dilla
05.05.10,20:07
Zdravím,

Potreboval by som radu ...
Som živnostník
Trvalé bydliko mám v meste BA a miesto podnikania resp. kde aj aj zdržujem KE. Patrím pod daňový úrad BA. Chcel by som sa spýťať či na každej faktúre prijatej aj vydanej musím mať adresu BA ?
A ked je niekde adresa KE či to je problém a či je nutné to prerobiť?

Vopred ďakujem za Vaše rady
domenico.office
05.05.10,18:13
Určite uvádzaj adresu v BA. Tak, ako máš na ŽL. Nemusel by byť problém, ale tak isto by aj mohol byť....
Marína
05.05.10,18:18
Obchodný zákonník
§ 2
Podnikanie
(3) Sídlom právnickej osoby a miestom podnikania fyzickej osoby je adresa, ktorá je ako sídlo alebo miesto podnikania zapísaná v obchodnom registri alebo živnostenskom registri, alebo v inej evidencii ustanovenej osobitným zákonom.Právnická osoba alebo fyzická osoba musí preukázať, že má k nehnuteľnosti alebo jej časti, ktorej adresa je ako jej sídlo alebo miesto podnikania zapísaná v obchodnom registri alebo v živnostenskom registri, alebo v inej evidencii ustanovenej osobitným zákonom, vlastnícke právo alebo užívacie právo, ktoré užívanie nehnuteľnosti alebo jej časti ako sídla alebo miesta podnikania nevylučuje, alebo súhlas vlastníka nehnuteľnosti alebo jej časti so zápisom nehnuteľnosti alebo jej časti ako sídla alebo miesta podnikania do obchodného registra, živnostenského registra alebo inej evidencie ustanovenej osobitným zákonom.

§ 3a
(1) Každý podnikateľ je povinný na svojich obchodných listoch a objednávkach vyhotovených v písomnej alebo elektronickej forme (ďalej len "obchodné dokumenty") uvádzať obchodné meno, sídlo alebo miesto podnikania, právnu formu právnickej osoby a identifikačné číslo, ak je pridelené. Podnikatelia zapísaní v obchodnom registri alebo v inej evidencii podnikateľov uvádzajú aj označenie registra, ktorý podnikateľa zapísal, a číslo zápisu. Ak podnikateľ na svojich obchodných dokumentoch uvádza výšku základného imania, musí uviesť aj rozsah jeho splatenia.

(2) Údaje podľa odseku 1 je podnikateľ povinný uvádzať aj v písomnom úradnom styku.

Zákon o DPH
§ 71
Faktúra pri dodaní tovaru a služby v tuzemsku
(2) Faktúra musí obsahovať
a) meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne platiteľa, ktorý dodáva tovar alebo službu, a jeho identifikačné číslo pre daň,
b) meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne alebo bydliska príjemcu tovaru alebo služby a jeho identifikačné číslo pre daň, ak mu je pridelené,
c) poradové číslo faktúry,
d) dátum, keď bol tovar alebo služba dodaná, alebo dátum, keď bola platba podľa odseku 1 prijatá, ak tento dátum možno určiť a ak sa odlišuje od dátumu vyhotovenia faktúry,
e) dátum vyhotovenia faktúry,
f) množstvo a druh dodaného tovaru alebo rozsah a druh dodanej služby,
g) základ dane, jednotkovú cenu bez dane a zľavy a rabaty, ak nie sú obsiahnuté v jednotkovej cene,
h) uplatnenú sadzbu dane alebo údaj o oslobodení od dane,
i) výšku dane spolu v eurách, ktorá sa má zaplatiť.
dilla
05.05.10,18:37
ja som fyzická osoba podnikateľ a v OR mám zapísanú adresu v KE ako miesto podnikania.

Taže budem používať túto adresu.
A nebudem potom patriť pod daňový úrad KE?
domenico.office
06.05.10,05:33
Si fyzická osoba zapísaná v Obchodnom registri?
dilla
06.05.10,19:49
pardon opravujem sa
... fyzická osoba podnikateľ a v ZR mám zapísanú adresu ...
dilla
18.05.10,21:11
tak kontaktoval som DU a odpoveď mi prišla ...

na dokumentoch v rámci podnikania ste povinný používať údaje uvedené v osvedčení o pridelení DIČ.

v mojom prípade nie miesto podnikania ale trvalé bydlisko.

Môžete mi poradiť ako a čo si mám vybrať?
bosorka24
20.05.10,14:36
ja sa chcem spytat ze na ZL mame uvedenu adresu nasho domu tak si mozem uctovat do nakladov faktury za elektrinu
Danielle369
21.05.10,18:28
Ty máš vo vašom dome prevádzku alebo obchod?
bosorka24
23.05.10,18:47
manzel je murar a v ZL ma danu nasu adresu takze neviem ci sa to da nazvat prevadzkou ale pravdepodobne ano
VieraPopluharova
23.05.10,19:03
manzel je murar a v ZL ma danu nasu adresu takze neviem ci sa to da nazvat prevadzkou ale pravdepodobne ano

Citujem:
Pojem sídlo je definovaný v Obchodnom zákonníku (zákon č. 513/1991 Zb. v znení neskorších predpisov) ako základnej právnej norme podnikateľov. Obchodný zákonník ani Živnostenský zákon (zákon č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní v znení neskorších predpisov) však nepozná pojem „prevádzka“, ktorý uvádzate vo Vašej otázke. Obchodný zákonník ako aj Živnostenský zákon poznajú pojem „prevádzkareň“, ktorý ste asi mali vo Vašej otázke na mysli a tento pojem používame aj v rámci našej odpovedi.

Obchodný zákonník definuje pojem sídlo aj pojem prevádzkareň. Ide o dva odlišné pojmy, ktoré sa nemôžu zamieňať, aj keď podnikateľ môže mať sídlo aj prevádzkareň na jednom rovnakom mieste.

Podľa § 2 ods. 3 Obchodného zákonníka „Sídlom právnickej osoby a miestom podnikania fyzickej osoby je adresa, ktorá je ako sídlo alebo miesto podnikania zapísaná v obchodnom registri alebo živnostenskom registri, alebo v inej evidencii ustanovenej osobitným zákonom“.
Sídlo právnickej osoby (resp. miesto podnikania fyzickej osoby) je miesto odkiaľ sa obvykle vykonáva riadenie podnikateľskej činnosti, Vykonávanie riadenia podnikania nie je podmienkou pre zápis sídla (miesta podnikania) do príslušného registra. Tak isto nie je dôležité, či sa v mieste sídla, resp. v mieste podnikania vykonáva podnikateľská činnosť.

Naproti tomu Obchodný zákonník v § 7 ods. 3 definuje prevádzkareň ako: „priestor, v ktorom sa uskutočňuje určitá podnikateľská činnosť“. Teda ide o priestor, kde sa vykonáva konkrétna podnikateľská činnosť (napr. určitá výroba, predaj a pod.).

Obdobne definuje prevádzkareň aj Živnostenský zákon v § 17 ods. 1 ako: „priestor, v ktorom sa prevádzkuje živnosť“ (živnosťou sa v zmysle Živnostenského zákona rozumie sústavná činnosť prevádzkovaná samostatne, vo vlastnom mene, na vlastnú zodpovednosť, za účelom dosiahnutia zisku a za podmienok ustanovených v Živnostenskom zákone). Okrem pozitívneho vymedzenia Živnostenský zákon uvádza aj negatívne vymedzenie prevádzkarne (teda určenie čo nie je prevádzkareň). Prevádzkarňou nie je priestor súvisiaci s prevádzkovaním živnosti ani technické a technologické zariadenie určené na prevádzkovanie živnosti alebo súvisiace s prevádzkovaním živnosti.
Živnostenský zákon definuje v § 17 ods. 2. aj pojem združená prevádzkareň (priestor, v ktorom sa prevádzkuje výrobná živnosť zahŕňajúca súbor činností spĺňajúcich znaky samostatných živností v prípade, ak pracovný, technický alebo technologický postup prác nadväzuje na seba alebo inak spolu súvisí na účel výroby finálneho produktu).

Na základe živnostenského oprávnenia možno živnosť prevádzkovať aj v neskôr zriadených prevádzkarňach. To znamená, že podnikateľ – živnostník môže mať viac prevádzkarní a môže ich zriaďovať kedykoľvek počas prevádzkovania živnosti.
marjankaj
23.05.10,19:22
ja sa chcem spytat ze na ZL mame uvedenu adresu nasho domu tak si mozem uctovat do nakladov faktury za elektrinu

manzel je murar a v ZL ma danu nasu adresu takze neviem ci sa to da nazvat prevadzkou ale pravdepodobne ano

A tie náklady za elektrinu nejako súvisia s dosahovaním alebo udržovaním príjmov?
Napr. Mieša si maltu doma a míňa si na to elektrinu?

zákon o dani z príjmov
§2
i) daňovým výdavkom výdavok (náklad) na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov preukázateľne vynaložený daňovníkom, zaúčtovaný v účtovníctve1) daňovníka alebo zaevidovaný v evidencii daňovníka podľa § 6 ods. 11 alebo 14, ak tento zákon neustanovuje inak,


§ 21
Rezervy a opravné položky

(1) Daňovými výdavkami nie sú výdavky (náklady), ktoré nesúvisia so zdaniteľným príjmom, aj keď tieto výdavky (náklady) daňovník účtoval, 1) výdavky (náklady), ktorých vynaloženie na daňové účely nie je dostatočne preukázané, a ďalej
bosorka24
28.05.10,13:52
nie - doma bude prakticky kancelaria, kedze uctovnictvo budem robit ja
marjankaj
28.05.10,14:11
nie - doma bude prakticky kancelaria, kedze uctovnictvo budem robit ja

No ak budeš vedieť preukázať podiel spotrebovanej elektriny na účtovníctvo, tak by si mohla tú časť dať do nákladov.
bosorka24
14.06.10,13:41
mame zariadenu jednu izbu ako pracovnu, tak si moze uctovat do nakladov ciastocnú spotrebu elektriny nie? lebo aj PC ked kupime novy alebo nejaky nabytok - stolicku tak si ju dam do nakladov, da sa to tak