janot
04.05.10,16:28
Prosím o radu:
Predvolanie na súdne pojednávanie vytyčuje dátum pojednávania. V procesnom poučení je odkaz na § 115a Obč.súd.poriadku:
§ 115a
(1) Na prejednanie veci samej nie je potrebné nariaďovať pojednávanie, ak to nie je v rozpore s požiadavkou verejného záujmu a ak možno vo veci rozhodnúť len na základe listinných dôkazov predložených účastníkmi a účastníci s rozhodnutím vo veci bez nariadenia pojednávania súhlasia alebo sa výslovne práva na verejné prejednanie veci vzdali.

Ak budem súhlasiť s navrhnutým rozsudkom, nebude uskutočnené pojednávanie, súd rozhodne. Potiaľ je mi to jasné.
Čo ak pri viacerých účastníkoch niektorí nebudú súhlasiť - uskutoční sa súdne pojednávanie bez tých, ktorí súhlasili s navrhnutým rozsudkom, alebo musia byť prítomní všetci účastníci?
Čo znamená "vzdanie sa práva na verejné prejednanie veci"?
Ak má niekto nejaké skúsenosti s týmito problémami, prosím o vysvetlenie.
Ďakujem
Mgr.Shrek
04.05.10,18:23
Prosím o radu:
Predvolanie na súdne pojednávanie vytyčuje dátum pojednávania. V procesnom poučení je odkaz na § 115a Obč.súd.poriadku:
§ 115a
(1) Na prejednanie veci samej nie je potrebné nariaďovať pojednávanie, ak to nie je v rozpore s požiadavkou verejného záujmu a ak možno vo veci rozhodnúť len na základe listinných dôkazov predložených účastníkmi a účastníci s rozhodnutím vo veci bez nariadenia pojednávania súhlasia alebo sa výslovne práva na verejné prejednanie veci vzdali.

Ak budem súhlasiť s navrhnutým rozsudkom, nebude uskutočnené pojednávanie, súd rozhodne. Potiaľ je mi to jasné.
Čo ak pri viacerých účastníkoch niektorí nebudú súhlasiť - uskutoční sa súdne pojednávanie bez tých, ktorí súhlasili s navrhnutým rozsudkom, alebo musia byť prítomní všetci účastníci?
Čo znamená "vzdanie sa práva na verejné prejednanie veci"?
Ak má niekto nejaké skúsenosti s týmito problémami, prosím o vysvetlenie.
Ďakujem

V konaní bez pojednávania môže súd zvoliť predovšetkým písomný kontakt s účastníkmi, ale ak je to potrebné, môže účastníkov, resp. niektorých z nich, alebo iné osoby predvolať a konať s nimi.

Nemusí ich ale predvolať súčasne (na rozdiel od konania s pojednávaním), pretože môže s nimi konať aj jednotlivo, oddelene.

Vo veciach, v ktorých súd rozhoduje rozsudkom bez nariadenia ústneho pojednávania, oznámi miesto a čas verejného vyhlásenia rozsudku na úradnej tabuli súdu v lehote najmenej päť dní vopred .
janot
05.05.10,05:44
Ďakujem, je mi to trochu jasnejšie.
Ale čo keď sa vzdám práva na verejné prejednanie - ja s tým už nebudem mať žiadne problémy a súd rozhodne bez ohľadu na môj názor?
Mgr.Shrek
05.05.10,06:35
Ďakujem, je mi to trochu jasnejšie.
Ale čo keď sa vzdám práva na verejné prejednanie - ja s tým už nebudem mať žiadne problémy a súd rozhodne bez ohľadu na môj názor?

Pokiaľ s vzdáš práva na verejné pojednávanie, súd rozhodne na základe listinných dôkazov, resp. ťa predvolá, pokiaľ bude potrebovať s tebou komunikovať, niečo ozrejmiť.

Pokiaľ chceš mať istotu, že súd sa bude venovať tvojmu názoru, tak to treba napísať vo vyjadrení, návrhu, resp. v tom, čo budete súdu posielať.
janot
05.05.10,07:32
Som veľmi rád a veľmi si cením ľudí, ktorí sú ochotní podeliť sa so svojimi vedomosťami a skúsenosťami.
Mgr.Shrek - veľká vďaka.