dadulcek
04.05.10,14:27
Ahojte,
chcela by som Vás poprosiť o radu..
Priateľ je živnostník, je 1/4-ročný platca dane. V roku 2009 zmenil účtovníčku po pol roku. Pôvodná účtovníčka prisľúbila, že nachystá doklady a spraví výstupy, ako keby uzatvárala rok. Čakali sme až do 31. marca 2010, no doklady mu nevrátila. Stále ho naťahovala, dávala termíny, že vraj to ešte nemá nachystané, že nemá čas a podobné výhovorky. Takže aj daňové priznanie sme robili len za pol roka, v nádeji, že keď doklady dostaneme späť, spravíme dodatočné DP. Keďže doklady stále nemáme, chcem sa spýtať, aké sú možnosti nárokovania si dokladov. Nechcem čakať na daňovú kontrolu, pri ktorej by doklady musela vydať.. Priateľ odmieta zaplatiť sumu, ktorú ona požaduje za spracovanie posledného kvartálu, pretože nedodržala sľub.
JarkaL
04.05.10,12:34
Účtovníčka nemá právo zadržiavať jeho doklady. Ak jej nezaplatil za prácu z nejakého dôvodu, max. môže neodovzať mu účtovné výstupy, ale nie jeho prvotné účtovné doklady.
dadulcek
04.05.10,12:38
Viem, to mi už povedala aj jedna známa účtovníčka. Keď to budeme riešiť cez právnika, môže sa to dlho ťahať.. Čo by bolo najúčinnejšie? Jej výstupy nepotrebujem, doklady si nahodím aj spätne..
andreaS
04.05.10,12:40
netreba zabudat, ze zadrzanie cudzieho majetku je trestny cin...
dadulcek
04.05.10,12:42
Aj keď som na ňu niečo také skúsila, že doklady sú majetkom klienta, nie účtovníčky, len na to odvrkla: "Doklady ti vrátim, až keď mi zaplatíš"
JarkaL
04.05.10,12:43
Napíšte jej, že budete postupovať právanou cestou, ale ešte ju vyzvite, aby doklady vydala, inak budete od nej žiadať aj náhradu spôsobenej škody (napr. vyplývajúcej aj z nemožnosti podať DP ako malo byť a nutnosť podať dodatočné DP - to sú Vaše ďalšie náklady, veď za obe DP musíte zaplatiť).

Na takéto "účtovníčky" som nahnevaná, lebo robia hanbu nášmu povolaniu. Aj keď zas nepoznáme jej dôvody a pohnútky, nevieme, prečo ste sa rozišli uprostred roka, ale to je vedľajšie, aj tak nemá právo zadržiavať Vaše doklady.
Ajuška
04.05.10,12:48
...pri debatách tohto druhu mávam zúfalý (?) pocit, že zadanie je prudko vytrhnuté z kontextu... a komunikácia zlyhala na uuuplne inom bode...;)... následky sú už len ťahmi kto z koho... :cool: ...čo už, keď my účtovníčky sme také zrúdy zdieračské... nepotrebné... P.S... si nemyslím, že som mimotemy
andreaS
04.05.10,12:48
no ja by som nahlasila kradez s tym, ze viem presne kto ich ukradol a nabehla by som k nej s policajtami...

mozno zachadzam do extremu, ale tiez som na taketo "tiezuctovnicky" nasrdena... lebo tiez mam taky problem... ale nie ze mne nezaplatili a drzim doklady ale ze potrebujem ukoncit jednu firmu, kt. uctovnicka nechce dat doklady... tymto padom sa odsuva aj to ukoncenie a nakoniec aj moje vyplatenie... vrazdila by som...
dadulcek
04.05.10,12:49
Môžem povedať, že sa nerozišli zle, bolo to len kvôli tomu, aby niečo ušetril.. Hľadal "lacnejšiu" účtovníčku.. Najviac ma nahnevalo, že sľúbila, že to všetko dá, že nechce robiť problémy..
kimart
04.05.10,12:55
neviem ako vy, ale tiež mám takú skúsenosť,že keď končím s nejakou firmou, tak to zvyčajne končí tým, že mi poslednú faktúru neuhradia, i keď sa snažím jednať vdobrom. Nechcem si týmto zastať účtovníčky, ale ako sa brániť v takýchto prípadoch?
JarkaL
04.05.10,12:56
Neodovzdať všetky účtovné výstupy.
Ajuška
04.05.10,12:58
...Nechcem si týmto zastať účtovníčky, ale ako sa brániť v takýchto prípadoch?
...zrejme založením novej témy..."ako dostať peniaze za svoju poctivo odvedenú prácu"...ale to je parketa v tomto štáte všeobecne jasná...;)...
Ajuška
04.05.10,13:00
Neodovzdať všetky účtovné výstupy.
...čo to rieši?
veronikasad
04.05.10,13:01
neviem ako vy, ale tiež mám takú skúsenosť,že keď končím s nejakou firmou, tak to zvyčajne končí tým, že mi poslednú faktúru neuhradia, i keď sa snažím jednať vdobrom. Nechcem si týmto zastať účtovníčky, ale ako sa brániť v takýchto prípadoch?
dohodnuť si s klientom platbu v hotovosti pri odovzdaní dokladov.
veronikasad
04.05.10,13:03
Môžem povedať, že sa nerozišli zle, bolo to len kvôli tomu, aby niečo ušetril.. Hľadal "lacnejšiu" účtovníčku.. Najviac ma nahnevalo, že sľúbila, že to všetko dá, že nechce robiť problémy..
Ak sa s účtovníčkou dohodne na platbe poslednej faktúry v hotovosti pri prevzatí dokladov, neverím, že mu bude robiť problémy ...
Robím to tak stále - je jedno či som spoluprácu ukončila ja alebo klient.
dadulcek
04.05.10,13:12
Chcel sa s ňou dohodnúť, že by jej to postupne splácal, keďže jeho firma nebola na tom v poslednom čase bohvieako. Bol ochotný to zaplatiť, lebo mu sľúbila, že mu všetky doklady do DP dá. No neurobila tak..
veronikasad
04.05.10,13:14
Chcel sa s ňou dohodnúť, že by jej to postupne splácal, keďže jeho firma nebola na tom v poslednom čase bohvieako. Bol ochotný to zaplatiť, lebo mu sľúbila, že mu všetky doklady do DP dá. No neurobila tak..
Pýtam sa ako účtovníčka, kde mám záruku, že jej tú poslednú faktúru vyplatí. Som si vedomá toho, že zadržať doklady nemá právo ...

V tomto prípade nehľadaj chybu len u účtovníčky ...
Zita5
04.05.10,13:27
Ahojte,
chcela by som Vás poprosiť o radu..
Priateľ je živnostník, je 1/4-ročný platca dane. V roku 2009 zmenil účtovníčku po pol roku. Pôvodná účtovníčka prisľúbila, že nachystá doklady a spraví výstupy, ako keby uzatvárala rok. Čakali sme až do 31. marca 2010, no doklady mu nevrátila. Stále ho naťahovala, dávala termíny, že vraj to ešte nemá nachystané, že nemá čas a podobné výhovorky. Takže aj daňové priznanie sme robili len za pol roka, v nádeji, že keď doklady dostaneme späť, spravíme dodatočné DP. Keďže doklady stále nemáme, chcem sa spýtať, aké sú možnosti nárokovania si dokladov. Nechcem čakať na daňovú kontrolu, pri ktorej by doklady musela vydať.. Priateľ odmieta zaplatiť sumu, ktorú ona požaduje za spracovanie posledného kvartálu, pretože nedodržala sľub.

Toto je len tvrdenie z jednej strany, rada by som počula názor účtovníčky .:)
veronikasad
04.05.10,13:29
Toto je len tvrdenie z jednej strany, rada by som počula názor účtovníčky .:)
Zitka, odpoveď je tu

http://www.porada.sk/1392597-post16.html
Zita5
04.05.10,13:33
Chcel sa s ňou dohodnúť, že by jej to postupne splácal, keďže jeho firma nebola na tom v poslednom čase bohvieako. Bol ochotný to zaplatiť, lebo mu sľúbila, že mu všetky doklady do DP dá. No neurobila tak..

Ja som si tento príspevok ani nevšimla . Zrazu ...... prečo ste to nenapísali v zadaní otázky , aby sme boli v obraze , ale v zadaní je na vine len účtovníčka .Ja by som bola taká istá ako Vaša účtovníčka , ak pôjdete do obchodu kúpiť mlieko, tak na postupné splátky Vám ho nepredajú, ani sa nebudú s Vami baviť .:)
Kazu
04.05.10,13:39
Hm, nechcem sa zastávať účtovníčky, ale asi inú možnosť nevidí. Pretože ak by mal záujem to splácať, už to od tej doby mohol v tých splátkach mať splatené. Ale asi nie je ani peňazí a ani chute. Alebo keď sú peniaze nie je chuť? :) A opýtam sa ešte takto: Určite tie doklady dal jej? Alebo: Dal jej tie doklady vôbec?
dadulcek
04.05.10,13:41
V pohode, chcela som len radu, ako riešiť tento daný konkrétny prípad. Ďakujem všetkým
ivustek
04.05.10,13:48
Normálne riešenie by bolo pripraviť peniaze a pekne z rúčky do rúčky si splniť všetky záväzky- obidvaja. A to ste vlastne mali urobiť už v polovici roku 2009.
Zita5
04.05.10,13:48
Viem, to mi už povedala aj jedna známa účtovníčka. Keď to budeme riešiť cez právnika, môže sa to dlho ťahať.. Čo by bolo najúčinnejšie? Jej výstupy nepotrebujem, doklady si nahodím aj spätne..

Nahodiť si môžete , ale sa nezbavíte záväzku, ktorý môže účtovníčka vymáhať cez právnika ,súd a napokon exekútora.