SamuelG
05.05.10,10:58
mám stavebne sporenie v PSS po dobu vyše 7 rokov a už som mohol vybrať peniaze a použiť ale rozhodol som sa pokračovať v sporení pretože tam mám 3 percentný úrok + štátnu prémiu a teda na terajšiu dobu s týmito podmienkami je to slušný sporiaci produkt (bohužiaľ dnes to so sporiacimi produktami je riadne biedne).

Problém ale je že vôbec neviem do kedy môžem takto sporiť. Kedy končí takýto druh sporenia a do kedy môžem sporenie takto predlžovať. Rovnako nemám páru ako je to s výberom penazí keď v sporení pokračujem aj nad dohodnutých 6 rokov.

Nevie o tomto náhodou niekto niečo viac?
veronikasad
05.05.10,09:37
mám stavebne sporenie v PSS po dobu vyše 7 rokov a už som mohol vybrať peniaze a použiť ale rozhodol som sa pokračovať v sporení pretože tam mám 3 percentný úrok + štátnu prémiu a teda na terajšiu dobu s týmito podmienkami je to slušný sporiaci produkt (bohužiaľ dnes to so sporiacimi produktami je riadne biedne).

Problém ale je že vôbec neviem do kedy môžem takto sporiť. Kedy končí takýto druh sporenia a do kedy môžem sporenie takto predlžovať. Rovnako nemám páru ako je to s výberom penazí keď v sporení pokračujem aj nad dohodnutých 6 rokov.

Nevie o tomto náhodou niekto niečo viac?
v sporení s nárokom na štátnu prémiu môžeš pokračovať kým nedosiahneš polovicu cieľovej sumy dohodnutej celú cieľovú sumu dohodnutú v zmluve o stavebnom sporení.

Ak chceš po 6 rokoch nasporené financie vybrať, treba požiadať o výplatu nasporenej sumy (na predpísanom tlačive PSS). Peniaze ti prídu na účet za 30 dní - bez poplatkov.
SamuelG
05.05.10,09:47
Takže pokiaľ to chápem dobre tak ak cielová suma je napr. 300 000 tak môžem sporiť do 150 000. A čo sa stane ak tam už budem mať dajme tomu 170 000? Potom sa mi akože sporenie úplne ruší a musím si vybrať peniaze? Alebo peniaze môžu ostať a ja pokračujem v sporení ale už bez štátnej prémie ale úroková sadzba 3 percenta mi ostáva? Alebo ako to potom je ?
hena22
05.05.10,09:52
v sporení s nárokom na štátnu prémiu môžeš pokračovať kým nedosiahneš polovicu cieľovej sumy dohodnutej v zmluve o stavebnom sporení.

Ak chceš po 6 rokoch nasporené financie vybrať, treba požiadať o výplatu nasporenej sumy (na predpísanom tlačive PSS). Peniaze ti prídu na účet za 30 dní - bez poplatkov.

Veronika nesúhlasím, sporiť môže až kým nedosiahne celú CS. Teoreticky do nekonečna. Štátnu prémiu aj úroky dostane. Po 6 rokoch má plus v tom, že môže kedykoľvek požiadať o vyplatenie nasporenej sumy bez dokladovania použitia. Aj vtedy je však dobré CS rozdeliť a pre novovzniknutú zmluvu budú platiť pôvodné podmienky (3% úrok).:)
veronikasad
05.05.10,09:58
Veronika nesúhlasím, sporiť môže až kým nedosiahne celú CS. Teoreticky do nekonečna. Štátnu prémiu aj úroky dostane. Po 6 rokoch má plus v tom, že môže kedykoľvek požiadať o vyplatenie nasporenej sumy bez dokladovania použitia. Aj vtedy je však dobré CS rozdeliť a pre novovzniknutú zmluvu budú platiť pôvodné podmienky (3% úrok).:)
heňa, ďakujem za opravu - opravila som aj svoj príspevok
SamuelG
05.05.10,10:03
ja som tak trochu dosť úplne že veľa nechápavý :) ale nič s tým nenarobím je to genetické :)

Takže z toho čo som pochopil čo ste obe napísali je že ak mam CS 300 000 tak pokiaľ budem sporiť do 300 000 bude mi platiť stará zmluva a budem mať úrok 3 percentá aj štátnu prémiu. Ak ale prekročím 300 000 napríklad budem tam mať 400 000. tak na tých 100 000 nad limit budem už potrebovať novú zmluvu ?

a ešte jedna otázka. Neviete náhodou či je stavebné sporenie PSS nejak istené štátom alebo fondom ochrany vkladov? Alebo nejak inak ? Ako napríklad termínované vklady ?
Chobot
05.05.10,10:17
Takže pokiaľ to chápem dobre tak ak cielová suma je napr. 300 000 tak môžem sporiť do 150 000. A čo sa stane ak tam už budem mať dajme tomu 170 000? Potom sa mi akože sporenie úplne ruší a musím si vybrať peniaze? Alebo peniaze môžu ostať a ja pokračujem v sporení ale už bez štátnej prémie ale úroková sadzba 3 percenta mi ostáva? Alebo ako to potom je ?

veronika nemá pravdu. Ty môžeš sporiť donekonečna a poberať šátnu prémiu na ročný vklad každý rok. Môžeš kľudne dosiahnuť aj cieľovú sumu (CS). Ak zostatok na stav. sporení dosiahne CS, tak sa ti CS automaticky navýši. Po starom to bolo vždy po desiatkach tisícov SKK. Takže ak máš CS 300 tisíc SKK a dosiahneš zostatok 302 tisíc SKK, tak sa ti CS zvýši na 310 tisíc SKK. Je to ale spoplatnené, ako zvýšenie CS. Poplatok je 1% z rozdielu CS, teda strhnú ti z účtu 100 SKK (samozrejme v EUR, nechce sa mi to prepočítavať).

Výhodou sporenia, ktoré už dosiahlo 6 rokov je, že ho môžeš kedykoľvek bez dokladovania použitia prostriedkov zrušiť a peniaze vybrať. Po tom, čo dosiahneš polovicu CS, ťa budú kontaktovať poradcovia a budú sa ťa pýtať, aký máš zámysel so stav. sporením. Či budeš chcieť úver, alebo čo... AK povieš, že nechceš úver, budú ťa nahovárať na uzatvorenie nového SS, lebo majú teraz takú a takú akciu a je to výhodné. Riť Palovu je to výhodné - len ťa budú chcieť nahovoriť, aby s tebou urobili novú zmluvu a mali z toho províziu. Ja som už poslal poradcu asi 3x do bažin. Moje SS trvá už 8 rokov.

Navyše, ak by si predsa len potreboval úver, dostaneš ho prakticky skoro okamžite, lebo budeš mať vysoké hodnotiace číslo.
Chobot
05.05.10,10:19
ja som tak trochu dosť úplne že veľa nechápavý :) ale nič s tým nenarobím je to genetické :)

Takže z toho čo som pochopil čo ste obe napísali je že ak mam CS 300 000 tak pokiaľ budem sporiť do 300 000 bude mi platiť stará zmluva a budem mať úrok 3 percentá aj štátnu prémiu. Ak ale prekročím 300 000 napríklad budem tam mať 400 000. tak na tých 100 000 nad limit budem už potrebovať novú zmluvu ?

a ešte jedna otázka. Neviete náhodou či je stavebné sporenie PSS nejak istené štátom alebo fondom ochrany vkladov? Alebo nejak inak ? Ako napríklad termínované vklady ?

Prvú časť som ti vysvetlil vyššie.

Na druhú - na SS platí fond ochrany vkladov, takže tvoje úspory sú chránené fondom. Celá výška, do posledného centu (podľa novely zákona o ochrane vkladov).
hena22
05.05.10,10:26
veronika nemá pravdu. Ty môžeš sporiť donekonečna a poberať šátnu prémiu na ročný vklad každý rok. Môžeš kľudne dosiahnuť aj cieľovú sumu (CS). Ak zostatok na stav. sporení dosiahne CS, tak sa ti CS automaticky navýši. Po starom to bolo vždy po desiatkach tisícov SKK. Takže ak máš CS 300 tisíc SKK a dosiahneš zostatok 302 tisíc SKK, tak sa ti CS zvýši na 310 tisíc SKK. Je to ale spoplatnené, ako zvýšenie CS. Poplatok je 1% z rozdielu CS, teda strhnú ti z účtu 100 SKK (samozrejme v EUR, nechce sa mi to prepočítavať).

Výhodou sporenia, ktoré už dosiahlo 6 rokov je, že ho môžeš kedykoľvek bez dokladovania použitia prostriedkov zrušiť a peniaze vybrať. Po tom, čo dosiahneš polovicu CS, ťa budú kontaktovať poradcovia a budú sa ťa pýtať, aký má zámysel so stav. sporením. Či budeš chcieť úver, alebo čo... AK povieš, že nechceš úver, budú ťa nahovárať na uzatvorenie nového SS, lebo majú teraz takú a takú akciu a je to výhodné. Riť Palovu je to výhodné - len ťa budú chcieť nahovoriť, aby s tebou urobili novú zmluvu a mali z toho províziu. Ja som už poslal poradcu asi 3x do bažin. Moje SS trvá už 8 rokov.

Navyše, ak by si predsa len potreboval úver, dostaneš ho prakticky skoro okamžite, lebo budeš mať vysoké hodnotiace číslo.

Súhlasím s tým, že akýkoľvek nový akciový produkt SS je horší ako pôvodná zmluva a jediný kto na nej bude profitovať je sprostredkovateľ. Takže ak chceš vyberať peniaze, treba zmluvu deliť, najlepšie v pomere nasporených súm (či ako to presne volajú) kde ostávajú na oboch nových zmluvách staré podmienky. A až potom jednu z nových vypovedať.
A druhú pekne postupne navyšovať podľa potreby. A 3% úrok aj štátnu prémiu máš istú (zatiaľ, dokedy sa nezmení zákon).
SamuelG
05.05.10,10:27
diky chobot :) presne toto som dúfal že budem počuť :) sa mi zlepšila nálada :) ručím totiž emax + v mbanke a nemal som kam previesť peniaze ale teraz ich skludom mozem poslať do PSS na 3 % zúročenie + prémia :)
SamuelG
05.05.10,10:30
ešte otázka ak teda prekročím cielovú sumu tak mi to navýšenie cielovej sumy a strhnutie poplatku za to urobia automaticky alebo to budem musieť zase niečo podpisovať a vytvárať novú zmluvu?
Chobot
05.05.10,10:34
ešte otázka ak teda prekročím cielovú sumu tak mi to navýšenie cielovej sumy a strhnutie poplatku za to urobia automaticky alebo to budem musieť zase niečo podpisovať a vytvárať novú zmluvu?

Nemusíš nič podpisovať, je to automatické.

Ale ak vieš, že aj tak presiahneš CS, tak môžeš aj osobne na základe vlastnej žiadosti navýšiť naraz napr. o 2000 EUR a nemusia to potom postupne zvyšovať. Ale je to na tebe. Ak nechceš, nemusíš tam ísť, len pošleš peniaze.
Chobot
05.05.10,10:37
Súhlasím s tým, že akýkoľvek nový akciový produkt SS je horší ako pôvodná zmluva a jediný kto na nej bude profitovať je sprostredkovateľ. Takže ak chceš vyberať peniaze, treba zmluvu deliť, najlepšie v pomere nasporených súm (či ako to presne volajú) kde ostávajú na oboch nových zmluvách staré podmienky. A až potom jednu z nových vypovedať.
A druhú pekne postupne navyšovať podľa potreby. A 3% úrok aj štátnu prémiu máš istú (zatiaľ, dokedy sa nezmení zákon).

Na to rozdelenie zmlúv pozor. Nasporená suma sa delí vždy v pomere k CS.

Napr. CS bude 15.000 EUR, nasporená suma bude 9.000 EUR. Ak sa zmluva rozdelí na 2, napr. na 10.000 a 5.000 EUR, tak nasporená suma bude na prvej 6.000 EUR a na druhej 3.000 EUR. Nedá sa to zmeniť.
SamuelG
05.05.10,10:41
ja zas nechápem :( načo rozdelovať zmluvy ? na čo to je dobré? však pokiaľ to chápem dobre tak môžem ďalej sporiť kľudne aj na starú zmluvu ... jednoducho tam budem na účet posielať peniaze a oni sa už postarajú o všetko. Tak načo robiť nejake rozdelenie zmluvy?
hena22
05.05.10,10:42
Na to rozdelenie zmlúv pozor. Nasporená suma sa delí vždy v pomere k CS.

Napr. CS bude 15.000 EUR, nasporená suma bude 9.000 EUR. Ak sa zmluva rozdelí na 2, napr. na 10.000 a 5.000 EUR, tak nasporená suma bude na prvej 6.000 EUR a na druhej 3.000 EUR. Nedá sa to zmeniť.

Viem že iba takto (v pomere) to funguje vo vuestenrot ss. Pred nejakým časom (asi 3-4 roky) sa v PSS dalo deliť aj inak. Podmienka bola, že na tej "prázdnej" zmluve muselo ostať 1000 Sk. Neviem o tom, že by to zrušili ale zase až tak som sa o to nezaujímala, keďže nebolo čo deliť.
hena22
05.05.10,10:44
ja zas nechápem :( načo rozdelovať zmluvy ? na čo to je dobré? však pokiaľ to chápem dobre tak môžem ďalej sporiť kľudne aj na starú zmluvu ... jednoducho tam budem na účet posielať peniaze a oni sa už postarajú o všetko. Tak načo robiť nejake rozdelenie zmluvy?

Keď tie peniaze nepotrebuješ, nedelíš nič a šetríš koľko vládzeš.
Ale ak chceš peniaze a aj zachovať si možnosť ďalej sporiť, tak zmluvu vypovedávaš resp. delíš a časť vypovedávaš.
SamuelG
05.05.10,10:55
no ja nechcem vyberať iba sporiť :) na vyberanie mam ING konto .) s ktorým som doposiaľ spokojný :) Tak dik za odpovede ste mi pomohli. Písal som aj do PSS lenže bohvie kedy by mi tí odpovedali :) tu na porade to ide daleko rýchlejšie :)
SamuelG
05.05.10,10:57
chcem sa ospravedlniť PSS práve mi došla odpoveď a musím teda uznať že sú takmer tak rýchli ako porada :) potvrdili mi to čo ste napísali tu :)
Chobot
05.05.10,11:25
Viem že iba takto (v pomere) to funguje vo vuestenrot ss. Pred nejakým časom (asi 3-4 roky) sa v PSS dalo deliť aj inak. Podmienka bola, že na tej "prázdnej" zmluve muselo ostať 1000 Sk. Neviem o tom, že by to zrušili ale zase až tak som sa o to nezaujímala, keďže nebolo čo deliť.

Máš pravdu, pozrel som si VOP PSS a majú tam flexibilné rozdelenie zmlúv:

Delenie Zmluvy

Delenie Zmluvy sa môže vykonať rozdelením cieľovej
sumy na dve a viac, a to v pomere cieľových súm
k nasporenej sume alebo flexibilne. Pri flexibilnom
delení zmluvy sa technický dátum slúžiaci pre výpočet
minimálnej doby sporenia v najbližší rozhodujúci deň
výpočtu prepočíta na tej Zmluve, na ktorej ostáva nižšia
nasporená suma, ako by ostala v prípade delenia
Zmluvy v pomere cieľových súm.

Jedinou nevýhodou je to, že sa zmení dátum začiatku sporenia.
Evka 123
08.07.10,17:28
Ahojte poradaci

chcem Vas poprosit o radu...Mam zmluvu o stavebnom sporeni s cielovou sumou 5500€, vo februari tohto roka som zavrsila 6 rocne obdobie sporenia. Za ucelom ziskania statnej premie som este v januari 2010 vlozila potrebnu sumu, cim nasporena suma dosiahla cca 6145€, cielova suma vsak navysena nebola. Nedavno som na Vasej pobocke zmluvu rozdelila (došlo k percentuálnemu deleniu cielovej sumy medzi 2 zmluvy: 1700€ zostalo na povodnej zmluve, na ktorej chcem dalej sporit a 3800€ na novej zmluve, ktora bola vypovedana. Realne som vsak obe cielove sumy prekrocila. Moja otazka sa tyka cielovej sumy na novej zmluve - aka je teda moja nová cieľová suma, pretože mi bolo povedané že nová cieľová suma je 1700€, ale kedze som ju uz dosiahla, nemala byt pri deleni zmluvy navysena? Prosim Vas o radu, ako mam dalej postupovat...?
Za radu vopred velmi pekne dakujem!
Iska
11.07.10,14:01
Vie mi niektore poradit co musim splnit aby som dostala medziuver v PSS s tym ze 90% z ceny nehnutelnosti by bolo poskytnutych.
Mam zmluvu uzatvretu minuly rok a pravidelne sporim. Len neviem co musim splnit aby som dostala nie 70 ale 90% ceny zo zalozenej nehnutelnosti.
Uvazujem o kupe bytu.
Dik