Peterko1987
04.05.10,20:21
Vznikne bezpodielové spoluvlastníctvo manželov uzavretím manželstva, ak jeden z manželov je v konkurze?
Mgr.Shrek
04.05.10,20:03
Vznikne bezpodielové spoluvlastníctvo manželov uzavretím manželstva, ak jeden z manželov je v konkurze?

Samozrejme.
BSM vzniká vždy, keď vznikne manželstvo.
Otázny je však jeho obsah.
evina
04.05.10,20:06
Môže sa požiadať aj o jeho zrušenie...
Chobot
04.05.10,20:13
Vznikne bezpodielové spoluvlastníctvo manželov uzavretím manželstva, ak jeden z manželov je v konkurze?

Trochu nejasná otázka - v konkurze môže byť len firma, nie fyzická osoba. Fyz. osoba môže vyhlásiť len osobný bankrot.

Ak máš na mysli, že jeden z manželov je podnikateľ a jeho firma je v konkurze, tak to nemení nič na vzniku BSM pri uzavretí manželstva.
hanelie
05.05.10,08:26
BSM vzniká uzavretím manželstva,
pre uvedený dôvod /jeden z manželov v konkurze/ je vhodné použiť § 143a obč. z.

§ 143a

(1) Manželia môžu dohodou rozšíriť alebo zúžiť zákonom určený rozsah bezpodielového spoluvlastníctva. Obdobne sa môžu dohodnúť aj o správe spoločného majetku.

(2) Manželia sa môžu dohodnúť, že vyhradia vznik bezpodielového spoluvlastníctva ku dňu zániku manželstva.

(3) Dohoda podľa odsekov 1 a 2 vyžaduje formu notárskej zápisnice. Manželia sa môžu voči inej osobe na túto dohodu odvolať len vtedy, ak jej je táto dohoda známa.
Peterko1987
05.05.10,10:57
Všetky odpovede čo ste napísali sú vcelku pravdivé ale, mňa zaujímajú hlavne právne argumenty či vznikne alebo nevznikne BSM uzavretím manželstva, ak majetok jedného z manželov je v konkurze? Poprosil by som ak to číta nejaký advokát alebo aj právnik, čo sa v tom vyzná aby napísal argumenty podla čoho tak usúdil?
Peterko1987
05.05.10,11:00
Trochu nejasná otázka - v konkurze môže byť len firma, nie fyzická osoba. Fyz. osoba môže vyhlásiť len osobný bankrot.

Ak máš na mysli, že jeden z manželov je podnikateľ a jeho firma je v konkurze, tak to nemení nič na vzniku BSM pri uzavretí manželstva.

majetok jedného z manželov je v konkurze...
Mgr.Shrek
05.05.10,11:16
Všetky odpovede čo ste napísali sú vcelku pravdivé ale, mňa zaujímajú hlavne právne argumenty či vznikne alebo nevznikne BSM uzavretím manželstva, ak majetok jedného z manželov je v konkurze? Poprosil by som ak to číta nejaký advokát alebo aj právnik, čo sa v tom vyzná aby napísal argumenty podla čoho tak usúdil?

mimotemyBSM vznikne vždy. Nie je možné, aby vzniklo manželstvo a nevzniklo BSM.
Je možné, že hneď po vzniku dôjde k jeho vyporiadaniu, ale určite vždy vznikom manželstva vzniká aj BSM.
Nie je možné niečo, ako predmanželská dohoda. Tento inštitút slovenské právo nepozná

§ 143 z. č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník:
V bezpodielovom spoluvlastníctve manželov je všetko, čo môže byť predmetom vlastníctva a čo nadobudol niektorý z manželov za trvania manželstva, s výnimkou vecí získaných dedičstvom alebo darom, ako aj vecí, ktoré podľa svojej povahy slúžia osobnej potrebe alebo výkonu povolania len jedného z manželov, a vecí vydaných v rámci predpisov o reštitúcii majetku jednému z manželov, ktorý mal vydanú vec vo vlastníctve pred uzavretím manželstva alebo ktorému bola vec vydaná ako právnemu nástupcovi pôvodného vlastníka.

Pozorne si prečítaj spomínaný §.
Obsahom BSM je len to, čo bolo nadobudnuté do vlastníctva jedného z manželov počas trvania manželstva, teda nie pred ani po, ale počas manželstva.mimotemy
Chobot
05.05.10,11:18
majetok jedného z manželov je v konkurze...

Ten jeden z manželov bol podnikateľ? ALebo ako došiel k tomu konkurzu?

Ale v podstate je to jedno, presnú odpoveď ti dal Shrek.

Alebo sa chceš spýtať, či ten majetok, čo je zaradený do konkurzu je predmetom BSM? Alebo sa pýtaš na niečo iné? Treba sa presne pýtať, nevieme, čo potrebuješ vedieť.
Mgr.Shrek
05.05.10,11:31
ďakujem za uznanie Chobot
Peterko1987
05.05.10,20:46
BSM vznikne vždy. Nie je možné, aby vzniklo manželstvo a nevzniklo BSM.
Je možné, že hneď po vzniku dôjde k jeho vyporiadaniu, ale určite vždy vznikom manželstva vzniká aj BSM.
Nie je možné niečo, ako predmanželská dohoda. Tento inštitút slovenské právo nepozná

§ 143 z. č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník:
V bezpodielovom spoluvlastníctve manželov je všetko, čo môže byť predmetom vlastníctva a čo nadobudol niektorý z manželov za trvania manželstva, s výnimkou vecí získaných dedičstvom alebo darom, ako aj vecí, ktoré podľa svojej povahy slúžia osobnej potrebe alebo výkonu povolania len jedného z manželov, a vecí vydaných v rámci predpisov o reštitúcii majetku jednému z manželov, ktorý mal vydanú vec vo vlastníctve pred uzavretím manželstva alebo ktorému bola vec vydaná ako právnemu nástupcovi pôvodného vlastníka.

Pozorne si prečítaj spomínaný §.
Obsahom BSM je len to, čo bolo nadobudnuté do vlastníctva jedného z manželov počas trvania manželstva, teda nie pred ani po, ale počas manželstva.

Ďakujem za odpoveď , túto otázku som dostal na teste Z Občianskeho práva hmotného a zastával som názor že BSM vznikne aj vtedy keď jeden z manželov je v konkurze, ale podla názoru pána Judr. X , ktorý tento predmet vyučuje, toto BSM nevznikne keď jeden z manželov je v konkurze.No každopádne budem mu reflektovať vašu odpoveď, dúfam, že ste advokát alebo aspoň vyštudovaný právnik.
Peterko1987
05.05.10,20:53
BSM vznikne vždy. Nie je možné, aby vzniklo manželstvo a nevzniklo BSM.
Je možné, že hneď po vzniku dôjde k jeho vyporiadaniu, ale určite vždy vznikom manželstva vzniká aj BSM.
Nie je možné niečo, ako predmanželská dohoda. Tento inštitút slovenské právo nepozná

§ 143 z. č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník:
V bezpodielovom spoluvlastníctve manželov je všetko, čo môže byť predmetom vlastníctva a čo nadobudol niektorý z manželov za trvania manželstva, s výnimkou vecí získaných dedičstvom alebo darom, ako aj vecí, ktoré podľa svojej povahy slúžia osobnej potrebe alebo výkonu povolania len jedného z manželov, a vecí vydaných v rámci predpisov o reštitúcii majetku jednému z manželov, ktorý mal vydanú vec vo vlastníctve pred uzavretím manželstva alebo ktorému bola vec vydaná ako právnemu nástupcovi pôvodného vlastníka.

Pozorne si prečítaj spomínaný §.
Obsahom BSM je len to, čo bolo nadobudnuté do vlastníctva jedného z manželov počas trvania manželstva, teda nie pred ani po, ale počas manželstva.


Ďakujem za odpoveď, podobný názor som zastával aj na písomnej skúške z OPH II. ale podla pána Judr. X, ktorý tento predmet vyučuje , BSM nevznikne ak jeden z manželov je v konkurze, každopádne budem mu váše argumenty reflektovať.
Mária27
06.05.10,04:59
V rámci diskusie:

Zákon č. 7/2005 o konkurze ...

§ 53
Zánik bezpodielového spoluvlastníctva manželov

(1) Vyhlásením konkurzu zaniká úpadcovo bezpodielové spoluvlastníctvo manželov. Ak došlo vyhlásením konkurzu k zániku bezpodielového spoluvlastníctva manželov alebo ak sa do vyhlásenia konkurzu už zaniknuté úpadcovo bezpodielové spoluvlastníctvo manželov nevyporiadalo, treba vykonať jeho vyporiadanie.

(2) Správca je oprávnený vykonať vyporiadanie bezpodielového spoluvlastníctva manželov zaniknutého vyhlásením konkurzu namiesto úpadcu vrátane podania návrhu na vyporiadanie bezpodielového spoluvlastníctva manželov príslušným súdom. Dohodu o vyporiadaní bezpodielového spoluvlastníctva manželov je správca oprávnený uzavrieť len vo forme zmieru schváleného príslušným súdom.

(3) Ak úpadcovo bezpodielové spoluvlastníctvo manželov zaniklo pred vyhlásením konkurzu,

a) dohody o vyporiadaní bezpodielového spoluvlastníctva manželov uzavreté v posledných šiestich mesiacoch pred vyhlásením konkurzu sú neplatné,
b) ak sa už začalo konanie o vyporiadaní bezpodielového spoluvlastníctva manželov, ktoré sa doposiaľ právoplatne neskončilo, vstupuje správca do konania namiesto úpadcu dňom vyhlásenia konkurzu,
c) ak sa ešte nezačalo konanie o vyporiadaní bezpodielového spoluvlastníctva manželov, je správca povinný bezodkladne podať návrh na toto vyporiadanie namiesto úpadcu,
d) na účinnosť dohody o vyporiadaní bezpodielového spoluvlastníctva manželov je potrebné schválenie príslušným súdom.

(4) Dohody o úprave bezpodielového spoluvlastníctva úpadcu, ktoré rozširujú rozsah bezpodielového spoluvlastníctva úpadcu aj na majetok pôvodne patriaci len úpadcovi alebo zužujú rozsah bezpodielového spoluvlastníctva úpadcu v prospech jeho manžela, sú neplatné, ak boli uzatvorené šesť mesiacov pred vyhlásením konkurzu.

(5) Ak úpadca počas konkurzu uzavrie manželstvo, bezpodielové spoluvlastníctvo manželov vzniká až zrušením konkurzu.
Mgr.Shrek
06.05.10,06:21
Som právnik, ale neovládam všetky zákony.
Pravdu ma tvoj profesor a Mária27, ja som sa zmýlil. Ale už si to budem pamätať. :)
Ďakujem za objasnenie Mária