branuska
04.05.10,09:42
Dobry den,

mam dost velky problem a neviem sa z neho vysomarit :-(

Tento mesiac som dostala klienta, ktory je platitelom DPH. Podnika od novembra 2009 (hned sa stal platitelom DPH). Pri preberani papierov som si vypytala aj danove priznanie za rok 2009 a zistili sme, ze ho urobil zle ( robil si ho sam) - uplatnil si pausalne vydavky ale nezaratal tam vobec dotaciu z UP, takze mu musim urobit opravne danove. Problem je ale v tom, ze ja vobec netusim, ako je to s DPH a pausalnymi vydavkami...viem, ze platca DPH nema narok na pausalne vydavky ale on bol vlastne platitel len cast roka, na co teda narok ma. Nikdy som to nerobila, tak sa chcem poradit...viete mi v tomto pomoct? Ako mam postupovat?

Budem vam velmi vdacna...dakujem
veronikasad
04.05.10,07:47
Paušálne výdavky mu uplatníš zo sumy príjmov bez DPH. K príjmom z podnikania pripočítaš celú sumu dotácie

Daňové priznanie DzP FO budeš robiť dodatočne - opravné je len do lehoty na podanie DP.l
KEJKA
04.05.10,07:51
urob mu skutočné výdavky, aby si nemusela zdaňovať celú dotáciu.
branuska
04.05.10,07:53
Dakujem pekne...islo mi o tu DPH. A teda ked si takyto klient poda aj DPH za 4.Q, znamena to, ze DPH zaplati z prijmov a co sa vydajov tyka, z toho DPH neriesi???
branuska
04.05.10,07:58
skutocne vydavky ma napadlo, ze mu urobim...ale nema skoro ziadne vydavky...a ani nechce skutocne, ze chce pausal...ved este to chcem s nim prekonzultovat...len mi islo o to, ako to je s tou DPH, aby som vedela do buducnosti...:-)
veronikasad
04.05.10,07:58
Dakujem pekne...islo mi o tu DPH. A teda ked si takyto klient poda aj DPH za 4.Q, znamena to, ze DPH zaplati z prijmov a co sa vydajov tyka, z toho DPH neriesi???
Má nárok na odpočet DPH "na vstupe" - evidencia DPH a paušálne výdavky sú dve samostatné evidencie.
Ako ti poradila KEJKA, keď ideš robiť DDP, urob mu radšej účtovníctvo ,,,
branuska
04.05.10,08:16
Prave preto, ze evidencia DPH a pausal su dve rozdielne veci mam v tom chaos, ide mi o to, ako to urobit ( chcem to vediet hlavne pre seba do buducnosti)...asi som dnes nejak mimo ale nejde mi do hlavy, ako niekto urobi pausal a potom este odvedie dph...mam to chapat tak, ze co sa tej DPH tyka, vypocita si ju klasicky - zdanitelne obchody - odpocitatelna DPH??? Ved ale to by mal potom napriklad blocky atd, cize vydavky, ktore moze preukazat...rozmyslam spravne??? Nehnevajte sa...dakujem
veronikasad
04.05.10,08:21
Prave preto, ze evidencia DPH a pausal su dve rozdielne veci mam v tom chaos, ide mi o to, ako to urobit ( chcem to vediet hlavne pre seba do buducnosti)...asi som dnes nejak mimo ale nejde mi do hlavy, ako niekto urobi pausal a potom este odvedie dph...mam to chapat tak, ze co sa tej DPH tyka, vypocita si ju klasicky - zdanitelne obchody - odpocitatelna DPH??? Ved ale to by mal potom napriklad blocky atd, cize vydavky, ktore moze preukazat...rozmyslam spravne??? Nehnevajte sa...dakujem
Nekomplikuj si život. V roku 2010 už paušálne výdavky robiť nemôžeš. Ak mu náhodou zostali neuhradené pohľadávky z roku 2009, budeš robiť ďalšie dodatočné DP z dôvodu prechodu na JU.

Dopad na základ dane z príjmov z dotácie v roku 2010 bude nula - zaúčtuješ do príjmov minutú dotáciu a oproti tomu budeš mať skutočné výdavky.
branuska
04.05.10,08:24
Ok, dakujem velmi pekne...urobim to tak...krasny den vsetkym :-)