adus07
05.05.10,07:32
Ahojte.

Idem sa opytat. Otváram si živnosť na účtovníctvo. Je potrebné, aby som mala registračnú pokladnu? či za moje služby stačí vystavovat faktúry??

Zo začiatku budem mat pracovnu v byte, kde mám trvalé bydlisko.
Môže mi túto miestosť mama akože prenajímat,a tym pádom by som si dala
nájom do nákladov?
m.hladka
05.05.10,05:43
Ahojte.

Idem sa opytat.
Otváram si živnosť na účtovníctvo. Je potrebné, aby som mala registračnú pokladnu? NIE
či za moje služby stačí vystavovat faktúry?? ÁNO

Zo začiatku budem mat pracovnu v byte, kde mám trvalé bydlisko.
Môže mi túto miestosť mama akože prenajímat,a tym pádom by som si dala
nájom do nákladov? NIE

Odpovede v texte.
adus07
05.05.10,06:03
dakujem.. :-)
account manager
05.05.10,14:46
Ahoj,
pri tej novej živnosti na účtovníctvo nezišla by sa Vám pomoc na mzdové účtovníctvo, prípadne spolu s personalistikou? Základné PC vybavenie na prácu mám doma, nepotrebovala by som pracovňu u Vás. Tel.: 0903248008
Llívia
06.05.10,06:13
Zo začiatku budem mat pracovnu v byte, kde mám trvalé bydlisko.
Môže mi túto miestosť mama akože prenajímat,a tym pádom by som si dala
nájom do nákladov? NIE
Odpovede v texte.

Prečo by nemohol rodič prenajať časť bytu svojmu dieťaťu na podnikateľské účely?
zk24
06.05.10,06:23
Prečo by nemohol rodič prenajať časť bytu svojmu dieťaťu na podnikateľské účely?


Tiez som myslela ze moze. Ale inak mi to nepride ani velmi "vyhodne". Ona bude mat do nakladov sice, co jej znizi zaklad dane, ale zas mamina musi priznat prijem z prenajmu, z coho zas zaplati takych istych 19 percent, ktore to dcere usetri...

snad sa nemylim.
zk24
06.05.10,06:24
zlezaradil
Džudi
06.05.10,06:35
Ahojte, ja si myslím, že by mohli mať nájomnú zmluvu, nevidím dôvod prečo nie, mama by sa musela registrovať na DÚ, ten jej pridelí DIČ , nakoľko prenajme časť nehnuteľnosti a v čom vidím najväčšiu výhodu , mama má príjem z prenájmu do výšky 5 násobku životného minima oslobodený ale dcéra ho v nákladoch má. Ak by jej to prenajali obaja rodičia a príjmy si rozdeli a50% a 50% je to na ich dohode , každý má nárok na uplatnenie si oslobodenia. Takže tu vidím super možnosť na daňovú optimalizáciu príjmov účtovníka.
Monika Kováčová
06.05.10,06:42
Mne sa to zas až také jednoduché nezdá... Ak tam má zároveň podnikateľka trvalý pobyt - ako vypočíta, čo je nájomné v súvislosti s "podnikaním" a čo je nájomné v súvislosti s "bývaním"... Okrem toho, rodičia by museli vyňat časť bytu z bytového priestoru a prenajímať nebytový priestor... potom by to možno šlo. Ale to by už platili aj daň z nehnuteľnosti inú
m.hladka
06.05.10,06:47
Mne sa to zas až také jednoduché nezdá... Ak tam má zároveň podnikateľka trvalý pobyt - ako vypočíta, čo je nájomné v súvislosti s "podnikaním" a čo je nájomné v súvislosti s "bývaním"... Okrem toho, rodičia by museli vyňat časť bytu z bytového priestoru a prenajímať nebytový priestor... potom by to možno šlo. Ale to by už platili aj daň z nehnuteľnosti inú

presne tak
evina
06.05.10,07:13
Llívia
06.05.10,07:56
Mne sa to zas až také jednoduché nezdá... Ak tam má zároveň podnikateľka trvalý pobyt - ako vypočíta, čo je nájomné v súvislosti s "podnikaním" a čo je nájomné v súvislosti s "bývaním"... Okrem toho, rodičia by museli vyňat časť bytu z bytového priestoru a prenajímať nebytový priestor... potom by to možno šlo. Ale to by už platili aj daň z nehnuteľnosti inú

To by si mohli ošetriť v zmluve.
Vyňať z bytového priestoru... - podľa akého zákona sa tak postupje?
veronikasad
06.05.10,08:04
Ahojte.

Idem sa opytat. Otváram si živnosť na účtovníctvo. Je potrebné, aby som mala registračnú pokladnu? či za moje služby stačí vystavovat faktúry??

Zo začiatku budem mat pracovnu v byte, kde mám trvalé bydlisko.
Môže mi túto miestosť mama akože prenajímat,a tym pádom by som si dala
nájom do nákladov?
Uvažovala si aj nad tým, že mame skomplikuješ život - musí sa registrovať na DU z titulu prenájmu a príjem zdaniť ? (aj keď časť príjmu bude pre ňu oslobodený príjem).
veronikasad
06.05.10,08:06
To by si mohli ošetriť v zmluve.
Vyňať z bytového priestoru... - podľa akého zákona sa tak postupje?
neviem zákon, ale napr. za bytový priestor využívaný na podnikanie sa platí iná sadzba dane z nehnutelnosti.
Llívia
06.05.10,08:23
mimotemy
Ahojte, ja si myslím, že by mohli mať nájomnú zmluvu, nevidím dôvod prečo nie, mama by sa musela registrovať na DÚ, ten jej pridelí DIČ , nakoľko prenajme časť nehnuteľnosti a v čom vidím najväčšiu výhodu , mama má príjem z prenájmu do výšky 5 násobku životného minima oslobodený ale dcéra ho v nákladoch má. Ak by jej to prenajali obaja rodičia a príjmy si rozdeli a50% a 50% je to na ich dohode , každý má nárok na uplatnenie si oslobodenia. Takže tu vidím super možnosť na daňovú optimalizáciu príjmov účtovníka.

Nie je mi zo zákona úplne jasné, či majú nárok na oslobodenie do 5-násobku životného minima obaja rodičia, alebo len jeden, keďže byt je v bezpodielovom spoluvlastníctve.
mysimis
06.05.10,08:31
mimotemy

Nie je mi zo zákona úplne jasné, či majú nárok na oslobodenie do 5-násobku životného minima obaja rodičia, alebo len jeden, keďže byt je v bezpodielovom spoluvlastníctve.

Keď je byt v bezpodielovom spoluvlastníctve, príjem z nájmu si môžu manželia priznať rovnakým dielom a v tom prípade si môžu uplatniť obaja oslobodenie vo výške 5-nás.ŽM.
m.hladka
06.05.10,10:20
Neviem, prečo si robíte s tým starosti, ono to vôbec nie je výhodné.
Skúste si prepočítať jednu aj druhú stranu?
Dávno by to už všetci využívali.
ivetaf
06.05.10,16:23
presne tak to je , ja som si len jeden rok dala do nákladov presne vypočítané na m2 energie, vodné stočné a alikvótnu časť nájmu a pri danovej kontrole mi to kontrlórky vyhodili s tým, že nebola časť bytového priestoru vyňatá na podnikateľské účely. Preto dávajte pozor
Llívia
07.05.10,08:18
presne tak to je , ja som si len jeden rok dala do nákladov presne vypočítané na m2 energie, vodné stočné a alikvótnu časť nájmu a pri danovej kontrole mi to kontrlórky vyhodili s tým, že nebola časť bytového priestoru vyňatá na podnikateľské účely. Preto dávajte pozor

Podľa akého zákona sa riadi to vyňatie z bytového priestoru na nebytový?
Platí to aj pre rodinné domy, teda ak majiteľa - fyzická osoba (nepodnikajúca), prenajme firme rodinný dom, musí byť aj tento nejakým spôsobom vyňatí z "bytového" fondu, aby si mohol nájomca - podnikateľ - dať všetko s tým súvisiace do výdavkov/nákladov? Či to je chápané tak, že sa to týka len bytov?