Lila
19.10.05,13:38
Podľa §70 Z.o DPH je plátca povinný viesť záznamy.... .
My sme plátca DPH, daň na výstupe je vždy 0 /robíme len fin.služby/ a daň
na vstupe si nemôžme v žiadnom prípade odpočítať. Čiže túto DPH neúčtujeme na 343, ale rovno navyšujeme obstarávaciu cenu nakúpeného tovaru.T.z. daň na vstupe je tiež vždy 0 Skk.

1/Zaujíma ma ako si máme viesť podľa tohto §70 evidenciu. Musíme tam evidovať aj daň, ktorú neúčtujeme alebo stačí uviesť len cenu včetne DPH , lebo nieje nárok na odpočet???

2/Na konci r.2004 sme robili rezervy na nevyfakturované služby a tovary včetne DPH, keďže v našom prípade tovar a služby účtujeme včetne DPH ako "neplátci DPH". Myslím, že by to malo byť dobre.
ik-a
19.10.05,12:43
Ak si platitel DPH, nemozes v ziadnom pripade uctovat o cene vratane DPH ako to robia ti co nie su platitelia. DPH, ktoru si nemozes uplatnit uctujes na ucte 538. Co sa tyka evidencie, musi tam byt zaklad, dan a dan na ucely odpoctu, ale to vsetko hovori § 70.
Lila
19.10.05,13:11
Prepáčte, ale to mi chcete povedať, že keď kúpite os. auto , na ktoré nemáte nárok na odpočet - zaúčtujete cenu bez DPH do 042 a DPH na 538????????????
To predsa nedáva zmysel.
Ja sa držím usmernenia DRSR, ktoré vydalo účtovanie DPH v súlade so zák. 222/2004 a 350/2004 , kde jasne píšu, že DPH, ktorú platiteľ DPH nemôže
odpočítať , zaúčtuje ako zvýšenie obstarávacej ceny nakúpeného majetku, tovaru a služieb.
Jana Acsová
19.10.05,13:14
Lila
19.10.05,13:16
A čo prelom rokov a rezervy??????
Jana Acsová
19.10.05,13:17
A čo prelom rokov a rezervy??????Tak ste platiteľ alebo nie? Boli ste v čase tvorby, alebo nie?
Lila
19.10.05,13:29
Áno, od 1.12.2004 sme platiteľ DPH, ktorý robí len fin. služby osl. od DPH, t.j.
faktúry za réžiu a tovar dávame rovno do nákladov včetne DPH, nakoľko nemáme v žiadnom prípade nárok na odpočet. T.j. DPH nám povyšuje cenu obstarania majetku, tovaru alebo prijatých služieb. U nás je vždy DPH na vstupe i na výstupe O Skk.
Jana Acsová
19.10.05,13:33
2/Na konci r.2004 sme robili rezervy na nevyfakturované služby a tovary včetne DPH, keďže v našom prípade tovar a služby účtujeme včetne DPH ako "neplátci DPH". Myslím, že by to malo byť dobre. Po vysvetlení sa jedná o platiteľa DPH, ktorý poskytuje finančné služby a preto mu nevzniká možnosť odpočítať DPH.

V tomto prípade je DPH súčasťou ceny služieb, nakoľko už pri zaradení dokladu ho evidujete ako prijaté dodávky bez nároku na odpočítanie dane.
Lila
19.10.05,13:45
Predpokladám, že sme sa pochopili správne. Jednalo sa mi o vytvorenie rezervy na nevyfakturované tovary a služby od našich dodávateľov /ORANGE, SLOv.telekomunikácie a pod./
Jana Acsová
19.10.05,14:10
Predpokladám, že sme sa pochopili správne. Jednalo sa mi o vytvorenie rezervy na nevyfakturované tovary a služby od našich dodávateľov /ORANGE, SLOv.telekomunikácie a pod./Pochopiť sme sa pochopili. V prípade, že na náklady tvoríte rezervu, je potrebné zohľadniť pri tvorbe rezervy aj DPH.

Ale pripomienka: Faktúry za Orange, Sl. telekomunikácie nie sú dôvodom na účtovanie rezervy. Rezerva je záväzok, u ktorého nie je známa presná výška tohto záväzku, oceňuje sa odhadom v sume dostatočnej na splnenie existujúcej povinnosti ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka. Mám za to, že u faktúr, ktoré uvádzate nie sú splnené zásady, ktoré sú spojené s tvorbou rezervy. Mali ste využiť inú možnosť časového rozlíšenia nákladov, resp. zahrnutia nákladu do účtovného obdobia.
Lila
20.10.05,06:39
DF, ktoré neprišli od Orange , Slov.telekom. ku dňu 31.12.2004 sme zaúčtovali ako 552x/323x . T.z. spravili sme si len odhad.
Prosím, vedeli by ste nám poradiť správnejšie riešenie zaúčtovania týchto faktúr?
Ako to malo byť? Alebo ste to robili takto aj Vy?
Lila
20.10.05,09:03
Prosím, naozaj mi neviete poradiť?