branuska
05.05.10,20:58
Ahojte poradaci,
1.
luskam cely internet a stale neviem prist na jednoznacnu odpoved, ktoru by som si rada aj overila...a sice - tyka sa spatneho odpocitania DPH. Co sa tyka §55 o DPH - je mi v podstate jasny: SZCO si moze uplatnit spatne DPH pri registracii na platitela len v pripade, pokial bol majetok zaradeny do DM a bol odpisovany.(?) Ako to teda vyzera pri aute, ktore si SZCO obstaral v roku 2008? Neviem ako by som to zauctovala v Alfe po technickej stranke..nikdy som to nerobila, neviem si to ani predstavit :-(
2.
Rozmyslam spravne, ak mal klient v roku 2009 zahrnute mechanicke zariadnie v drobnom majetku ( hoci je to zariadenie, ktore stalo menej ako 1700 Eur ale jeho doba pouzitelnosti je dlhsia ako jeden rok), uz sa neda preuctovat na DM a spatne uplatnit DPH, nakolko uz bolo cele odpocitane ako danovy vydavok za min. rok 2009? Ide mi o to, aby som to vysvetlila klientovi...

3.
Ak klient kupil 3 stroje spolu v hodnote 1900 Eur 28.4. 2010 a od 1.5. 2010 sa stal platitelom DPH - mozem tieto zaradit do DM od 28.4.2010 a potom si zase nejakym sposobom pomernej casti odpocitat DPH??? Som z toho jelen :-(((

Viete mi niekto odpovedat? Uctujem v JU Alfa...

Dakujem
branuska
06.05.10,04:33
Prosim, viete mi s tym niekto poradit???
KEJKA
06.05.10,04:58
nemusíš preraďovať a odpisovať - len si urob inventúru, zápis, alebo kartu drobného majetku v operatívnej evidencii.
Ide o SZČO, že?
Y hľadiska DPH - tvojej otázky je to jedno, nárok na odpočítanie DPH z dôvodu registrácie od 1.5.2010 je, pokiaľ ide o majetok kúpený v r.2010. Treba zvýšiť DPH na vstupe a znížiť náklady=výdavky.
k prvej časti zadania
auto z r.2008 má zostatkovú hodnotu, lebo ho odpisuješ. DPH si vyrataš pomerne k ZC a môžeš si ju tiež odpočítať. Treba znížiť OC a zvýšiť DPH na vstupe. Zmenu ocenenia a nové odpisy vyznač na inv.karte.
branuska
06.05.10,05:06
Ano, ide o SZCO, cize tyka sa to aj toho drobneho majetku, ktory kupil 28. 4. 2010? Moze si teda odpisat DPH ked je pllatitelom od 1.5.?

Dakujem krasne
branuska
06.05.10,05:25
Velmi pekne dakujem :-)
babi2
06.05.10,05:29
auto z r.2008 má zostatkovú hodnotu, lebo ho odpisuješ. DPH si vyrataš pomerne k ZC a môžeš si ju tiež odpočítať. Treba znížiť OC a zvýšiť DPH na vstupe. Zmenu ocenenia a nové odpisy vyznač na inv.karte.
Podľa mňa, pri MV M1 zakúpenom pred 1.1.2010, nie je nárok na odpočet, mýlim sa?
§ 85i
Prechodné ustanovenia k úpravám účinným od 1. januára 2010

(1) Na odpočítanie dane, ktorá sa vzťahuje na kúpu a nájom osobného automobilu registrovaného v kategórii M1, sa vzťahuje § 49 ods. 7 písm. a) a § 49 ods. 8 a 9 v znení účinnom do 31. decembra 2009, ak zmluva o kúpe osobného automobilu registrovaného v kategórii M1 a zmluva o nájme osobného automobilu registrovaného v kategórii M1 bola uzavretá do 31. decembra 2009 a osobný automobil bol odovzdaný kupujúcemu alebo nájomcovi do 31. decembra 2009.
(2) Dodanie osobného automobilu registrovaného v kategórii M1 je oslobodené od dane, ak pri jeho nadobudnutí bolo vylúčené odpočítanie dane podľa § 49 ods. 7 písm. a) v znení účinnom do 31. decembra 2009.

Prechodné a záverečné ustanovenia
§ 85

(1) Podľa doterajších predpisov sa až do uplynutia posudzujú všetky lehoty, ktoré začali plynúť pred účinnosťou tohto zákona.
KEJKA
06.05.10,15:29
ja nikde nevidím v zadaní, že ide o auto M1. Moja
odpoved bola preto všeobecná a samozrejme platí za predpokladu, že sa jedná o auto, pri ktorom bol v roku obstarania nárok na odpočítanie DPH.
M1 - nedá sa odpočítať
N1 - dá sa odpočítať v zmysle môjho príspevku.