riki
19.10.05,12:19
Dobrý deň, prosím Vás môžte mi poradiť?
Koľko treba odpisovať úžitkové auto kúpené na leasing tohto roku? Podľa leasingových splátok v mojom prípade 36 mesiacov, čiže 3 roky alebo treba auto odpisovať viac rokov?
Katarína STR
19.10.05,10:22
riki, auto odpisuješ presne 36 mesiacov
dom
19.10.05,10:36
Dobrý deň, prosím Vás môžte mi poradiť?
Koľko treba odpisovať úžitkové auto kúpené na leasing tohto roku? Podľa leasingových splátok v mojom prípade 36 mesiacov, čiže 3 roky alebo treba auto odpisovať viac rokov?
Daňový odpis leasing je 36 mesiacov, účtovný má byť podľa skutočného opotrebenia.
Katarína STR
19.10.05,10:41
To je pravda, ale pokiaľ si stanovíš, že daňové odpisy sa rovnajú účtovným, tak aj tie účtovné budeš mať 36 mesiacov.
Jozef I
19.10.05,13:08
Odpisuješ 36 mesiacov v prípade že sa ti rovnajú účtovné a daňové odpisy. Treba však odpis počítať presne na mesiace od zaradenia. Napr. ak zaradíš do používania 1.7. môžeš si v tomto roku uplatniť odpis len za 6 mesiacov.
Tweety
19.10.05,14:10
Odpisuješ 36 mesiacov v prípade že sa ti rovnajú účtovné a daňové odpisy. Treba však odpis počítať presne na mesiace od zaradenia. Napr. ak zaradíš do používania 1.7. môžeš si v tomto roku uplatniť odpis len za 6 mesiacov.

Iba doplním, že odpisujeme rovnomerne počas celej doby trvania lízingu. Najmenej 36 mesiacov .
:eek: ;) :eek:
Alenaa
07.11.05,12:38
Môžem sa opýtať - že ako mám účtovať odpisy, keď účtovné aj daňové odpisy budú na 48 mesiacov? - Je to vôbec možné pri leasingu /36 mes.-neplatič DPH/
Asi som nechápavá, ale môže mi niekto napísať, presné účtovanie /predkontáciu daňového a účtovného odpisu/ konkrétne na aký účet účtujem daňový a na aký účtovný odpis. - neviem,ako to treba rozlíšiť.
Alena
Katarína STR
07.11.05,12:44
Alenaa, leasingová zmluva može byť uzatvorená aj na viac ako len na 36 mesiacov.
Podstatné je, že leasing musí byť minimálne na 36 mesiacov, teda musí trvať minimálne 3 roky, maximum nie je stanovené.
Daňové a účtovné odpisy sa ti rovnajú vtedy, ak si to firma stanoví. Bez ohľadu na množstvo rokov odpisovania.
Ale máš výhodnejšie, ak sa ti účtovné a daňové odpisy rovnajú, lebo potom nemusíš v daňovom priznaní uvádzať rozdiel medzi nimi ako pripočitateľnú alebo odpočitateľnú položku.
Alenaa
07.11.05,12:58
Ale zmluva leasingová zmluva je na 36 mesiacov a ja som si myslela, že keď osobné auto treba odpisovať 4 roky - dala som to na 48 mesiacov.
Tweety
07.11.05,13:00
Ale zmluva leasingová zmluva je na 36 mesiacov a ja som si myslela, že keď osobné auto treba odpisovať 4 roky - dala som to na 48 mesiacov.To máš síce pravdu, že auto sa odpisuje 4 roky, ale lízing sa riadi inými predpismi, pozri zákon o dani z príjmov.;) :cool:
Katarína STR
07.11.05,13:00
Normálne by sa auto malo odpisovať 4 roky, ale keď je to na leasing, tak to odpisuješ presne podľa dĺžky trvania leasingovej zmluvy.
Tweety
07.11.05,13:02
Normálne by sa auto malo odpisovať 4 roky, ale keď je to na leasing, tak to odpisuješ presne podľa dĺžky trvania leasingovej zmluvy.Sme v rovnakej časovej rovine.:) ;)
Alenaa
07.11.05,13:17
No dobre, ale keď som to robila zle, t.j. som to rozrátala na 48 mesiacov, v r.2004, v roku 2005 ako mám pokračovať, po starom alebo po novom?
Katarína STR
07.11.05,13:31
Alenaa, ja byť na tvojom mieste, tak pokračujem po novom. Teda si prepočítaš ten leasing ešte raz a v tomto roku si to daj už správne. Vieš, aby si potom mala zle len jeden rok, teda rok 2004 a nie aj všetky ďalšie.
Alenaa
08.11.05,15:23
Ďakujem!!!!!!!!!!!!
Denny
12.11.05,14:34
ja som si myslel, že pokiaľ leasujem auto tak nemôžem naň ako nájomca uplatňovať žiadne odpisy, nakoľko ho mám len v prenájme, až kým si ho za symbolickú kúpnu cenu od les. spoločnosti neodkúpim....
slimak
12.11.05,16:13
§ týkajúce sa odpisu leasingu sú § 26 ods. 8 až 10 ZDP, postupy účtovania JÚ § 10a
ZuzanaP
16.11.05,05:41
Prosím o odobrenie môjho postupu pri uplatňovaní odpisov "lízovaných" strojov:

trvanie lízingu: 48 mesiacov
nadobúdacia cena (istina): Sk 2 300 000,--
začiatok nájmu: 12.10.2004

Tieto stroje by mali patriť do 2. odpis. skupiny, odpisovanie 6 rokov, ale keďže sú odpisované, tak sa odpíšu za tých 48 mesiacov v plnej výške istiny?

Odpisy r. 2004: 2300000/48*3=143 750,-- zaokrúhlene
Odpisy r. 2005: 2300000/48*12=575 000,--

Je môj postup správny? Účtujeme v JU.

Ďakujem
mudroš
16.11.05,16:31
Mám taký dojem, ako keby nikto nebral účtovníctvo vážne. Ak ide o JÚ tak sa môžu rovnať účtovné odpisy daňovým. V PÚ by som ale asi ťažko oddôvodnil napríklad, prečo auto ktoré som kúpil odpisujem 4 roky ale auto na lízing 36 mesiacov. DÚ ale môže, a v poslednom čase rád dáva, aj pokutu za porušenie zákona o účtovníctve. Prečo to riskovať?

Rozdielne účtovné a daňové odpisy majú ale aj iný význam. Napríklad ak sa bude žiadať o úver, tak aby sme ho dostali potrebujeme vykázať, že máme majetok a dobrý zisk. Prečo by som teda účtovne odpisoval niečo, čoho reálna životnosť je 50 rokov a chcem to aj 50 rokov používať, za 30 rokov (budovy). Len preto aby som to mal "jednoduchšie"? Veď pre dobrý program na evidenciu majetku nie je problém vypočítať iné účtovné a iné daňové odpisy. Potom je to len jedno číslo v daňovom priznaní. To zase nie je taká veľká robota. A navyše viem napríklad koľko ma skutočne stojí výroba v danej budove.

Určite si myslím, že tam kde sú odpisy významnou sumou nákladov to za to stojí!!!
Jana Acsová
16.11.05,16:44
Mám taký dojem, ako keby nikto nebral účtovníctvo vážne. Ak ide o JÚ tak sa môžu rovnať účtovné odpisy daňovým. V PÚ by som ale asi ťažko oddôvodnil napríklad, prečo auto ktoré som kúpil odpisujem 4 roky ale auto na lízing 36 mesiacov. DÚ ale môže, a v poslednom čase rád dáva, aj pokutu za porušenie zákona o účtovníctve. Prečo to riskovať?

Rozdielne účtovné a daňové odpisy majú ale aj iný význam. Napríklad ak sa bude žiadať o úver, tak aby sme ho dostali potrebujeme vykázať, že máme majetok a dobrý zisk. Prečo by som teda účtovne odpisoval niečo, čoho reálna životnosť je 50 rokov a chcem to aj 50 rokov používať, za 30 rokov (budovy). Len preto aby som to mal "jednoduchšie"? Veď pre dobrý program na evidenciu majetku nie je problém vypočítať iné účtovné a iné daňové odpisy. Potom je to len jedno číslo v daňovom priznaní. To zase nie je taká veľká robota. A navyše viem napríklad koľko ma skutočne stojí výroba v danej budove.

Určite si myslím, že tam kde sú odpisy významnou sumou nákladov to za to stojí!!!Som veľmi rada, že prestávam byť na Porade s týmto názorom osamotená. :-)
slimak
16.11.05,16:57
Kto chce podnikať 50 rokov? Mne stačí aj 20 (neviem či som neprehnal).Starší majetok nemusí mať takú životnosť ako sú odpisy. A možno sa čaká na lepšie časy, keď dane nebudú. http://www.porada.sk/images/icons/icon10.gif
Jana Acsová
18.11.05,13:01
Kto chce podnikať 50 rokov? Mne stačí aj 20 (neviem či som neprehnal).Starší majetok nemusí mať takú životnosť ako sú odpisy. A možno sa čaká na lepšie časy, keď dane nebudú. http://www.porada.sk/images/icons/icon10.gif
Aj to, kto chce ako dlho podnikať sa zohľadňuje pri stanovení doby účtovného odpisovania majetku. To je rozdiel, ktorý pri daňových odpisoch nezohľadňujeme.
http://www.porada.sk/showpost.php?p=136759&postcount=9
Eraser
18.11.05,21:02
Ako sa viac a viac prehrabavam tymito DANOVYMI temami, som zistil ze neviem ani to co som si na zaciatku myslel ze viem :-) Som z toho volajako zmeteny. Chcem sa spytat tako konkretne. Som zivnostnik a chcel by som kupit afto na leasing, a samozrejme ho chcem dat na firmu a chcem si ho odpisovat z dani. Da sa leasing odpisovat viac ako 36 mesiacov? Mne by bodlo nakych 60 mesiacov. Da sa to? Lebo sa mi zda ze okolo seba pocuvam len max. 36 mesiacov. Ako to teda je naozaj?
Manual
19.11.05,06:03
Ako sa viac a viac prehrabavam tymito DANOVYMI temami, som zistil ze neviem ani to co som si na zaciatku myslel ze viem :-) Som z toho volajako zmeteny. Chcem sa spytat tako konkretne. Som zivnostnik a chcel by som kupit afto na leasing, a samozrejme ho chcem dat na firmu a chcem si ho odpisovat z dani. Da sa leasing odpisovat viac ako 36 mesiacov? Mne by bodlo nakych 60 mesiacov. Da sa to? Lebo sa mi zda ze okolo seba pocuvam len max. 36 mesiacov. Ako to teda je naozaj?
Keď budeš kupovať auto na lízing a tebe by "bodlo" odpisovať ho 60 mesiacov, tak si s lizingovkou uzatvor zmluvu na 60 mesiacov. Pointa u lízingu je v tom, že na kolko mesiacov máš lízingovú zmluvu uzatvorenú, tolko mesiacov odpisuješ. Ale má to aj opačný efekt, že čím dlhšie budeš lízing splácať, tým si auto podstatne predražíš. To si ale už musí zvážiť každý sám.
Pekné ráno želám...
Eraser
19.11.05,19:53
Manual: Aha tak to som rad. Je pravda ze to afto predrazim, ale vezmi si to z tohto hladiska. Mas afto, bez ktoreho sa prakticky nezaobides. A to afto dosluhuje. Co spravit? Logice je kupit si druhe. Ojazdene? Tak to uz skusat nebudem (zla skusenost). Nove? Ale ake, ked tvoj rodinny rozpocet je dost maximalne obmedzeny. Afta bohuzial nie su najlacnejsie, a ked si to rozratam na 36 mesiacov vychadza mi taka mesacna splatka, ze keby stolicka nemala operadlo, asi by som sa prevratil. A to som vyberal z pomedzi tych najlacnejsich. Aj tak stale rozmyslam nad 60 mesiacmi, stale to je vela, ale ako som uz povedal, afto som nemal tyzden (servis) a bolo to velmi tazke. Ver mi ze tu hraje velmi vela aspektov pre moje rozhodnutie, keby sa to dalo inac, urobil by som to inac. Ale v kazdom pripade ti dakujem za radu. Este jednu otazocku by som mal. Aky je rozdiel medzi odpisom leasingu a odpisom afta ktore bolo kupene v hotovosti a je napisane na firmu? Diky za vsetky odpovede.
Manual
19.11.05,20:11
Manual: Aha tak to som rad. Je pravda ze to afto predrazim, ale vezmi si to z tohto hladiska. Mas afto, bez ktoreho sa prakticky nezaobides. A to afto dosluhuje. Co spravit? Logice je kupit si druhe. Ojazdene? Tak to uz skusat nebudem (zla skusenost). Nove? Ale ake, ked tvoj rodinny rozpocet je dost maximalne obmedzeny. Afta bohuzial nie su najlacnejsie, a ked si to rozratam na 36 mesiacov vychadza mi taka mesacna splatka, ze keby stolicka nemala operadlo, asi by som sa prevratil. A to som vyberal z pomedzi tych najlacnejsich. Aj tak stale rozmyslam nad 60 mesiacmi, stale to je vela, ale ako som uz povedal, afto som nemal tyzden (servis) a bolo to velmi tazke. Ver mi ze tu hraje velmi vela aspektov pre moje rozhodnutie, keby sa to dalo inac, urobil by som to inac. Ale v kazdom pripade ti dakujem za radu. Este jednu otazocku by som mal. Aky je rozdiel medzi odpisom leasingu a odpisom afta ktore bolo kupene v hotovosti a je napisane na firmu? Diky za vsetky odpovede.
Auto kúpené klasicky do firmy odpisuješ 4 roky a uto na lízing odpisuješ podla počtu mesiacov, počas ktorých splácaš lízing. Ale mám ešte nápad, že dá sa auto kúpiť aj na úver od banky, niekde som čítal porovnania a niektoré banky ponúkali aj keď len o pár 100,- Sk lacnejšie splátky oproti lizingovkám. Treba sa popýtať a sbankou sa dá tiež dohodnúť splácanie úveru na obdobie aké ti vyhovuje. Spravia kalkuláciu. A ďalšia vec je že pri kúpe na úver je to auto hneď tvoje a nie liz. spoločnosti. Pouvažuj.
lenkak
01.05.06,10:25