SlavaK
19.10.05,14:50
Prosim o radu ako mam zauctovat po novom stravne listky na zaklade o zmluvy o zavodnom stravovani,

ak: 510,-- Sk zaplatili zamestnanci (z toho 428,60 bol zaklad dane a 81,40 DPH)
360,-- Sk - prispevok zo SF
1051,-- Sk - uhradza zamestnavatel

Suma faktúry s DPH je 1921,--, bez DPH 1614, DPH je 306,7, hal. vyrovnanie 0,30 Sk. Zamestnanci uhradzali 17,-- Sk, kupovalo sa 30 lístkov. Zamestnanci uhradzaju listky zražkou zo mzdy. Pri vypočte listka sme 55 % počítali z ceny listka s DPH.
Ďakujem všetkym za radu.
Tweety
19.10.05,12:54
Stornujem súhlas. Ja som chcela odpovedať s citáciou. Pri výpočte 55 % ste urobili chybu, pretože do tejto sumy sa nezaratáva DPH.
SlavaK
20.10.05,07:03
Dakujem za odpoved. Postupovali sme podľa Poradcu č. 5/2005, kde postupovali takto. Nezdalo sa mi to, a preto som oslovila pani, ktora bola autorkou článku a príkladov, odpovedala mi v tom zmysle, že je správne to (aj s DPH). Nasledne nato, som objavila pokyn z DR SR, ktorý potvrdzuje to, čo hovoríš Ty.

Neviem však čo máme teraz urobiť, aby sme nemuseli prácne žiadať od zamestnancov doplatky za lístky spätne (organizácia im prispela viac ako mala). Dá sa z tejto situácie nejako jednoducho vykorčuľovať? Nemáte niečo.
Vopred všetkým ďakujem.
Tweety
20.10.05,07:08
Určite organizácia nemôže prispievať nad limit z daňových nákladov, príspevok poskytnutý zamestnancom nad rámec sa zdaňuje. Riešila by som to zvýšením príspevku zo SF. 472/331.
pavel9
02.12.05,02:37
Chcem sa pripojiť k tejto debate. Ja som sa obrátil priamo na Ministerstvo financií, ako predkladateľa zákona. Nižšie uvádzam prepis z odpovede, ktorú mi poslali. Náš problém bol v tom, že zamestnávateľ nám neposkytuje stravné lístky, ale poskytuje finančné plnenie priamo, cez výplatnú pásku po skončení príslušného mesiaca.Možno Vám to pomôže k ojasneniu.




"Finančný príspevok, poskytovaný zamestnancom v súlade s ustanoveniami Zákonníka práce, je zdaniteľný príjem zo závislej činnosti. Od dane je oslobodené, podľa § 5 ods. 7 písm. b) zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov, len nepeňažné plnenie, ktorým je hodnota stravy poskytovaná zamestnávateľom zamestnancovi na pracovisku alebo v rámci stravovania zabezpečovaného iným subjektom."