lienka506
05.05.10,10:18
dobrý deň,

potrebovala by som poradiť ako zaučtovať nasledovné: sme obchodná spoločnosť, ktorá nakupuje a ďalej predáva tovar konkrétne panvice. Náš dodavateľ vynovil panvice o teplotný mostík a ponúkol nám, že na zásoby /panvice/, ktoré máme na sklade tento mostík dodá a teda predá a my sme ho vo vlastnej réžii vymenili. Ako zaučtovať nákup tohto mostíka, výmenu na panviciach a samozrejme ako to potom vyskladniť?
Vopred ďakujem za radu lebo čo s tým.
Martin Mocko
05.05.10,08:47
dobrý deň,

potrebovala by som poradiť ako zaučtovať nasledovné: sme obchodná spoločnosť, ktorá nakupuje a ďalej predáva tovar konkrétne panvice. Náš dodavateľ vynovil panvice o teplotný mostík a ponúkol nám, že na zásoby /panvice/, ktoré máme na sklade tento mostík dodá a teda predá a my sme ho vo vlastnej réžii vymenili. Ako zaučtovať nákup tohto mostíka, výmenu na panviciach a samozrejme ako to potom vyskladniť?
Vopred ďakujem za radu lebo čo s tým.

Neviem či ide o účtovanie spôsobom A alebo B, preto to opíšem iba v teoretickej rovine bez použitia účtov.

Štandardne je o panvici účtované ako o tovare. V tomto prípade však už ide o vlastnú výrobu. Takže "prerobené" panvice treba preúčtovať z tovaru na materiál. Nakúpený teplotný mostík bude taktiež materiál. A tieto panvice budú predané ako vlastná výroba (601) a nie ako tovar.
lienka506
06.05.10,06:57
Ďakujem za radu
lienka506
06.05.10,07:00
keďže predávame panvice v sade z ostatnými hrncami môžem potom preradiť tento výrobok na tovar v novej cene upravenej o cenu teplotného mostíka?
Martin Mocko
06.05.10,07:08
keďže predávame panvice v sade z ostatnými hrncami môžem potom preradiť tento výrobok na tovar v novej cene upravenej o cenu teplotného mostíka?

Tovar je vec, ktorú nakúpite a predáte bez zmeny. Vlastný výrobok je vec, ktorú nakúpite a predávate po vykonaní určitej zmeny. Panvica s prirobením mostíkom je z tohoto pohľadu vlastný výrobok i v tom prípade, že sa predáva v nejakej sade. Preto by bolo dobré v zmysle čistoty účtovania robiť tak, ako som popísal v prvom príspevku. Nemal by byť problém predávať sadu na 200€ a účtovať 150€ na 604 a 50€ na 601..alebo hej?