xxxmisko
04.05.10,09:48
Zdravím všetkých!

Ospravedlňujem sa, ak som vložil príspevok do zlej sekcie, ale som tu nový. Mám nasledujúci problém:

Firma mi prenajímala nebytové priestory, pričom na začiatku prenájmu som platil depozit a nájomné. Jeden mesiac som sa omeškal s platením nájmu - nebolo z čoho. V zmluve mala firma zadané, že s okamžitou platnosťou mi môžu prenájom zrušiť. To aj spravili a dali mi priestory vypratať v ten istý deň, ako vypovedali zmluvu, do 17.oo hod. Potom si konateľ vymenil zámok, pričom v priestoroch ešte zostali moje veci, ktoré som tam spravil - toaleta, vzduchotechnika a iné... Nájom som uhradil omeškane, ale uhradil som. Zúčtovali mi preplatok nájmu na alikvótnu čiastku - bol som tam 16 dní z 30-tich. Ohľadom depozitu sa vyjadrili, že musí účtovníčka vystaviť dobropis a do 15-tich dní zašle peniaze. Jedná sa o cca 750€, ktoré by som rád videl späť. Konateľovi som zatiaľ povedal, že za jeho konanie na neho podám trestné oznámenie vo veci neoprávneného obohacovania sa. V zmluve totiž bolo zapísané, že depozit bude zúčtovaný po ukončení prenájmu.

Prosím ako mám na tohto hajzlíka zatlačiť, aby mi peniaze vrátil? Obral ma totiž nie len o pár rokov života, ale aj o ušlý zisk z prevádzky - Internetovej kaviarne, a nakoniec ma zrejme chce obrať aj o depozit.

Ďakujem veľmi pekne za každú radu
hujer1
04.05.10,08:01
asi bude najlepšie sa s týmto obrátiť priamo na nejakého právnika
xxxmisko
04.05.10,08:10
To by bolo istotne najlepšie, pretože tu sa jedná o jasne vyhraný prípad. Ale platiť aj právnika, to mi z tej sumy už moc toho nezostane. Potrebujem nejaký papier, ktorý mu zašlem a ktorý ho prinúti k tomu, aby pohľadávku uhradil
Mária27
04.05.10,17:32
Nedá sa jednoznačne poradiť, je potrebná hlbšia analýza a hladanie priliehavých paragrafov.

Na trestné stíhanie to nie je, treba si vymáhať peniaze - ako ich nazvať? Ten depozit tam vlastne bol na úhradu nájomného, ak by si ho nezaplatil včas. Ty si im však zaplatil nájom dodatočne, asi aj s úrokom z omeškania. Oni si asi uhradili nájom z depozitu, vznikla duplicitná platba, treba dobropis ...

V každom prípade máš u nich preplatok, čiže niečo sú ti dlžní. Ak by sme brali riadne ukončenie nájmu, dlh vznikol zánikom nájmu, lebo deň vrátenia depozitu ste mali určený. Ak ti nevrátia duplicitnú úhradu, ide o bezdôvodné obohatenie. Pri vymáhaní je potrebné určiť dátum vzniku dlhu, dôležitý napr. na to, či ich musíš na zaplatenie dlhu vyzvať, na úroky z omeškania, premlčaciu dobu, na to, či sa ti oplatí súdiť, či vysúdiš súdne poplatky, aj výdavky na advokáta - aspoň na tú anylýzu ho potrebovať budeš. Možno je to aj celkom inak.

K tomu záložnému a zádržnému právu pri neplatení nájomného si pozri § 672 obč. zákonníka.