dudlo
05.05.10,20:33
Prosim o radu.Dostala som vypoved s organ.dovodov,zmluva mi skoncila uz 30.4. 2010 a do dnesneho dna nemam ziadne papiere od zamestnavatela.Do akej doby mi musi odovzdat vsetky potrebne papiere?Taktiez mi odmieta vyplatit cast vyplaty - pn.ku,dovolenku a aj odstupne (Pn mala byt vyplatena minuly mesiac do 20.)Peniaze mi odmieta dat s dovodu strhnutie starvnych listkov rok spatne.Dostavali sme stravne listky aj pocas dovolenbky,ocr.ky alebo aj Pn ky.Zrazu sa zbadali ze nam nepravom davali listky a (len) mne sa rozhodli spatne si strhavat zrazky so mzdy.Za rok 2009 a aj 2010.Prosim poradte .Dakujem
doktor01
05.05.10,18:51
Prosim o radu.Dostala som vypoved s organ.dovodov,zmluva mi skoncila uz 30.4. 2010 a do dnesneho dna nemam ziadne papiere od zamestnavatela.Do akej doby mi musi odovzdat vsetky potrebne papiere?Taktiez mi odmieta vyplatit cast vyplaty - pn.ku,dovolenku a aj odstupne (Pn mala byt vyplatena minuly mesiac do 20.)Peniaze mi odmieta dat s dovodu strhnutie starvnych listkov rok spatne.Dostavali sme stravne listky aj pocas dovolenbky,ocr.ky alebo aj Pn ky.Zrazu sa zbadali ze nam nepravom davali listky a (len) mne sa rozhodli spatne si strhavat zrazky so mzdy.Za rok 2009 a aj 2010.Prosim poradte .Dakujem
Doklady zrejme nevydal nakoľko ešte nemá spracovanú tvoju mzdu za apríl 2010 a tieto údaje sú podkladom pre niektoré potvrdenia.
Pokiaľ odmieta vyplatiť mzdu (alebo PN) po dátume jej splatnosti obrať sa na inšpektorát práce pripadne podaj trestné oznámenie za nevyplatenie mzdy.
dudlo
05.05.10,18:53
Doklady zrejme nevydal nakoľko ešte nemá spracovanú tvoju mzdu za apríl 2010 a tieto údaje sú podkladom pre niektoré potvrdenia.
Pokiaľ odmieta vyplatiť mzdu (alebo PN) po dátume jej splatnosti obrať sa na inšpektorát práce pripadne podaj trestné oznámenie za nevyplatenie mzdy.

Dakujem.
Je zo zakona stanovena doba vydania vsetkych dokladov zamestnavatelom zamenstnancovi?
Luna
05.05.10,19:05
nie je
Llívia
06.05.10,05:29
nie je

Luna má pravdu, doba nie je stanovená. Ale odporúčam ti napísať doporučený list zamestnávateľovi, kde mu daj nejakú lehotu, dokedy žiadaš zaslať doklady (minimálne zápočtový list = potvrdenie o zamestnaní je schopný dať ti hneď pri ukončení pracovného pomeru. Ak by si sa evidovala na úrade práce, bez zápočtového listu ti môžu robiť problémy, ak ťa vôbec zaevidujú - aspoň na tom "mojom" to tak kedysi bolo). A môžeš mu tam napísať, že inak sa obrátiš na inšpektorát práce (a aj to urob, ak doklady nedostaneš, nech sa zamestnávatelia láskavo naučia nielen, čo je ich povinnosť, ale že si tieto povinnosti aj majú plniť). Predsa len má pravdu Bv_alexandra tak, ako píše v príspevku č. 6
Úhradu za stravenky vydané v dobe, kedy si na ne nemala nárok, ti bez tvojho súhlasu zamestnávateľ strhnúť nemôže. Navyše, keď by to urobil len tebe, je to diskriminácia - nerovnaký prístup k zamestnancom - tiež by si to mohla napadnúť na inšpektoráte práce alebo by si sa mohla obrátiť na políciu - ide o trestný čin nevyplatenia mzdy alebo jej časti.
bv_alexandra
06.05.10,05:36
nie je
Nesúhlasím, je stanovená lehota:
to zanmená že pri ukončení PP by ich mal dostať ihned.
§ 75
Pracovný posudok a potvrdenie o zamestnaní
Na začiatok


(2) Pri skončení pracovného pomeru je zamestnávateľ povinný vydať zamestnancovi potvrdenie o zamestnaní a uviesť v ňom najmä

a) dobu trvania pracovného pomeru,
b) druh vykonávaných prác,
c) či sa zo mzdy zamestnanca vykonávajú zrážky, v čí prospech, v akej výške a v akom poradí je pohľadávka, pre ktorú sa majú zrážky ďalej vykonávať,
d) údaje o poskytnutej mzde za vykonanú prácu, o poskytnutej náhrade mzdy a náhrade za čas pracovnej pohotovosti, o zrazených preddavkoch na daň z príjmov a o ďalších skutočnostiach rozhodujúcich pre ročné zúčtovanie preddavkov na daň zo závislej činnosti a z funkčných požitkov a pre výpočet podpory v nezamestnanosti,
e) údaj o dohode o zotrvaní v pracovnom pomere u zamestnávateľa po určitú dobu, po vykonaní záverečnej skúšky alebo maturitnej skúšky, alebo po skončení štúdia, alebo prípravy na povolanie vrátane údaja o tom, kedy sa táto doba skončí (§ 53 ods. 2).
f) údaj o poskytnutí odchodného podľa § 76 ods. 6.
ak sa nedohodnú inak. ;):)
-------------------------------
Mala som už nejeden prípad kedy som musela na počkanie robiť tieto potvrdenia. A teraz ich už robím všetky tak. Hneď pri ukončení PP.
Aspoň viem že to mám urobené.:)
bv_alexandra
06.05.10,06:57
Prosim o radu.Dostala som vypoved s organ.dovodov,zmluva mi skoncila uz 30.4. 2010 a do dnesneho dna nemam ziadne papiere od zamestnavatela.Do akej doby mi musi odovzdat vsetky potrebne papiere?Taktiez mi odmieta vyplatit cast vyplaty - pn.ku,dovolenku a aj odstupne (Pn mala byt vyplatena minuly mesiac do 20.)Peniaze mi odmieta dat s dovodu strhnutie starvnych listkov rok spatne.Dostavali sme stravne listky aj pocas dovolenbky,ocr.ky alebo aj Pn ky.Zrazu sa zbadali ze nam nepravom davali listky a (len) mne sa rozhodli spatne si strhavat zrazky so mzdy.Za rok 2009 a aj 2010.Prosim poradte .Dakujem
Ešte k otázke zadávateľky.
Odporúčam neodkladne poslať zamestnávateľovi výzvu na zaslanie potrebných výstupných dokladov, a tiež na vyplatenie mzdy.
Odvolať sa na príslušné paragrafy Zákonníka práce.
A teda vystúpne papiere - dľa paragrafu 75 Zákonníka Práce
Mzda - vyzvať na úhradu mzdy nakoľko je po splatnosti, a napísať že ak tak zamestnávateľ neurobí obrátite sa na príslušné inštitúcie - orgány činné v trestnom konaní, a inšpektorát práce.
Odoslať to doporučene aj s doručenkou, aj v prípade že to ZĽ neprevezme bude to považované za prevzaté dňom posledného dňa uloženia na pošte.
Zrážku zo mzdy ZĽ nemôže urobiť bez vášho písomného súhlasu. To by mu na súde neobstálo. V prípade že vám uhradí menej, teda vykoná zrážku bez vášho súhlasu neodkladne dať podnet na súd. :)
Llívia
06.05.10,08:01
Nesúhlasím, je stanovená lehota:
to zanmená že pri ukončení PP by ich mal dostať ihned.
§ 75
Pracovný posudok a potvrdenie o zamestnaní
Na začiatok


(2) Pri skončení pracovného pomeru je zamestnávateľ povinný vydať zamestnancovi potvrdenie o zamestnaní a uviesť v ňom najmä

a) dobu trvania pracovného pomeru,
b) druh vykonávaných prác,
c) či sa zo mzdy zamestnanca vykonávajú zrážky, v čí prospech, v akej výške a v akom poradí je pohľadávka, pre ktorú sa majú zrážky ďalej vykonávať,
d) údaje o poskytnutej mzde za vykonanú prácu, o poskytnutej náhrade mzdy a náhrade za čas pracovnej pohotovosti, o zrazených preddavkoch na daň z príjmov a o ďalších skutočnostiach rozhodujúcich pre ročné zúčtovanie preddavkov na daň zo závislej činnosti a z funkčných požitkov a pre výpočet podpory v nezamestnanosti,
e) údaj o dohode o zotrvaní v pracovnom pomere u zamestnávateľa po určitú dobu, po vykonaní záverečnej skúšky alebo maturitnej skúšky, alebo po skončení štúdia, alebo prípravy na povolanie vrátane údaja o tom, kedy sa táto doba skončí (§ 53 ods. 2).
f) údaj o poskytnutí odchodného podľa § 76 ods. 6.
ak sa nedohodnú inak. ;):)
-------------------------------
Mala som už nejeden prípad kedy som musela na počkanie robiť tieto potvrdenia. A teraz ich už robím všetky tak. Hneď pri ukončení PP.
Aspoň viem že to mám urobené.:)

Alexandra, tou citáciou si potvrdila moje slová a slová Luny . Je tam napísané "POVINNÝ VYDAŤ", ale nie je napísané DOKEDY. Z "povinný vydať" automaticky nevplýva, že to musí urobiť hneď (ani sa to väčšinou nedá najmä kvôli spracúvaniu miezd v neskoršom termíne). Preto som písala, aby Dudlo poslala list a sami si určila lehotu - aspoň niečo bude mať v rukách, keby došlo až k sťažnosti na inšpektorát práce.
Inak, toto je jedna z XYZ vecí nedoriešených v Zákonníku práce. bv_alexandra má pravdu.
Tamila
06.05.10,08:23
Podľa mňa je zamestnávateľ povinný vydať ihneď pri skončení PP doklady o ukončení prac. pomeru, zápočtový list. Doklady, ktoré sa týkajú mzdy až po výpočte poslednej mzdy. Ale tiež som už musela robiť mzdu na počkanie, kvôli potvrdeniu na úrad práce.
bv_alexandra
06.05.10,08:48
Alexandra, tou citáciou si potvrdila moje slová a slová Luny . Je tam napísané "POVINNÝ VYDAŤ", ale nie je napísané DOKEDY. Z "povinný vydať" automaticky nevplýva, že to musí urobiť hneď (ani sa to väčšinou nedá najmä kvôli spracúvaniu miezd v neskoršom termíne). Preto som písala, aby Dudlo poslala list a sami si určila lehotu - aspoň niečo bude mať v rukách, keby došlo až k sťažnosti na inšpektorát práce.
Inak, toto je jedna z XYZ vecí nedoriešených v Zákonníku práce.

Je tam napísané pri skončení PP

(2) Pri skončení pracovného pomeru je zamestnávateľ povinný vydať zamestnancovi potvrdenie o zamestnaní a uviesť v ňom najmä

Tzn že ked PP skončí 25.05. tak v ten den má mať Zc a výstupné papiere;):)
Dá sa to ihned, pretože tú výplatu spracovať vieš v ten deň. My máme výpl termín 30.teho nasledujúceho mesiaca, a jednoducho v ten den vyhotovím obe mzdy. a finito a mám zo ZC pokoj.
Teda pokiaľ sa zo Zcom nedohodneš že mu to pošleš do určitej doby poštou. ;):)
bv_alexandra
06.05.10,08:49
Je tam napísané pri skončení PP

Tzn že ked PP skončí 25.05. tak v ten den má mať Zc a výstupné papiere;):)
Dá sa to ihned, pretože tú výplatu spracovať vieš v ten deň. My máme výpl termín 30.teho nasledujúceho mesiaca, a jednoducho v ten den vyhotovím obe mzdy. a finito a mám zo ZC pokoj.
Teda pokiaľ sa zo Zcom nedohodneš že mu to pošleš do určitej doby poštou. ;):)
Zoberme si ešte to že Zc ak ide na UP tak je povinný tuším do 7 dní doložiť všetky papiere, takže tak či tak tú mzdu je potrebné vyhotoviť skôr.
Llívia
06.05.10,09:13
Je tam napísané pri skončení PP

Tzn že ked PP skončí 25.05. tak v ten den má mať Zc a výstupné papiere;):)
Dá sa to ihned, pretože tú výplatu spracovať vieš v ten deň. My máme výpl termín 30.teho nasledujúceho mesiaca, a jednoducho v ten den vyhotovím obe mzdy. a finito a mám zo ZC pokoj.
Teda pokiaľ sa zo Zcom nedohodneš že mu to pošleš do určitej doby poštou. ;):)

Podľa mňa, keby to bolo myslené tak, že má dostať tie "papiere" hneď, tak by bolo v zákone jasne napísané niečo typu: "v deň skončenia PP".
A ihneď sa to skutočne väčšinou nedá, lebo sú firmy, ktoré nemajú vlastné mzdárky, ale robí im to externá firma a nejakú dobu trvá odovzdanie podkladov a výpočet mdzy, príp. sú zložky mzdy, ktoré sú viazané napr. na mesačné obraty a pod.Pravdu má bv_alexandra v príspevku č. 6
Llívia
06.05.10,09:17
mimotemy
Zoberme si ešte to že Zc ak ide na UP tak je povinný tuším do 7 dní doložiť všetky papiere, takže tak či tak tú mzdu je potrebné vyhotoviť skôr.

Predkladá len niektoré a dopĺňam, že hneď (napr. zápočtový list, doklad o vzdelaní, občiansky preukaz, tuším sa kedysi predkladalo aj skončenie pracovného pomeru - teda výpoveď a pod., ale to sa už asi teraz nepredkladá). Potvrdenie o príjme na účely nároku na dávku v nezamestnanosti sa aspoň tu na "našom" predkladá až pri ďalšej návšteve, ktorá je o cca 2 týždne, aby ľudia mali dosť času si to obehať. Pri prvej dostanú len tlačivo - potvrdenie na účely nároku..., ktoré im má zamestnávateľ potvrdiť.
Llívia
06.05.10,11:35
Trochu mimotemy
Ešte k otázke zadávateľky.
Odporúčam neodkladne poslať zamestnávateľovi výzvu na zaslanie potrebných výstupných dokladov, a tiež na vyplatenie mzdy.
Odvolať sa na príslušné paragrafy Zákonníka práce.
A teda vystúpne papiere - dľa paragrafu 75 Zákonníka Práce
Mzda - vyzvať na úhradu mzdy nakoľko je po splatnosti, a napísať že ak tak zamestnávateľ neurobí obrátite sa na príslušné inštitúcie - orgány činné v trestnom konaní, a inšpektorát práce.
Odoslať to doporučene aj s doručenkou, aj v prípade že to ZĽ neprevezme bude to považované za prevzaté dňom posledného dňa uloženia na pošte.
Zrážku zo mzdy ZĽ nemôže urobiť bez vášho písomného súhlasu. To by mu na súde neobstálo. V prípade že vám uhradí menej, teda vykoná zrážku bez vášho súhlasu neodkladne dať podnet na súd. :)

Ako sa riadi "príslušnosť" k inšpektorátu práce, kam treba podať sťažnosť? Je to podľa toho, kde má zamestnávateľ sídlo, alebo podľa toho, kde má prevádzku? A ak má prevádzku v jednom okrese, sídlo a kanceláriu v druhom okrese, na ktorý inšpektorát sa treba obrátiť?
doktor01
06.05.10,17:40
Trochu mimotemy

Ako sa riadi "príslušnosť" k inšpektorátu práce, kam treba podať sťažnosť? Je to podľa toho, kde má zamestnávateľ sídlo, alebo podľa toho, kde má prevádzku? A ak má prevádzku v jednom okrese, sídlo a kanceláriu v druhom okrese, na ktorý inšpektorát sa treba obrátiť?
Prislušnosť inšpektorátu sa riadi podľa miesta prevádzky. "Hádam by si nechcela aby pracovníci z inšpektorátu cestovali po celom Slovensku."
Llívia
06.05.10,18:53
mimotemy
Prislušnosť inšpektorátu sa riadi podľa miesta prevádzky. "Hádam by si nechcela aby pracovníci z inšpektorátu cestovali po celom Slovensku."
Keď má v jednom okrese sídlo (a má tam aj kanceláriu) a v druhom okrese má "prevádzku" (miesto, kde firma vykonáva svoju činnosť), ako zistím, čo a kde má hlásené ako prevádzku (teda pod ktorý inšpektorát patrí)? Ak by išiel podnet na nesprávny inšpektorát, posúvajú si podnety na ten inšpektorát ktorý je ten pravý "príslušný"?
dudlo
07.05.10,05:51
Super,dakujem za rady.Dnes napisem papier ze ziadam o vsetky papier.List o tom ze ziadam poslat vsetky peniaze na cu uz som odoslala pred casom.
Do akej dlhej doby je zamestanavatel povinny vyplatit vyplatu,do 15 dni alebo 30 ?Vyplatny termin oficialne mame do 20 dna v mesiaci a ze marec mi do dnesneho dna nebola poslany ani cent.Dlzia mi za Pn-ku ,dovolenku aaj odstupne (organizacnew dovody,zrusenie miesta) .Po akej dlhej dobe sa povazuje ooruceny list za prevzaty aj ked si ho neprevezme na poste?Poslala som jej tak aj ukoncenie pn ky.
Llívia
07.05.10,06:33
Super,dakujem za rady.Dnes napisem papier ze ziadam o vsetky papier.List o tom ze ziadam poslat vsetky peniaze na cu uz som odoslala pred casom.
Do akej dlhej doby je zamestanavatel povinny vyplatit vyplatu,do 15 dni alebo 30 ?Vyplatny termin oficialne mame do 20 dna v mesiaci a ze marec mi do dnesneho dna nebola poslany ani cent.Dlzia mi za Pn-ku ,dovolenku aaj odstupne (organizacnew dovody,zrusenie miesta) .Po akej dlhej dobe sa povazuje ooruceny list za prevzaty aj ked si ho neprevezme na poste?Poslala som jej tak aj ukoncenie pn ky.

Ak más výplatný termín 20., tak v tento deň ti mal zamestnávateľ buď dať peniaze v hotovosti, alebo si ich mala mať pripísané na účet.

"§ 38 ZP - Doručovanie
(1) Písomnosti zamestnávateľa týkajúce sa vzniku, zmeny a skončenia pracovného pomeru alebo vzniku, zmeny a zániku povinností zamestnanca vyplývajúcich z pracovnej zmluvy musia byť doručené zamestnancovi do vlastných rúk. To platí rovnako o písomnostiach týkajúcich sa vzniku, zmien a zániku práv a povinností vyplývajúcich z dohody o práci vykonávanej mimo pracovného pomeru. Písomnosti doručuje zamestnávateľ zamestnancovi na pracovisku, v jeho byte alebo kdekoľvek bude zastihnutý. Ak to nie je možné, možno písomnosť doručiť poštou ako doporučenú zásielku.
(2) Písomnosti doručované poštou zamestnávateľ zasiela na poslednú adresu zamestnanca, ktorá je mu známa, ako doporučenú zásielku s doručenkou a poznámkou "do vlastných rúk".
(3) Písomnosti zamestnanca týkajúce sa vzniku zmeny a zániku pracovného pomeru alebo vzniku, zmeny a zániku povinností zamestnanca vyplývajúcich z pracovnej zmluvy alebo z dohody o práci vykonávanej mimo pracovného pomeru doručuje zamestnanec na pracovisku alebo ako doporučenú zásielku.
(4) Povinnosť zamestnávateľa alebo zamestnanca doručiť písomnosť sa splní, len čo zamestnanec alebo zamestnávateľ písomnosť prevezme alebo len čo ju pošta vrátila zamestnávateľovi alebo zamestnancovi ako nedoručiteľnú, alebo ak doručenie písomnosti bolo zmarené konaním alebo opomenutím zamestnanca alebo zamestnávateľa. Účinky doručenia nastanú aj vtedy, ak zamestnanec alebo zamestnávateľ prijatie písomnosti odmietne."

Najskôr som si myslela, že platí to, čo som hrubo vyznačila, ale keďže sa to vzťahuje len na písomnosti uvedené v 1. ods., tak asi nie. Ale aspoň, keď sa ti list vráti, budeš mať ďalší dôkaz buď pre políciu, alebo pre inšpektorát.
bv_alexandra
07.05.10,08:42
Ak más výplatný termín 20., tak v tento deň ti mal zamestnávateľ buď dať peniaze v hotovosti, alebo si ich mala mať pripísané na účet.

"§ 38 ZP - Doručovanie
(1) Písomnosti zamestnávateľa týkajúce sa vzniku, zmeny a skončenia pracovného pomeru alebo vzniku, zmeny a zániku povinností zamestnanca vyplývajúcich z pracovnej zmluvy musia byť doručené zamestnancovi do vlastných rúk. To platí rovnako o písomnostiach týkajúcich sa vzniku, zmien a zániku práv a povinností vyplývajúcich z dohody o práci vykonávanej mimo pracovného pomeru. Písomnosti doručuje zamestnávateľ zamestnancovi na pracovisku, v jeho byte alebo kdekoľvek bude zastihnutý. Ak to nie je možné, možno písomnosť doručiť poštou ako doporučenú zásielku.
(2) Písomnosti doručované poštou zamestnávateľ zasiela na poslednú adresu zamestnanca, ktorá je mu známa, ako doporučenú zásielku s doručenkou a poznámkou "do vlastných rúk".
(3) Písomnosti zamestnanca týkajúce sa vzniku zmeny a zániku pracovného pomeru alebo vzniku, zmeny a zániku povinností zamestnanca vyplývajúcich z pracovnej zmluvy alebo z dohody o práci vykonávanej mimo pracovného pomeru doručuje zamestnanec na pracovisku alebo ako doporučenú zásielku.
(4) Povinnosť zamestnávateľa alebo zamestnanca doručiť písomnosť sa splní, len čo zamestnanec alebo zamestnávateľ písomnosť prevezme alebo len čo ju pošta vrátila zamestnávateľovi alebo zamestnancovi ako nedoručiteľnú, alebo ak doručenie písomnosti bolo zmarené konaním alebo opomenutím zamestnanca alebo zamestnávateľa. Účinky doručenia nastanú aj vtedy, ak zamestnanec alebo zamestnávateľ prijatie písomnosti odmietne."

Najskôr som si myslela, že platí to, čo som hrubo vyznačila, ale keďže sa to vzťahuje len na písomnosti uvedené v 1. ods., tak asi nie. Ale aspoň, keď sa ti list vráti, budeš mať ďalší dôkaz buď pre políciu, alebo pre inšpektorát.
V prípade že pošleš list poštou doporučene s doručenkoupovažuje sa doručený aj ked ho druhá strana neprevezme - den doručenia je považovaný ten den, ktorý je ako posledný den uloženia na pošte. To platí aj ked posiela zamestnávatel zamestnancovi aj opačne.;):)
Llívia
07.05.10,08:52
V prípade že pošleš list poštou doporučene s doručenkou[považuje sa doručený aj ked ho druhá strana neprevezme - den doručenia je považovaný ten den, ktorý je ako posledný den uloženia na pošte. To platí aj ked posiela zamestnávatel zamestnancovi aj opačne.;):)

Podľa akého zákona? Lebo to, čo som citovala zo Zákonníka práce, sa vzťahuje len na tie prípady, čo sú tam uvedené.
mimotemy Citovala som to z www.justice.gov.sk (JASPI). To by ma zaujímalo, čo aj v "papierovom" Zákonníku práce im chýba čiarka, lebo veta má potom trochu iný zmysel: "(3) Písomnosti zamestnanca týkajúce sa vzniku zmeny a zániku pracovného pomeru alebo vzniku, zmeny a zániku povinností zamestnanca vyplývajúcich z pracovnej zmluvy alebo z dohody o práci vykonávanej mimo pracovného pomeru doručuje zamestnanec na pracovisku alebo ako doporučenú zásielku."
bv_alexandra
07.05.10,09:12
Podľa akého zákona? Lebo to, čo som citovala zo Zákonníka práce, sa vzťahuje len na tie prípady, čo sú tam uvedené.
mimotemy Citovala som to z www.justice.gov.sk (JASPI). To by ma zaujímalo, čo aj v "papierovom" Zákonníku práce im chýba čiarka, lebo veta má potom trochu iný zmysel: "(3) Písomnosti zamestnanca týkajúce sa vzniku zmeny a zániku pracovného pomeru alebo vzniku, zmeny a zániku povinností zamestnanca vyplývajúcich z pracovnej zmluvy alebo z dohody o práci vykonávanej mimo pracovného pomeru doručuje zamestnanec na pracovisku alebo ako doporučenú zásielku."
No ja osobne chápem par 38, že sa vzťahuje na akúkoľvek korešpondeciu. Nie len trebárs na odoslanie výpovede.
V tomto prípade zamestnanec zasiela list, ktorý sa týka ukončeného pracovného pomeru. V tomto paragrafe sa píše že list sa má poslať doporučene.
Ja však odporučam doporučene s doručenkou nakoľko tým pádom mám v ruke doklad o doručení. ;):)
dudlo
07.05.10,18:52
Korenspondenciu posielam doporucene do vlastnach ruk ale nie v specialne obalke na to urcenej.Na poste som dokonca prepisovala meno lebo mi pracovnicka posty poradila, ked chcem aby to prevzala majitelka firmy, nie pracovnicka, ktora ma splnomocneniepreberat zasielky, ze musim nad nazvom firmy uviest meno a nie naopak.
Llívia
09.05.10,17:05
Korenspondenciu posielam doporucene do vlastnach ruk ale nie v specialne obalke na to urcenej.Na poste som dokonca prepisovala meno lebo mi pracovnicka posty poradila, ked chcem aby to prevzala majitelka firmy, nie pracovnicka, ktora ma splnomocneniepreberat zasielky, ze musim nad nazvom firmy uviest meno a nie naopak.

Neviem, či pošta zmenila nejaké pravidlá, ale ešte asi tak pred 2 mesiacmi platilo, že ak mal zamestnanec firmy splnomocnenie aj na preberanie listov "do vlastných rúk" (teda nielen doporučených), tak bolo jedno, aké meno bolo uvedené na obálke, prevziať to mohol splnomocnenec. Na škole nás učili, že ak je najskôr meno zamestnanca a až potom názov firmy, znamená to, že ten list nemá nikto otvárať (ani napr. sekretárka), ale má ho dostať neotvorený priamo ten zamestnanec, ktorého meno je na obálke.
V podstate je to jedno, lebo keď by list prebrala aj pracovníčka na to poverená, tak sa považuje za doručený.
Leila2006
13.12.10,11:12
Poprosím o odpoveď - má zamestnanec právo požadovať všetky výstupné dokumenty pri ukončení PP vopred? t.j. teraz, keď PP končí až 31.12 a dovtedy bude čerpať dovolenku? Argumentuje svojím odchodom do zahraničia a že to potom nebude mať kto prevziať, ak mu to pošleme až po ukončení PP? V podstate by som mu to mohla vystaviť aj teraz, aj so mzdou za 12/10, ale obávam sa toho, že do konca roka sa ešte môže všeličo zomlieť, a čo potom? Čo by ste mi poradili?
Leila2006
13.12.10,12:13
Poprosím o odpoveď - má zamestnanec právo požadovať všetky výstupné dokumenty pri ukončení PP vopred? t.j. teraz, keď PP končí až 31.12 a dovtedy bude čerpať dovolenku? Argumentuje svojím odchodom do zahraničia a že to potom nebude mať kto prevziať, ak mu to pošleme až po ukončení PP? V podstate by som mu to mohla vystaviť aj teraz, aj so mzdou za 12/10, ale obávam sa toho, že do konca roka sa ešte môže všeličo zomlieť, a čo potom? Čo by ste mi poradili?

vystaviť vopred? nevystaviť?
ivka70
29.12.10,15:24
Poprosím o odpoveď - má zamestnanec právo požadovať všetky výstupné dokumenty pri ukončení PP vopred? t.j. teraz, keď PP končí až 31.12 a dovtedy bude čerpať dovolenku? Argumentuje svojím odchodom do zahraničia a že to potom nebude mať kto prevziať, ak mu to pošleme až po ukončení PP? V podstate by som mu to mohla vystaviť aj teraz, aj so mzdou za 12/10, ale obávam sa toho, že do konca roka sa ešte môže všeličo zomlieť, a čo potom? Čo by ste mi poradili?



vystaviť vopred? nevystaviť?

Urcite nie, presne ako pises, pracovnika moze pocas dovolenky zrazit auto a bude mat PNku, dovolenku stopnutu a zmenia sa udaje, ktore budu na potvrdeniach.
Zamestnanec moze na poste dat splnomocnenie na prebratie zasielky.
lepetka
28.04.11,12:17
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať: priateľ bude od 30.apríla nezamestnaný a ja už mám veľkú hlavu z toho všetkého čo treba vyplniť a doniesť na úrady, kde sa dokedy hlásiť...
na stránke sociálnej poistovne som našla tlačivo: Potvrdenie zamestnávateľa na účely nároku na dávku v nezamestnanosti automaticky mu toto tlačivo vyplní zamestnávateľ, alebo je zamestnanec povinný zájsť do sociálnej poisťovne, vypýtať si toto tlačivo a zaniesť ho so žiadosťou o vyplnenie zamestnávateľovi?
Ak by som Vás mohla poprosiť, vie mi niekto vypísať krok za krokom čo kam treba zaniesť a kedy? bo napr. zdravotná poisťovna vraj až po zaevidovaní na UP, a sociálna poisťovňa taktiež...problém je ešte aj v tom, že priateľ má prechodné bydlisko v Žiline a trvalé v Trnave, takže musí kvôli tomu cestovať hore dole, tak aby sme na čosi nezabudli a nemusel cestovať viac ako je potrebné.
ďakujem veľmi pekne
suklova
12.12.11,15:23
Ja zasielam všetky výstupné papiere /zápočet, potvrdenie o príjme, výplatnú pásku/ hneď po vystavených mzdách obyčajne, nie doporučene. Stravné lístky si preberajú osobne na stredisku. Podľa mňa mi to zákon neprikazuje viď §75. Máte iný názor?
suklova
13.12.11,09:04
Ja zasielam všetky výstupné papiere /zápočet, potvrdenie o príjme, výplatnú pásku/ hneď po vystavených mzdách obyčajne, nie doporučene. Stravné lístky si preberajú osobne na stredisku. Podľa mňa mi to zákon neprikazuje viď §75. Máte iný názor? Ako to prosím zasielate vy?
Mila123
13.12.11,09:11
ja to osobne dávam preberať...oproti podpisu.....
misoft
13.12.11,16:16
ja to osobne dávam preberať...oproti podpisu.....
Súhlas - co je psáno, to je dáno! Potom nebudú konflikty, že niekto niečo neposlal - podpis potvrdí, že to prevzal a basta.
suklova
14.12.11,06:02
No, lenže bohužiaľ u nás to nieje také jednoduché. Firma sídli v Bratislave, ale predajne máme po celom strednom a východnom slovensku. A sú to hlavne dohody a je ich dosť. Tak ak by som každé potvrdenie o príjme mala zasielať doporučene, tak by to bola poriadna pálka. Mne išlo skôr o to, či mi to zákon niekde vyslovene prikazuje ako to mám posielať.
KEJKA
14.12.11,06:47
neprikazuje ako to máš poslať, ale musíš vedieť preukázať, že to zam-ec dostal.
Beulka
14.10.14,08:32
Zdravím, donedávna sme mali pracovníčku, ktorá počas PN požiadala o skončenie pracovného pomeru dohodou, PN trvala aj v čase, keď jej pracovný pomer u nás končil. Ja ako mzdová účtovníčka som jej vystavila potrebné výstupné doklady a čakala som, kedy si po ne príde. PN jej dávno skončila, spojila som sa s ňou telefonicky a jej reakcia bola taká, že ona osobne nepríde, pretože už nechodieva týmto smerom, ale že môže pre doklady poslať svojho brata. Alebo jej to môžem poslať poštou. Pošta by bola výborným riešením, ale ...... na adrese, ktorú uviedla pri nástupe k nám do zamestnania sa nezdržiava, momentálne žije u priateľa. Ja však potrebujem mať na potvrdení z pošty uvedenú práve tú adresu na ktorej sa nezdržiava. Takýto laxný prístup mala aj pri inej príležitosti. Vedel by mi niekto prosím poradiť, ako by som si čo najlepšie mohla splniť svoju povinnosť doručiť výstupné doklady takejto ľahostajnej osôbke ? Uvažovala som aj o tom, že by mi mailom mohla poslať žiadosť o doručenie dokladov na priateľovu adresu, len neviem či by to obstálo ako dôkaz o doručení. Viem aj to, že keby som je doklady poslala doporučene na adresu kde sa nezdržiava, ale ktorú uviedla pri nástupe, tak sa to považuje za doručené. Nevie niekto ešte o inom riešení ?
kopretinka
14.10.14,09:05
Beulka,založ vlastnú otázku.Dolu na stránke máš návod aj etiketu tejto stránky.Od 20.11.2007 si hádam mala čas zistiť,ako to tu funguje...........