mmmCCC
04.05.10,08:48
zdravím, zaujímalo by ma či môžem založiť právnickú firmu aj keď ja nemám právnické vzdelanie?...
Mgr.Shrek
04.05.10,06:58
zdravím, zaujímalo by ma či môžem založiť právnickú firmu aj keď ja nemám právnické vzdelanie?...

Vzhľadom na to, že právne poradenstvo je považované za slobodné povolanie a nie živnosť, nie je možné založiť firmu bez toho, aby tú činnosť vykonávali právnici, ba dokonca to môžu robiť len advokáti.

mimotemyAj ja som na tým už premýšľal
mmmCCC
04.05.10,07:36
Vzhľadom na to, že právne poradenstvo je považované za slobodné povolanie a nie živnosť, nie je možné založiť firmu bez toho, aby tú činnosť vykonávali právnici, ba dokonca to môžu robiť len advokáti.

mimotemyAj ja som na tým už premýšľal

no mne neide o to aby som tú činnosť vykonával ja jednoducho by som mal firnu a zamestnával by som právnikov... takto to ide?

a aký je rozdiel medzi právnikom a advokátom?
Mgr.Shrek
04.05.10,07:59
no mne neide o to aby som tú činnosť vykonával ja jednoducho by som mal firnu a zamestnával by som právnikov... takto to ide?

a aký je rozdiel medzi právnikom a advokátom?

Pokiaľ by si bol len konateľom, resp. zakladateľom spoločnosti, tak áno, dá a to.

Konateľom a spoločníkom spoločnosti zaoberajúcej sa právnou pomocou môžu byť len advokáti

No a rozdiel medzi právnikom a advokátom je taký, že právnikom je každý absolvent právnickej fakulty a advokátom je právnik, ktorý úspešne zložil advokátske skúšky.

Teda každý advokát je právnikom ale nie každý právnik ja advokátom.
mimotemynapr. ja...som právnik ale nie advokát:mee:
mmmCCC
04.05.10,08:04
takže ak to chápem správne: advokát môže zastupovať klienta pred súdom ale právnik nie?
Mária27
04.05.10,11:21
Ako chceš zakladať právnickú firmu, keď nerozumieš základným veciam? Čo chceš, aby sa v nej robilo? Kto ti tam pôjde robiť a načo?
Advokáti majú svoj zákon a podľa neho fungujú. Zamestnajú si maximálne pomocnú silu, ktorá dvíha telefóny. Nepotrebujú kapitál a konateľa, resp. nie taký kapitál, aby sa museli u niekoho zamestnať.
Mgr.Shrek
04.05.10,11:29
takže ak to chápem správne: advokát môže zastupovať klienta pred súdom ale právnik nie?

Mýliš sa.

Zastupovanie pred súdom sa spravuje tým poriadkom o aký proces ide.
Keď to je civilný proces, tak sa to riadu z.č. 99/1963 Zb. Občiansky súdny poriadok.
Keď je to trestnoprávny proces, tak z.č. 301/2005 Z.z. Trestný poriadok.

Ako napísala Mária, nepúšťaj sa do niečoho, čomu nerozumieš.