SEPE73
05.05.10,14:34
Dobrý deň, vedel by mi niekto poradiť, či ako živnostníčka budem môcť na podnikanie používať bežný účet, ktorý máme spoločný s manželom, pričom on je majiteľ a ja disponent, teda na ten účet nebudú prichádzať len úhrady faktúr, ale aj manželov plat, detské prídavky a podobne, a platiť sa nebudú len náklady spojené s mojim podnikaním a odvody, ale vlastne všetky rodinné platby?

ďakujem
Martin Mocko
05.05.10,13:02
Na túto tému tu bolo už viac diskusií. Napíšem iba svoj názor a nie radu, keďže nie všetci s tým budú súhlasiť.
Žiadny zákon podľa mňa nezakazuje mať iba jeden účet a používať ho na podnikanie i na súkromnú účely. V tom prípade by však účet mal byť na SZČO a nie na manžela/ku. Potom DU na tento účet prihliada ako na podnikateľský a môže nastať problém s poplatkami, ktoré je lepšie účtovať ako VNZD.

Jednoduchšie je oddeliť podnikateľský a súkromný účet a predíde sa mnohým nedorozumeniam.
Vlastas
05.05.10,13:26
Na túto tému tu bolo už viac diskusií. Napíšem iba svoj názor a nie radu, keďže nie všetci s tým budú súhlasiť.
Žiadny zákon podľa mňa nezakazuje mať iba jeden účet a používať ho na podnikanie i na súkromnú účely. V tom prípade by však účet mal byť na SZČO a nie na manžela/ku. Potom DU na tento účet prihliada ako na podnikateľský a môže nastať problém s poplatkami, ktoré je lepšie účtovať ako VNZD.

Jednoduchšie je oddeliť podnikateľský a súkromný účet a predíde sa mnohým nedorozumeniam.

Súhlasím s Mockom. Po skúsenostiach s daňovákmi pri kontrole,by som určite súkromný účet nespájala s podnikateľským.
Marína
05.05.10,13:38
Prečítaj si aj odpoveď hovorkyne DR na otázku Musí mať podnikateľ podnikateľský účet? (http://www.porada.sk/Mus%C3%83%C2%AD%20ma%C3%85%C2%A5%20podnikate%C3%84 %C2%BE%20podnikate%C3%84%C2%BEsk%C3%83%C2%BD%20%C3 %83%C2%BA%C3%84%C2%8Det?)
Ak si platiteľom DPH, účet je nevyhnutnosťou pri prípadnom nadmernom odpočte, DÚ daň neprepláca v hotovosti ani poukážkou.