Dašena O.
05.05.10,10:38
Zdravím, vie niekto prosím, odkedy môže FO podnikateľ zamestnávať rodinného príslušníka bez prac.pomeru? A teda môže podnikateľovi pomáhať napr. manželka,dcerá,syn bez prac.pomeru? Bez akýchkoľvek odvod.povinností a oznamovacích povinností?
vikinka
05.05.10,08:55
od 1. 7. 2006 ,§ 2a ZNPaNZ: Zákon č. 82/2005 Z.z. o nelegálnej práci a nelegálnom zamestnávaní
dany7
05.05.10,08:56
Reaguješ asi na včerajšie TN. , tiež som to zaregistrovala , okrem toho čo píšeš tam boli spomenuté reštauračné služby , tak by ma tiež zaujímalo či to platí aj pre iné odvetvia a aký zákon to rieši.
Ďakujem
Dašena O.
05.05.10,09:26
Neviem či som to prehliadla, ale nenašla som to v tom zákone-nič o rodin.príslušníkoch, že môžu pracovať bez prac.pomeru, prosím presnejšie kde to nájdem, ďakujem moc
JankaO
05.05.10,09:35
Neviem či som to prehliadla, ale nenašla som to v tom zákone-nič o rodin.príslušníkoch, že môžu pracovať bez prac.pomeru, prosím presnejšie kde to nájdem, ďakujem moc
Zákon č. 82/2005 Z. z. ustanovenie § 2a ods. 1 stanovuje, že nelegálnym zamestnávaním nie je, ak pre fyzickú osobu, ktorá je podnikateľom, vykonáva prácu jeho príbuzný v priamom rade, súrodenec alebo manžel, ktorý je dôchodkovo poistený, je poberateľom dôchodkuje žiakom, resp. študentom do 26 rokov veku.
Negatívne vymedzuje pojem nelegálnej práce odsek 2 daného ustanovenia, podľa ktorého nelegálnou prácou nie je práca, ktorú vykonáva pre fyzickú osobu, ktorá je podnikateľom, príbuzný v priamom rade, súrodenec alebo manžel, ktorý je dôchodkovo poistený, je poberateľom dôchodku podľa zákona č. 461/2003 Z. z. a zákona č. 328/2002 Z. z. alebo je žiakom, alebo študentom do 26 rokov veku. podľa osobitných predpisov (zákon č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov a zákon č. 328/2002 Z. z. o sociálnom zabezpečení policajtov a vojakov v znení neskorších predpisov) alebo
Kto je príbuzný v priamom rade určuje Občiansky zákonník, v zmysle ktorého príbuzní v priamom rade sú príbuznými bez obmedzenia, t.j. príbuznými sú všetci predkovia a potomkovia.
vikinka
05.05.10,09:38
Zákon č.
82/2005 Z. z.
Zákon o nelegálnej práci a nelegálnom zamestnávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov
(v znení č. 25/2006 Z. z., 125/2006 Z. z., 52/2010 Z. z.)
§ 2a
(1) Nelegálne zamestnávanie nie je, ak pre fyzickú osobu, ktorá je podnikateľom,1) vykonáva prácu jeho príbuzný v priamom rade, súrodenec alebo manžel, ktorý je dôchodkovo poistený, je poberateľom dôchodku podľa osobitných predpisov8a) alebo je žiakom, alebo študentom do 26 rokov veku.
(2) Nelegálna práca nie je práca, ktorú vykonáva pre fyzickú osobu, ktorá je podnikateľom,1) príbuzný v priamom rade, súrodenec alebo manžel, ktorý je dôchodkovo poistený, je poberateľom dôchodku podľa osobitných predpisov8a) alebo je žiakom, alebo študentom do 26 rokov veku.
Ejo
06.05.10,11:11
Zákon č.
82/2005 Z. z.
Zákon o nelegálnej práci a nelegálnom zamestnávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov
(v znení č. 25/2006 Z. z., 125/2006 Z. z., 52/2010 Z. z.)
§ 2a
(1) Nelegálne zamestnávanie nie je, ak pre fyzickú osobu, ktorá je podnikateľom,1) vykonáva prácu jeho príbuzný v priamom rade, súrodenec alebo manžel, ktorý je dôchodkovo poistený, je poberateľom dôchodku podľa osobitných predpisov8a) alebo je žiakom, alebo študentom do 26 rokov veku.
(2) Nelegálna práca nie je práca, ktorú vykonáva pre fyzickú osobu, ktorá je podnikateľom,1) príbuzný v priamom rade, súrodenec alebo manžel, ktorý je dôchodkovo poistený, je poberateľom dôchodku podľa osobitných predpisov8a) alebo je žiakom, alebo študentom do 26 rokov veku.
Podmienky dochodkovo poistený a poberateľ dochodku nemusí byť súčasne, však? To znamená, ak je manžel dobrovoľne poistený /dochodkovo/ alebo keď v inom prípade pracuje, má uzavretú PZ, tak je dochodkovo poistený. Takže on može pracovať u manželky bez akejkoľvek zmluvy, a nie je to nelegálna práca. Správne?
JankaO
06.05.10,11:26
Podmienky dochodkovo poistený a poberateľ dochodku nemusí byť súčasne, však? ÁNO NEMUSÍ To znamená, ak je manžel dobrovoľne poistený /dochodkovo/ alebo keď v inom prípade pracuje, má uzavretú PZ, tak je dochodkovo poistený. ÁNO Takže on može pracovať u manželky bez akejkoľvek zmluvy, a nie je to nelegálna práca. Správne? ÁNO
.......
Ejo
07.05.10,05:02
Ďakujem pekne za odpoveď.
Janeta
11.05.10,08:57
a ako je to s prácou pre manžela, keď som na rodičovskej dovolenke a poberám zvýšený rodičovský príspevok? mohla by som mu vypomôcť v obchode a brať to ako príležitostný príjem..alebo nie je potrebné vôbec nič priznávať, keď by mi nevyplácal odmenu? Ďakujem :-)
Xanti
11.05.10,09:00
a ako je to s prácou pre manžela, keď som na rodičovskej dovolenke a poberám zvýšený rodičovský príspevok? mohla by som mu vypomôcť v obchode a brať to ako príležitostný príjem..alebo nie je potrebné vôbec nič priznávať, keď by mi nevyplácal odmenu? Ďakujem :-)
Môžeš mu bezodplatne pomáhať aj počas rodičovskej dovolenke, ak je SZCO. Ak má s.r.o. alebo a.s. tak nemôžeš.