Kiara22
05.05.10,07:54
Dobry den,

chystame sa kupit byt v starom panelaku, kde nie su nainstalovane ziadne ventilatory vo WC ani v kupelni. Pri obhliadke bytu som skumala priestor za WC: trubky sice vedu hore k susedom, ale okolo nich je akasi vypln, ktorou sa oddeluje sused od nas. Je tam dost maly priestor, takze odvadzat ventilatorom vzduch do takejto "skrinky" asi nema velky vyznam :(. Viete mi prosim niekto poradit, ako sa da riesit tento pripad? Existuje nejaky filter vzduchu vhodny pre takyto uzavrety priestor?

Dakujem!
Chobot
05.05.10,06:20
Dobry den,

chystame sa kupit byt v starom panelaku, kde nie su nainstalovane ziadne ventilatory vo WC ani v kupelni. Pri obhliadke bytu som skumala priestor za WC: trubky sice vedu hore k susedom, ale okolo nich je akasi vypln, ktorou sa oddeluje sused od nas. Je tam dost maly priestor, takze odvadzat ventilatorom vzduch do takejto "skrinky" asi nema velky vyznam :(. Viete mi prosim niekto poradit, ako sa da riesit tento pripad? Existuje nejaky filter vzduchu vhodny pre takyto uzavrety priestor?

Dakujem!

Ak skutočne nemáš odvetrávacie potrubie v tej šachte, tak kašli na nejaké ventilátory. Kúp si Brise a máš po probléme.
Kiara22
05.05.10,06:31
No neviem...ked si predstavim, ze to wc sa vlastne bude vetrat len do bytu, to teda nie je bohvieco:( Neexistuje nieco ako digestor len v mensom? (myslim, ze niektore digestory sachtu nepotrebuju)
Chobot
05.05.10,06:52
No neviem...ked si predstavim, ze to wc sa vlastne bude vetrat len do bytu, to teda nie je bohvieco:( Neexistuje nieco ako digestor len v mensom? (myslim, ze niektore digestory sachtu nepotrebuju)

Ale výpary z kuchyne nemôžeš porovnávať s pachom na WC. Digestor cez filter odchytí vodné pary z hrncov a tým aj mastné výpary.

A určite tam nie je odvetrávacia šachta, ani potrubie? Ani tam nebolo, že by to niekto bol odmontoval...?
Kiara22
05.05.10,08:03
Studovala som fotku, kt. som tam spravila - ziadne vetracie potrubie tam nevidno, trubky na vodu vchadzaju akoby do steny. Mozno je to potrubie skryte niekde v rohu, kam fotak nedobleskol, ale to pochybujem, kedze ani vo WC ani v kupelni ziadny ventilator nebol a nie je...Som prekvapena, ze sa vobec stavali taketo byty...Ako to je napr. so starymy tehlovymi bytovkami? Tie mavaju tiez sachty?
Chobot
05.05.10,08:29
Studovala som fotku, kt. som tam spravila - ziadne vetracie potrubie tam nevidno, trubky na vodu vchadzaju akoby do steny. Mozno je to potrubie skryte niekde v rohu, kam fotak nedobleskol, ale to pochybujem, kedze ani vo WC ani v kupelni ziadny ventilator nebol a nie je...Som prekvapena, ze sa vobec stavali taketo byty...Ako to je napr. so starymy tehlovymi bytovkami? Tie mavaju tiez sachty?

A tvoj byt je najspodnejší? NEbolo to WC niekedy prerábané? Tá šachta vyzerá, ako nedávno murovaná. Možno tam aj bola odvetrávacia šachta, ale ju odstránili, aby zväčšili miestnosť WC.
Kiara22
05.05.10,08:37
Je to byt na 6.posch (zo 7). Je mozne, ze WC zvacsovali na ukor sachty - v tom prip. dufam, ze ked to slo tam, pojde to aj spat:). Skusim sa asi popytat susedov, ako to tam maju oni...
Julian
05.05.10,09:06
Je to byt na 6.posch (zo 7). Je mozne, ze WC zvacsovali na ukor sachty - v tom prip. dufam, ze ked to slo tam, pojde to aj spat:). Skusim sa asi popytat susedov, ako to tam maju oni...

Myslím si, že vetracie potrubie tam bolo, ale pri prerábaní ho jednoducho zlikvidovali (ani potrubia nie sú zaizolované). Najrozumnejšie bude ak si priestor šachty prezrieš u susedov pod aj nad vami ( a najlepšie tam, kde nebolo prerábané) a tak zistíš aký bol pôvodný stav.
Tí pod vami asi budú zdesení, keď sa dozvedia, že im niekto odpílil vetranie.

Bez vetrania by dom asi neskolaudovali (ak nie sú okná z WC a kúpeľne).
moriteru
05.05.10,09:29
Studovala som fotku, kt. som tam spravila - ziadne vetracie potrubie tam nevidno, trubky na vodu vchadzaju akoby do steny. Mozno je to potrubie skryte niekde v rohu, kam fotak nedobleskol, ale to pochybujem, kedze ani vo WC ani v kupelni ziadny ventilator nebol a nie je...Som prekvapena, ze sa vobec stavali taketo byty...Ako to je napr. so starymy tehlovymi bytovkami? Tie mavaju tiez sachty?

Stavbári, že by urobili také pekné dno ??????:)??.
PS
Hľadanie :
- ak bolo vetranie - bude vyústenie na streche - to určite nikto nelikvidoval
- pozri aj na strop za WC
- medzi stupačkami a stenami šachty by (na podlahe aj strope) mal byť voľný plac cca 20 x 20 cm.
Chobot
05.05.10,10:02
Je to byt na 6.posch (zo 7). Je mozne, ze WC zvacsovali na ukor sachty - v tom prip. dufam, ze ked to slo tam, pojde to aj spat:). Skusim sa asi popytat susedov, ako to tam maju oni...

Tak ak pôvodný majiteľ zrušil vetraciu šachtu u seba, tak pekne ojebabral tých pod sebou. Ako napísal julian, vlastne tým zrušil vetranie všetkým pod ním.
JaDo
05.05.10,17:19
A čo predávajúci, ten nič nevie?
Ak je to realitka, nech ti dohovorí stretnutie s majiteľom.
Dá sa porozprávať i so zástupcom vlastníkov (susedia vedia, kto to je) alebo sa opýtať vedúceho údržby u správcu (ak majú údržbárske stredisko).
Laco-monter
06.05.10,07:22
V starych bytovkach su kominy, zisti kadiaľ taký komín vedie a vo WC namontuj ventilator a ohybnou rurou sa napoj do takého komína.
Vedenie zakry nejakou konštrukciou a sadrokartonom, a máš to vyriešené .
amoo
09.05.10,10:33
Kupelka a wc je v strede? teda nema styk z obvodovym murom?
Tak to vyzera ze v tvojej sachte hore je priestor stropu sachty zatesneny nejakym sposobom, doskou... zrejme kvoli tomu aby ste zo susedom boli oddeleny kvoli sukromiu a tiez z dvovodou poziarnych ap. Na dne tvojej sachty je co? je tam nejaka rura? ako vetraju spodny susedia?
Ja by som to riesil takto, zistit stav na streche, povale ak tam je nieco co povodne sluzilo tomuto al. podobnemu ucelu, dohodnut sa zo susedom nad urobit kruhovy otvor v stupacke, prepojit to vlozenim sivej odpadovej rury cca priemer 15cm cez suseda a dalej hore a obtesnit. Na tu ruru by sa mohol napojit aj horny sused.
Tie rury sa pekne daju poskladat s moznostou 90 stupnov... a kolena resp. T kusu... a niesu drahe. Cervene rury su este kvalitnejsie.
Je to rovna strecha? Prienik na strechu je najvacsi problem, ak tam nieje da sa to riesit ale odborne a cestou spravcu domu...
Kiara22
09.04.11,20:20
Tak uz sme niekolko mesiacov po rekonstrukcii. Sachta tam nakoniec bola, bol to velky kovovy "komin", kt. som povodne povazovala za stenu, kedze to nemalo ziadny otvor (nerozumiem preco bez otvoru). Ked som poziadala s.r.o.-cku o zriadenie vetrania, tak do tohto "komina" proste vyrezali diery a napojili tam ventilatory...