doktor52
05.05.10,22:49
Som SZČO dnes som dostal rozhodnutie o priznaní invalidného dôchodku priznaného spätne od 25.2.2010 viem, že do ZP budem odvádzať 7% ale do Sociálnej poisťovni neviem mám platiť do všetkých fondov alebo je tam výnimka? A čo s tými už zaplatenými preddavkami do ZP.Ďakujem za Vaše odpovede a želám ešte pekný neskorý večer.
veronikasad
05.05.10,20:52
Som SZČO dnes som dostal rozhodnutie o priznaní invalidného dôchodku priznaného spätne od 25.2.2010 viem, že do ZP budem odvádzať 7% ale do Sociálnej poisťovni neviem mám platiť do všetkých fondov alebo je tam výnimka? A čo s tými už zaplatenými preddavkami do ZP.Ďakujem za Vaše odpovede a želám ešte pekný neskorý večer.
Koľko %-ný postih ti uznali ?
Xanti
06.05.10,05:21
Som SZČO dnes som dostal rozhodnutie o priznaní invalidného dôchodku priznaného spätne od 25.2.2010 viem, že do ZP budem odvádzať 7% ale do Sociálnej poisťovni neviem mám platiť do všetkých fondov alebo je tam výnimka? A čo s tými už zaplatenými preddavkami do ZP.Ďakujem za Vaše odpovede a želám ešte pekný neskorý večer.
V prvom rade urob kopiu rozhodnutia a chod do svojej ZP.
Musia si ťa nastaviť v systéme, a budeš platiť menej. To čo si platil za tie 3 mesiace viac, bud im teraz tri mesiace nezaplatíš alebo to zúčtuješ v budúcoročnom RZZP a vráti sa Ti to ako preplatok.
Viac Ti povedia na tvojej ZP, kde máš povinnosť ísť nahlásiť zmenu do 8 dní :)

Čo sa týka platenia odvodov do SP, tak bohužial nemáš žiadne úlavy a budeš platiť toľko isto ako bežný občan, akurát ak by si si platil dobrovolne poistenie v nezamestnanosti ( nie je to zahrnuté v povinnom balíku ) tak v prípade ZPS nad 70% by Ti túto platbu zrušili. Nakoľko plne invalidný občania ( s ZPS nad 70%) nemajú nárok na dávky v nezamestnanosti, takže jedine tento odvod by si neplatil.
doktor52
06.05.10,13:09
Xanti, ďakujem za vyčerpávajúcu odpoveď, som nočný vták tak som nemohol poďakovať skôr
doktor52
06.05.10,13:48
A ešte jedna otázočka, som SZČO poberám invalidný dôchodok 60 %
a zároveň poberám opatrovateľský príspevok 200 € za opatrovanie sestry, bude sa mi tento príspevok za opatrovanie krátiť.Ďakujem veľmi pekne za odpovede.
Xanti
06.05.10,14:52
Xanti, ďakujem za vyčerpávajúcu odpoveď, som nočný vták tak som nemohol poďakovať skôr
Nemáš začo,
ja som tiež nočný vták ale včera ma to hodilo do postele skôr. A čo sa týka toho opatrovateľského to Ti poradiť neviem.

Tých 60% no je miera ZPS, takže kludne si môžeš platiť dobrovolné poistenie v nezamestnanosti. Naozaj odvody platíš v plnej výške - vlastná skúsenosť. ;)
doktor52
06.05.10,15:09
Odvody ako SZČO platim z minimálnej mzdy
Xanti
06.05.10,15:13
Odvody ako SZČO platim z minimálnej mzdy
Som si myslela, že neplatíš dobrovolne poistenie v nezamestnanosti. :)
doktor52
06.05.10,15:33
No a načo by som platil DP v nezamestnanosti za dva roky idem do starobného dôchodku keď dožijem a som SZČO mám kaviareň
linaanika
07.12.10,05:56
dobre ranko,prepacte,ale hladamradu ohladom opatrovania so zivnostou a nikto mi nevie poradit.Este aj na soc.som sa musela rozculit na ich reagovanie,ze sa s tym este nestretli a tu som konecne videla ze aj vy to poberate.Mozete mi poradit ako to je s priznanim cestneho prehlasenia,o prijme za kazdy mesiac?Totizto moja dcera je zivnostnicka a teraz vybavujeme opatr,prispevok na jej setru-ZTP-S tento prispevok.Doteraz som ho mala ja 10r.ako matka,ale uz som sa zamestnala kvoli dochodku,aby mi mali v dochod.veku co vypocitat na dochod.A mame problemy na soc.ur.,ze musi mesacne vykazovat prijem.To by bolo v poriadku,ale nesmie ho mat nulovy aj napriek tomu ze ho ma,ked odrata prijem aj vydaj,je stratova,ale to neakceptuju,vraj musi vykazat do prijmu vsetko co ide cez pokladnu aj soc,odvody,lebo su to prijmy a nezaujima ich,ze tie peniaze odvadza a nemoze ich ratat do primu ako by ich mala.Je proste nulova a keby ratala odvody aj co vyda za tovar,jej vychadza prijem ako teda kazdemu zivnostnikovi,nad povoleny limit aj ked ho v skutocnosti nema,len na papiery,ich to nezaujima a nema narok na opatrovatelsky prispevok.Ako to prosim Vas odvadzate vy?Mozete poradit,lebo ako vidim tie pracovnicky to nevedia a zakony su asi postavene na hlavu.Dcera je aj telesne aj mentalne postihnuta mala pri mne 24h.opateru,Druha dcera ma chovprodukt v dome,takze su obidve spolu,cize problem je len zakone.Poradte ako ste teda postupujete vy??Budem rada,keby ak si najdete cas mi prezvonili a ja vam opatovne zavolam,pretoze na internete som kvoli praci zriedka.Domou chodim kazdy druhy tyzdem.Za pochopenie vam dakujem OBZUTOVA
linaanika
07.12.10,06:00
Prepacte v tom rozculeni a zhone som Vam neposlala c.0905804550 este raz vam dakujem,Obzutova