KatarinaB20
05.05.10,06:53
Dobrý deň. Prosím Vás o radu ohľadom zamestnávania cudzincov. Naša firma chce zamestnať (pracovná zmluva) osobu z Holandska do funkcie manažéra s tým, že dotyčný si bude platiť sociálne dávky a zdravotné naďalej v Holandsku a na SR nebude mať trvalý, ani prechodný pobyt. Čo všetko musím vybaviť, aby som postupovala podľa legislatívy? Na SP som našla tlačivo E101 z dôvodu udelenia výnimky, ale v prílohe sa vyžaduje aj list z Ministerstva práce, soc.vecí a rodiny. Ako mám postupovať? Ďakujem.
Stefan2005
05.05.10,06:12
Dobrý deň. Prosím Vás o radu ohľadom zamestnávania cudzincov. Naša firma chce zamestnať (pracovná zmluva) osobu z Holandska do funkcie manažéra s tým, že dotyčný si bude platiť sociálne dávky a zdravotné naďalej v Holandsku a na SR nebude mať trvalý, ani prechodný pobyt. Čo všetko musím vybaviť, aby som postupovala podľa legislatívy? Na SP som našla tlačivo E101 z dôvodu udelenia výnimky, ale v prílohe sa vyžaduje aj list z Ministerstva práce, soc.vecí a rodiny. Ako mám postupovať? Ďakujem.

Skús prečítať už všetky tu uvedené príspevky.
Do vyhľadávania zadať: "zamestnávanie cudzinca" a možno študovať.
Tu je link: http://www.porada.sk/search.php?searchid=10907373
Gabhus
18.08.10,09:22
Ak by sme sa mohli spýtať: SZČO - slovenská živnosť, plánuje zamestnávať na SK pracovníkov - Poliakov, ktorí na SK nemajú ani trvalý ani prechodný pobyt. Zamestnanie by bolo na pracovnú zmluvu na skrátený úväzok cca 20 hodín mesačne. Ni je nám jasné či:
- musí žiadať o súhlas so zamestnávaním Úrad práce
- prihlasovať do SP a ZP
- či sa takýto pracovník považuje z hľadiska pracovno právnych nárokov a vzťahov za pracovníka rovnakého ako náš štátny príslušník
- čo všetko treba urobiť pri takomto zamestnávaní
Kedysi dávno sme takýto prípad mali, ale pravdepodobne boli zmeny, je to už asi 10 rokov. Poradí niekto? Vopred ďakujeme.
zk24
18.08.10,09:31
Dobrý deň. Prosím Vás o radu ohľadom zamestnávania cudzincov. Naša firma chce zamestnať (pracovná zmluva) osobu z Holandska do funkcie manažéra s tým, že dotyčný si bude platiť sociálne dávky a zdravotné naďalej v Holandsku a na SR nebude mať trvalý, ani prechodný pobyt. Čo všetko musím vybaviť, aby som postupovala podľa legislatívy? Na SP som našla tlačivo E101 z dôvodu udelenia výnimky, ale v prílohe sa vyžaduje aj list z Ministerstva práce, soc.vecí a rodiny. Ako mám postupovať? Ďakujem.
Zamestnávateľ so sídlom na území SR, ktorý prijme do zamestnania občana EÚ/EHP má v zmysle § 23 ods.8 zákona č. 5/2004 Z.z. o službách zamestnanosti (a o zmene a doplnení niektorých zákonov) povinnosť oznámiť príslušnému ÚPSVaR v mieste výkonu práce vznik/skončenie pracovnoprávneho vzťahu


V pripade, že si zamestnanec donesie vyplnený formulár E101 (A1) zo svojej sociálnej poisťovne /mimochodom je to jeho povinnosť predložiť tento formulár E101 ešte pred nástupom do zamestnania v inej členskej krajine/, nemusíš ho nahlasovať na SP ani ZP na slovensku.

Vám ako slovenskému zamestnávateľovi však vystáva povinnosť registrovať sa v holandskej SP a riadiť sa holandskou legislatívou - výpočtom odvodov a odvádzať ich riadne do Holandskej SP, podľa príslušnej legislatívy.

Nahlasuješ zamestnanca na DU.
zk24
18.08.10,09:32
Ak by sme sa mohli spýtať: SZČO - slovenská živnosť, plánuje zamestnávať na SK pracovníkov - Poliakov, ktorí na SK nemajú ani trvalý ani prechodný pobyt. Zamestnanie by bolo na pracovnú zmluvu na skrátený úväzok cca 20 hodín mesačne. Ni je nám jasné či:
- musí žiadať o súhlas so zamestnávaním Úrad práce
- prihlasovať do SP a ZP
- či sa takýto pracovník považuje z hľadiska pracovno právnych nárokov a vzťahov za pracovníka rovnakého ako náš štátny príslušník
- čo všetko treba urobiť pri takomto zamestnávaní
Kedysi dávno sme takýto prípad mali, ale pravdepodobne boli zmeny, je to už asi 10 rokov. Poradí niekto? Vopred ďakujeme.

viď príspevok vyššie. Myslela som, že je takisto aktuálny, ale je už z mája.
ondrabe
18.08.10,10:07
Dobrý den,

chtěl bych Vás požádat o poskytnutí formuláře pro trvalý příkaz na pracovní cesty.
Účetní jej po mě chtějí a já nemůžu na internetu nic takového najít.
Předem děkuji.

Ondřej
Tweety
18.08.10,10:12
Dobrý den,

chtěl bych Vás požádat o poskytnutí formuláře pro trvalý příkaz na pracovní cesty.
Účetní jej po mě chtějí a já nemůžu na internetu nic takového najít.
Předem děkuji.

Ondřej
Takýto formulár nenájdeš, existuje len príkaz, t.j. len na jednu PC.
Gabhus
18.08.10,10:34
Ďakujem za reakciu, kdesi som zachytila, že sa v tomto niečo od mája menilo, ale nevenovala som tomu pozornosť, lebo sme taký prípad dlho nemali a teraz neviem, čoho sa zmeny týkali. Vraj sa čosi zjednodušovalo. Skúsim ešte gúgliť, ale ďakujem.
zk24
18.08.10,10:37
Ďakujem za reakciu, kdesi som zachytila, že sa v tomto niečo od mája menilo, ale nevenovala som tomu pozornosť, lebo sme taký prípad dlho nemali a teraz neviem, čoho sa zmeny týkali. Vraj sa čosi zjednodušovalo. Skúsim ešte gúgliť, ale ďakujem.

Moja odpoved je aktualna, len prispevok na ktory som reagovala je starsieho data ;)

Takze to, co pisem, by malo byt stale aktualne. Vybavovali sme to cca pred mesiacom.
Gabhus
19.08.10,05:19
Vďaka.:)
thalia13
23.09.10,08:11
Dobrý deň poprosím o radu, planujeme otvoriť v BG kanceláriu a zamestnanť jedného človeka, miesto výkonu v BG aj zamestnanec z BG platí pre nás vyššie uvedené? t.j. povinnsot registrácie v BG socialnej poistovni a vypočet mzdy podla ich legislatívy?
ewita888
29.09.10,08:01
ahojte, už mi z toho švitorí.. potrebujem to polopate, ak môžte, poraďte.. ideme zamestnať Taliana, žiadny formulár E101 nemá, takže ho musím u nás prihlásiť do SP a ZP a normálne platiť odvody? už bol na SP aj s pracovnou zmluvou, čaká na pridelenie rodného čísla.. informačnú kartu na UPSVAR som už zaslala.. inak je to ako náš slovenský zamestnanec?