si teraz DPO - z nemocenkého poistenia a nezamestnaneckého, a zdr. poistenie.

Potom ako by som išla na dohodu...čo by som musela platiť...a čo by platila škola?
a s tým voľnom? ako? zoberiem si neplatené voľno na prázdniny?
dakujem
neber prácu na dohodu, ale skrátený úväzok, ako ti už bolo poradené. Vznikne ti pri ňom nárok aj na dovolenku aj príp. nemocenské počas PN-ky. Len pri skrátenom úväzku nebudeš mať nemocenské a náhradu za dovolenku za 8 hod., ale len čas úväzku.

Zdravotné poistenie sama platiť už nemusíš, či sa rozhodneš nechať si dobrovolné nem. poistenie, závísí od teba (ja by som si ho nechala).
Pohar
04.05.10,06:51
neber prácu na dohodu, ale skrátený úväzok, ako ti už bolo poradené. Vznikne ti pri ňom nárok aj na dovolenku aj príp. nemocenské počas PN-ky. Len pri skrátenom úväzku nebudeš mať nemocenské a náhradu za dovolenku za 8 hod., ale len čas úväzku.

Zdravotné poistenie sama platiť už nemusíš, či sa rozhodneš nechať si dobrovolné nem. poistenie, závísí od teba (ja by som si ho nechala).
a ak by to ostalo na dohode, tak si bidem sama platiť ako samoplatca poistenie - zdravotné? hej?
ostatné DPO si ponechávam....
Timka1
04.05.10,06:56
a ak by to ostalo na dohode, tak si bidem sama platiť ako samoplatca poistenie - zdravotné? hej?
ostatné DPO si ponechávam....

ak si teraz samoplátca ZP a budeš mať dohodu, môžeš ísť na úrad práce sa zaregistrovať a bude za teba platiť štát zdravotné, ale je tam obmedzenie, môžeš zarobiť keď si evidovaná na ÚP max. 136,38 € mesačne

ak nebudeš evidovaná na úrade práce, ostaneš samoplátcom pre ZP, a tvoj príjem na dohodu bude vyšší ako je VZ pre samoplatiteľov, budeš doplácať ZP na základe vykonania RZZP, u samoplatiteľov sa príjem z dohôd sleduje
Pohar
04.05.10,07:18
ak si teraz samoplátca ZP a budeš mať dohodu, môžeš ísť na úrad práce sa zaregistrovať a bude za teba platiť štát zdravotné, ale je tam obmedzenie, môžeš zarobiť keď si evidovaná na ÚP max. 136,38 € mesačne

ak nebudeš evidovaná na úrade práce, ostaneš samoplátcom pre ZP, a tvoj príjem na dohodu bude vyšší ako je VZ pre samoplatiteľov, budeš doplácať ZP na základe vykonania RZZP, u samoplatiteľov sa príjem z dohôd sleduje
dakujem pekne za odpoved
aj by som pridelila body...ale nedá sa mi tak kde kliknúť....:(
veronikasad
04.05.10,07:22
dakujem pekne za odpoved
aj by som pridelila body...ale nedá sa mi tak kde kliknúť....:(
Body pridelíš kliknutím na užitočné
Pohar
04.05.10,07:31
Body pridelíš kliknutím na užitočné
no len mne tam vyskakuje že na hodnotenie musím mať aspon 10 bodov :(
ale nevadí...ocením to nabudúce...
a hlavné je že ste tu také dobré poradkyne...
a hlavne múdre...spravili ste dobrý skutok, určite sa vám to v dobrom vráti :)

pekný deň všetkým