1a4ter
05.05.10,00:52
Dobrý deň všetkým. Nadpis to vystihuje. Mal by som sa stať dobrovoľným platcom DPH v blízkej dobe a chcel by som vedieť, za aké obdobie si môžem uplatniť vrátenie DPH z nakúpených zariadení do firmy ktoré sa uskutočnili pred tým ako som sa stal platcom DPH. Viem že niekedy to bolo 3 mesiace.Ako je to teraz? Poradte prosím. Ďakujem Vám.
JarkaL
05.05.10,01:59
Máš to tu:

§ 55
Odpočítanie dane pri registrácii platiteľa


(1) Osoba, ktorá sa stala platiteľom, môže odpočítať daň viažucu sa k majetku, ktorý nadobudla pred dňom, keď sa stala platiteľom, ak tento majetok nebol zahrnutý do daňových výdavkov podľa osobitného predpisu 27a) v kalendárnych rokoch predchádzajúcich kalendárnemu roku, v ktorom sa stala platiteľom, okrem zásob. Daň pri majetku, ktorý je podľa osobitného predpisu odpisovaným majetkom, 26) platiteľ zníži o pomernú časť dane zodpovedajúcu odpisom; platiteľ, ktorý nie je účtovnou jednotkou, použije pri znížení odpočítateľnej dane postup ako platiteľ, ktorý je účtovnou jednotkou. Platiteľ nemôže odpočítať daň, ak majetok nepoužije na dodávky tovarov a služieb ako platiteľ.

(2) Platiteľ môže odpočítať daň podľa odseku 1 v rozsahu a za podmienok podľa § 49 až 51.

(3) Osoba, ktorá nesplnila povinnosť podať žiadosť o registráciu pre daň alebo podala žiadosť o registráciu pre daň oneskorene a toto oneskorenie je viac ako 30 dní, má za obdobie, v ktorom mala byť platiteľom, právo na odpočítanie dane inej ako podľa odseku 1 viažucej sa na tovary a služby, ktoré použila na dodanie tovarov a služieb, v rozsahu a za podmienok podľa § 49 a 51. Odpočítanie dane sa uplatní v tom istom daňovom priznaní, v ktorom sa uvádza daň podľa § 78 ods. 9. Obdobím, v ktorom osoba mala byť platiteľom, sa rozumie obdobie, ktoré sa začína 31. dňom po dni, keď osoba bola povinná najneskôr podať žiadosť o registráciu pre daň.
free_cool_in
03.06.10,08:14
Ak to chapem teda spravne - som zivnostnik, zatial neplatca DPH. Nakolko som uplny zaciatocnik (podnikam od 02.06.2010), cakam, kym mi pridelia ICO a DIC, nasledne poziadam o dobrovolne platcovstvo DPH na DU. Na schvalenie mojej ziadosti ma DU 30 dni. Tzn., ze ak kupim napr. 10.06.2010 automobil, a 22.06.2010 napr. mi pride rozhodnutie, ze ziadost je schvalena, tak mam narok na odpocet DPH z tohto automobilu? Ake este povinnosti z toho pre mna vyplyvaju? Ide o novy automobil od predajcu automobilov, ktory je platcom DPH. Dakujem!
VieraPopluharova
03.06.10,08:29
Ak to chapem teda spravne - som zivnostnik, zatial neplatca DPH. Nakolko som uplny zaciatocnik (podnikam od 02.06.2010), cakam, kym mi pridelia ICO a DIC, nasledne poziadam o dobrovolne platcovstvo DPH na DU. Na schvalenie mojej ziadosti ma DU 30 dni. Tzn., ze ak kupim napr. 10.06.2010 automobil, a 22.06.2010 napr. mi pride rozhodnutie, ze ziadost je schvalena, tak mam narok na odpocet DPH z tohto automobilu? Ake este povinnosti z toho pre mna vyplyvaju? Ide o novy automobil od predajcu automobilov, ktory je platcom DPH. Dakujem!

Nuz ja mam skusenosti s DU, ze mozem odpocitavat dan, teda uplatnovat si narok na odpocet DPH a hlavne za automobil, az po prideleni IC DPH,samozrejme ak si chces uplatni DPH z motoroveho vozidla malo by byt prihlasene na zivnost cize na ICO a Tvoje meno, alebo ak mas aj obchodne meno, dalej musis podat oznamenie na DU na dan z motoroveho vozidla, nebudes ju platit teraz, ale az v januari 2011 za rok 2010, a samozrejme potom podla toho aky budes platca DPH v danovom priznani za zdanoacie obdobie si uplatnis DPH z motoroveho vozidla, pokial vsak ide o kupu cez fakturu, alebo hotovost, ak ide cez lizing, tak si nastuduj tu na porade veci co sa tykaju lezingu motorovych vozidiel, su tam vypracovane i tabulky splatok apod.Ak ma este nieco napadne, napisem.
free_cool_in
03.06.10,08:44
Okey, super, dakujem! Takze bude asi predsalen lepsie pockat, kym mi to rozhodnutie a nasledne IC DPH pridelia, vsak?
VieraPopluharova
03.06.10,13:26
Nuz nemozes, mozes si uplatnit dph az po prideleni IC DPH a od toho datumu si mozes upaltnovat dph.