Adriane
04.05.10,18:51
Dobrý večer. Potrebovala by som poradiť s výpočtom mzdy zamestnanca, ktorý bol PN 10 kalend. dní. Mesačná sadzba je 308 €, má 8 hod. prac čas, v mes. apríl bolo 20 prac.dní, 12 dní odpracoval, 1 deň plat.voľno- návšteva lekára. Ešte k tomu dostáva zdan. náhradu 16,60 €. Program mi vypočítal hrubú mzdu 199,01 €, ale zároveň mi napísal, že nebol dosiahnutý minimálny vymeriavací základ. Počas PN nie je zamestnávateľ povinný platiť odvody do SP a ZP, či ano? Takže mám nechať ten vymeriavací základ 199,01 alebo mám ešte niečo dopočítať. Vopred ďakujem za odpovede. Adriana
brčko
04.05.10,16:57
písem o poistení v SP (nie o ZP): v apríly bol povinný platiť poistenie za 20dní, zvyšných 10dní bol PN. Minimálny odvod do SP za 20dní apríla 2010 je 319,58eur:30dní v apríly x20 =213,05eur (neviem, či som to zaokrúhlila správne)v bbbbbbbbv b
veronikasad
04.05.10,17:05
Dobrý večer. Potrebovala by som poradiť s výpočtom mzdy zamestnanca, ktorý bol PN 10 kalend. dní. Mesačná sadzba je 308 €, má 8 hod. prac čas, v mes. apríl bolo 20 prac.dní, 12 dní odpracoval, 1 deň plat.voľno- návšteva lekára. Ešte k tomu dostáva zdan. náhradu 16,60 €. Program mi vypočítal hrubú mzdu 199,01 €, ale zároveň mi napísal, že nebol dosiahnutý minimálny vymeriavací základ. Počas PN nie je zamestnávateľ povinný platiť odvody do SP a ZP, či ano? Takže mám nechať ten vymeriavací základ 199,01 alebo mám ešte niečo dopočítať. Vopred ďakujem za odpovede. Adriana
uveď prosím trvanie PN-ky od - do a či máš v SW nastavené platenie sviatkov mesačnou mzdou alebo priemerom
Adriane
05.05.10,07:37
uveď prosím trvanie PN-ky od - do a či máš v SW nastavené platenie sviatkov mesačnou mzdou alebo priemerom
Robim v Pohode a v personalistike mám vybraný druh mzdy: mesačná. Potom v mzdách v náhradách za sviatky dám 0 dní. PN trvala od 15.4.-do 24.4. vrátane, od 25.4. už má napísanu PS.
Adriane
05.05.10,18:21
Posúvam
Andyke
06.05.10,02:30
Od 1.1.2010 je zrušený minimálny vymeriavací základ pre odvod poistného do Sociálnej poisťovne.

V apríli bolo 20 prac.dní + 2 sviatky
12 dní odprac. + 2 sviatky : 308:22x14= 196 €
+ ešte mal 1 deň § = .... € (výšku vypočítaj, jeho hod. priemerku poznáš)
a už len dopočítaš náhradu za dočasnú PN. (za 10 dní)

Počas dočasnej PN zamestnávateľ neplatí odvody, ani zamestnanec.
Adriane
06.05.10,10:13
Dakujem Andyke, ale vobec v tom este nemam jasno, vzhladom k tomu, ze o mzdách toho viem málo, tak by som poprosila, ci by si mi to nevypocitala aj s nejakym vysvetlenim, preco to tak ma byt, lebo ja si to neviem odkontrolovat. Doteraz sme mali len jednu zamestnankynu a ta este nebola na PN, iba u lekara, tam jej vzdy v personalistike vyplním neprítomnost a ostatné dopocíta program.
Takže: mes. sadzba je 308 €, priemerný zárobok je 1,8007 €, sviatky 2, prac.dni 20, PN 10 kal.dní., 1 plat.voľno a zdan.náhrada 16,60. Program vypísal: odpracované 12 dní, osprav. absencia 10 k.d., plat. voľno 1 deň (8h) - náhrada 14,4056. Keď som chcela zistiť, ako vypočítal tú hrubú mzdu, tak mi vyšlo, že asi takto: 308 : 22 x12 = 168 + 14,4056 + 16,60 = 199,01. Ty si mi písala 14 dní, takže neviem, čo má byť správne, lebo ak je odmeňovaný mes.sadzbou, tak by nemal dostat náhradu za sviatok. Ďaľšia vec, ktorú neviem, z ktorej sumy počíta program náhradu za doč. PN? Ja som tam zadala od 15.4.-17.4. 25% a od 18.4.-24.4. 55% a v čistej mzde potom vidím náhradu 46,38 €, len si to zase neviem skontrolovat.
A posledná vec, ak je to tak ako píšeš, že od 1.1. 2010 nie je pre odvody do SP minimalny vym. základ, tak tam nechám tú sumu 199,01 € a iba k zdravotnej poisťovni dopočítam ten rozdiel?
Vopred velmi pekne dakujem za pomoc, lebo uz som z toho zufala a blizi sa termin vyplaty.
Adriane
06.05.10,17:48
Posúvam a ďakujem vopred za radu.
brčko
06.05.10,19:29
:eek: díky andyke za opravu, som veru prehliadla, že v paragrafe 138 ods.9 sa nespomína povinne poistený zamestnaneca
Adriane
07.05.10,04:14
Dakujem Andyke, ale vobec v tom este nemam jasno, vzhladom k tomu, ze o mzdách toho viem málo, tak by som poprosila, ci by si mi to nevypocitala aj s nejakym vysvetlenim, preco to tak ma byt, lebo ja si to neviem odkontrolovat. Doteraz sme mali len jednu zamestnankynu a ta este nebola na PN, iba u lekara, tam jej vzdy v personalistike vyplním neprítomnost a ostatné dopocíta program.
Takže: mes. sadzba je 308 €, priemerný zárobok je 1,8007 €, sviatky 2, prac.dni 20, PN 10 kal.dní., 1 plat.voľno a zdan.náhrada 16,60. Program vypísal: odpracované 12 dní, osprav. absencia 10 k.d., plat. voľno 1 deň (8h) - náhrada 14,4056. Keď som chcela zistiť, ako vypočítal tú hrubú mzdu, tak mi vyšlo, že asi takto: 308 : 22 x12 = 168 + 14,4056 + 16,60 = 199,01. Ty si mi písala 14 dní, takže neviem, čo má byť správne, lebo ak je odmeňovaný mes.sadzbou, tak by nemal dostat náhradu za sviatok. Ďaľšia vec, ktorú neviem, z ktorej sumy počíta program náhradu za doč. PN? Ja som tam zadala od 15.4.-17.4. 25% a od 18.4.-24.4. 55% a v čistej mzde potom vidím náhradu 46,38 €, len si to zase neviem skontrolovat.
A posledná vec, ak je to tak ako píšeš, že od 1.1. 2010 nie je pre odvody do SP minimalny vym. základ, tak tam nechám tú sumu 199,01 € a iba k zdravotnej poisťovni dopočítam ten rozdiel?
Vopred velmi pekne dakujem za pomoc, lebo uz som z toho zufala a blizi sa termin vyplaty.
ešte raz posúvam:mee:
Andyke
07.05.10,07:09
Zamestnanec za sviatok musí dostať mzdu, lebo je mesačne odmeňovaný. A Tvoj softvér nevypočítal mzdu za tie 2 dni, iba 12 odprac.dní bral do úvahy. Neviem ako sa nastavuje , že sviatok je platený mesačnou mzdou. (nerobím v softe POHODA) A ja som nepočítala náhradu, ale mzdu.

Viď § 122 Zák.práce
(3) Zamestnancovi, ktorý nepracoval preto, že sviatok pripadol na jeho obvyklý pracovný deň, patrí náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku, ak mu mzda ušla pre sviatok. U zamestnanca, ktorý je odmeňovaný mesačnou mzdou, sa sviatok, ktorý pripadne na jeho obvyklý pracovný deň, považuje za odpracovaný deň, za ktorý mu patrí mzda. Tomuto zamestnancovi náhrada mzdy za sviatok nepatrí. V kolektívnej zmluve alebo v pracovnej zmluve možno dohodnúť, že aj u zamestnanca, ktorý je odmeňovaný mesačnou mzdou, sa bude postupovať podľa prvej vety.
Prečítaj tému aj tu : http://www.porada.sk/t27131-preplacanie-sviatkov-u-zamestnanca-s-mesacnou-mzdou.html

Takže mzda:
12 dní odprac. + 2 sviatky : 308:22x14= 196 €
+ ešte mal 1 deň § = 14,41 € ( 1,8007 x 8)
spolu: 210,41 a z toho počítaš odvody do SP aj ZP
Neviem akú zdanit.náhradu počítaš ešte tých 16,60 ? Čo to je?

Výpočet náhrady počas PN
Musíš vypočítať DVZ(denný vym.základ) = súčet VZ na nemoc.poistenie v rozhodujúcom období deleno počet dní rozhod.obdobia (kalend.dni počítaš stále) a výsledok zaokr. 4 des. miesta nahor
A potom už len počítaš
DVZ x 25 % x 3 kal.dni
DVZ x 55% x 7 kal. dní

Rozhod.obdobie je § 54 zákona o soc.poistení tu. http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-socialnom-poisteni-od-01-01-2009-a.html#54
jozka56
07.05.10,09:06
Adriane v čom máš problém, veď ak máš u zamestnanca nastavenú mesačnú mzdu, tak SW vykoná výpočty sám. Pohoda hlási vždy,ak nebol dosiahnutý min.základ, ale veď v tomto prípade, kde bola PN je to v poriadku.
Hrubá mzda pri Tvojich údajoch vyšla 213,01€. Čistá mzda 184,69€ a náhrady 44,80€.
Adriane
07.05.10,09:14
Zamestnanec za sviatok musí dostať mzdu, lebo je mesačne odmeňovaný. A Tvoj softvér nevypočítal mzdu za tie 2 dni, iba 12 odprac.dní bral do úvahy. Neviem ako sa nastavuje , že sviatok je platený mesačnou mzdou. (nerobím v softe POHODA) A ja som nepočítala náhradu, ale mzdu.

Viď § 122 Zák.práce
(3) Zamestnancovi, ktorý nepracoval preto, že sviatok pripadol na jeho obvyklý pracovný deň, patrí náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku, ak mu mzda ušla pre sviatok. U zamestnanca, ktorý je odmeňovaný mesačnou mzdou, sa sviatok, ktorý pripadne na jeho obvyklý pracovný deň, považuje za odpracovaný deň, za ktorý mu patrí mzda. Tomuto zamestnancovi náhrada mzdy za sviatok nepatrí. V kolektívnej zmluve alebo v pracovnej zmluve možno dohodnúť, že aj u zamestnanca, ktorý je odmeňovaný mesačnou mzdou, sa bude postupovať podľa prvej vety.
Prečítaj tému aj tu : http://www.porada.sk/t27131-preplacanie-sviatkov-u-zamestnanca-s-mesacnou-mzdou.html

Takže mzda:
12 dní odprac. + 2 sviatky : 308:22x14= 196 €
+ ešte mal 1 deň § = 14,41 € ( 1,8007 x 8)
spolu: 210,41 a z toho počítaš odvody do SP aj ZP
Neviem akú zdanit.náhradu počítaš ešte tých 16,60 ? Čo to je?

Výpočet náhrady počas PN
Musíš vypočítať DVZ(denný vym.základ) = súčet VZ na nemoc.poistenie v rozhodujúcom období deleno počet dní rozhod.obdobia (kalend.dni počítaš stále) a výsledok zaokr. 4 des. miesta nahor
A potom už len počítaš
DVZ x 25 % x 3 kal.dni
DVZ x 55% x 7 kal. dní

Rozhod.obdobie je § 54 zákona o soc.poistení tu. http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-socialnom-poisteni-od-01-01-2009-a.html#54
Ďakujem, ďakujem, ďakujem, Andyke, konečne som to pochopila a vďaka tvojmu objasneniu si to už viem aj skontrolovať , no zistila som, že mám v softe zle nastavené vyplácanie štátnych sviatkov:mad: A z toho " nevhodného" si nič nerob, u mňa máš veľké +.
Adriane
07.05.10,09:17
Adriane v čom máš problém, veď ak máš u zamestnanca nastavenú mesačnú mzdu, tak SW vykoná výpočty sám. Pohoda hlási vždy,ak nebol dosiahnutý min.základ, ale veď v tomto prípade, kde bola PN je to v poriadku.
Ja som si to pre istotu chcela skontrolovat, či to je OK, lebo som mala tento prípad 1 krát a nevedela som, že to Pohoda vždy hlási, to ma na tom zmiatlo:rolleyes:
sybila3
09.05.10,14:42
no idem aj ja maturovať: dnes mi poslal zamestnanec, ktorý nastúpil 1.1.2010 pn-ku-respektíve Potvrdenie o dočasnej práceneschopnosti. je PN od 14.4.2010 a schopný práce 1.5.2010 a čo teraz? Ešte som takéto niečo neriešila, mohli by ste mi poradiť ako postupovať? ďakujem pekne
veronikasad
09.05.10,14:46
Vymeriavacím základom bude obdobie od 1.1.-31.3.2010
DVZ vypočítaš ako súčet mesačných vymer.základov : počet kal. dní za uvedené obdobie.

Náhradu príjmu dúfam počítať vieš ?

Kde bola PN-ka doteraz ? Trvá viac ako 10 kal. dní, mala si ju poslať do soc.poisťovne.
sybila3
10.05.10,04:50
Náhradu príjmu som doteraz tiež nepočítala. Vždy všetci mali odrobený celý mesiac. No to neviem, kde bola PN-ka doteraz. Trvá od 14.4. do 1.5. ako posielam do sociálky samostatne v obálke alebo s mesačnými výkazmi.
Monika C.
10.05.10,05:13
Náhradu príjmu som doteraz tiež nepočítala. Vždy všetci mali odrobený celý mesiac. No to neviem, kde bola PN-ka doteraz. Trvá od 14.4. do 1.5. ako posielam do sociálky samostatne v obálke alebo s mesačnými výkazmi.

Hore celkom od Andyke máš napísané ako počítač náhradu prijmu za PN, 10 dní vyplácaš ty ostatné SP . Do SP ja nosím osobne keď nie můžeš poslať poštou ale musíš doložiť Potvrdenie zamestnávateľa o zamestnancovi na účely uplatnenia nároku na nemocenskú dávku kde uvedieš vymer. základ za 1-3/2010. Nezabudni na pečiatky a podpisy aj na PN. Na PN uveď kedy naposledy pracoval.
sybila3
10.05.10,07:26
Mám z toho trocha hokej, nakoľko som ešte PN neriešila. Na t potvrdenie zamestnávateľa o zamestnancovi na účely uplatnenia nároku, je nejaké tlačivo???
Mám momentálne pokazený počítač, tak sa k nijakým údajom nedostanem, ale zajtra dúfam, že najneskôr v stredu mi sľúbili, že ho opravia. ďakujem
jozka56
10.05.10,07:39
Ťuk na na odkaz http://www.socpoist.sk/ext_dok-potvrdenie-zamestnavatela-o-zamestnancovi--na-ucely-uplatnenia-nemocenskej-davky/21658c a ak Ti opravia SW tam toto tlačivo budeš mať.
Tiež treba poslať do zdravotnej poisťovne Oznámenie zamestnávateľa o poistencoch pri zmene platiteľa poistného na ver.zdrav.poistenie.
sybila3
10.05.10,14:28
ďakujem, takže opečiatkujem PN, podpíšem, napíšem kedy nastúpil do zamestnania, no to musím ešte zistiť, na druhej strane mal podpísať a nepodpísal. Pošlem v obálke, treba aj nejaký sprievodný list alebo len to tlačivo? No a keď budem rátať výplatu sa ozvem, dúfam, že budem mať počítač do stredy. Takže aj do zdravotnej ?
čo som sa dočítala prvých 10 dní platí zamestnávateľ, potom SP.
Za tých 10 dní by sa nemali platiť ani odvody do SP a ZP? ďakujem za trpezlivosť ale fakt som PN ešte neriešila.
sybila3
13.05.10,09:54
Ťuk na na odkaz http://www.socpoist.sk/ext_dok-potvrdenie-zamestnavatela-o-zamestnancovi--na-ucely-uplatnenia-nemocenskej-davky/21658c a ak Ti opravia SW tam toto tlačivo budeš mať.
Tiež treba poslať do zdravotnej poisťovne Oznámenie zamestnávateľa o poistencoch pri zmene platiteľa poistného na ver.zdrav.poistenie.
no konečne mám doma počítač, idem rýchlo urobiť tú PN. takže v programe mám to tlačivo, ale nijako tam neviem dostať dátum kedy pracoval naposledy a kedy nastúpil do zamestnania, VZ mi tam hodilo jan,fef.,mar. 307,70. To by malo byť dobre. Treba si pre istotu odfotiť aj tú PN?
Snažím sa v programe zadať tú PN, ale nejako mi to neráta, treba ručne vyrátať VZ denný a zadať do programu?
Jara
13.05.10,10:25
No dočítala som sa, že pracuje od 1.1.2010, takže mu ten VZ musíš zadať ako som ti písala v druhej téme mzdy v MS3. Skúšaj, ak nebudeš vedieť ako ďalej, tak sa ozvi. PN si prefocujem tú časť ktorú dávam na SP, žiadosť o nemocenské dávky aj potvrdenie o príjme na účely nem. dávok a SP mi tam udrie pečiatku prevzatia.Kde nevieš dostať tie dátumy, zadávaš len neprítomnosť, ostatné ti program zoberie automaticky sám, že nastúpil do práce podľa dátumu ukončenia PN
sybila3
14.05.10,07:48
aký dátum napíšem, nastúpil do zamestnania? práceschopný je od 1.5.2010, ale to bol sviatok a sobota, napíšem 3.5.?A ešte dátum na druhej strane, kde podpisuje zamestnanec, aký mám dať?
mzdarka renca
14.05.10,07:51
aký dátum napíšem, nastúpil do zamestnania? práceschopný je od 1.5.2010, ale to bol sviatok a sobota, napíšem 3.5.?A ešte dátum na druhej strane, kde podpisuje zamestnanec, aký mám dať?
áno, napíš, že nastúpil do zamestnania 3.5. (vždy píš skutočnosť)....... môže tam dať na zadnú stranu dátum 30.4.2010
sybila3
14.05.10,07:54
Ďakujem, idem to dokončiť a poslať.
veronikasad
14.05.10,07:59
Ďakujem, idem to dokončiť a poslať.
sybila3, termín na odovzdanie ukončenia PN-ky do SP je do 3 dní od skončenia DPN...
Jara
14.05.10,08:53
Ak to nemala včas doručené, tak už s tým nič neurobí. Musí poslať čo najskôr, ale zamestnanec nebude mať vyplatené dávky v tomto mesiaci až na ďalší. Aspoň tak to viem ja, ak je nejaká zmena tak ma opravte...
sybila3
14.05.10,17:07
sybila3, termín na odovzdanie ukončenia PN-ky do SP je do 3 dní od skončenia DPN...
no bohužial, hore som písala, že mi to doniesli teraz a nakoľko sídlo zamestnávateľa je odo mňa vzidialené 4 hodiny cesty, tak aj s doručením je problém a zamestnávateľ to nosil mesiac , že už mi to donesie a nič. U neho mám dosť problém s doručovaním dokladov. Ale prečo by som si z toho robila ja ťažkú hlavu, keď jemu je to jedno.