smachotka
06.05.10,07:52
Ahojte. Mam takyto problem
Jeden pan chce predat nieco zo svojho majetku, je to jeden stroj.Keď ho kupil nebol este živnostnikom, mal to ako fyzicka osoba a ani to nema v uctovnictve lebo je to na jeho meno a nie na zivnost. Teraz ho chce predat ale ta druha starana chce fakturu. On nie je platcom DPH co sa tyka zivnosti. Viete mi poradit kde mu mám vystavit fakturu a ako ju mam ocislovat?
Timka1
06.05.10,05:57
Ahojte. Mam takyto problem
Jeden pan chce predat nieco zo svojho majetku, je to jeden stroj.Keď ho kupil nebol este živnostnikom, mal to ako fyzicka osoba a ani to nema v uctovnictve lebo je to na jeho meno a nie na zivnost. Teraz ho chce predat ale ta druha starana chce fakturu. On nie je platcom DPH co sa tyka zivnosti. Viete mi poradit kde mu mám vystavit fakturu a ako ju mam ocislovat?

pokiaľ nemá strojné zariadenie evidované v majetku, nemôže ho predať na živnosť, pretože to nie je majetok firmy

je to majetok jeho ako súkromnej osoby, môže ho predať na Zmluvu o predaji hmotného majetku, na ktorej budú figurovať predávajúci a kupujúci, podpíšu ju obidve strany a tým pádom kupujúci si môže zaevidovať stroj na základe Zmluvy do účtovníctva

k Zmluve sa vypíšu príjmové a výdajové doklady o úhrade
liba2
06.05.10,05:58
Ahojte. Mam takyto problem
Jeden pan chce predat nieco zo svojho majetku, je to jeden stroj.Keď ho kupil nebol este živnostnikom, mal to ako fyzicka osoba a ani to nema v uctovnictve lebo je to na jeho meno a nie na zivnost. Teraz ho chce predat ale ta druha starana chce fakturu. On nie je platcom DPH co sa tyka zivnosti. Viete mi poradit kde mu mám vystavit fakturu a ako ju mam ocislovat?Keďže ide o predaj súkromného majetku, tak to že je osoba SZČO, nemá s týmto predajom nič spoločné, nemôže byť vystavená faktúra od SZČO.
Pri predaji súkr. majetku stačí vyhotoviť Kúpnu (kúpno-predajnú) zmluvu.
Vzor je aj tu na porade.
Timka1
06.05.10,06:00
pripájam odkaz na tému o Kúpno-predajnej zmluve, kde sú aj vzory

http://www.porada.sk/t139015-kupno-predajna-zmluva-za-1euro.html
smachotka
06.05.10,06:03
A keby chcel vystavit fakturu ale bez toho aby to suviselo s jeho zivnostou, lebo ten kupujuci si to vyzaduje. Da sa to?
Timka1
06.05.10,06:09
A keby chcel vystavit fakturu ale bez toho aby to suviselo s jeho zivnostou, lebo ten kupujuci si to vyzaduje. Da sa to?

nie, akú faktúru vystaví ako súkromná osoba?

Kúpno predajná zmluva má oporu v zákone - podľa Občianskeho zákonníka § 588

tu ti pripájam ešte jeden link, kde je super Kupno predajna zmluva od Lenkyk

http://www.porada.sk/t8082-kupno-predajna-zmluva.html
liba2
06.05.10,06:09
A keby chcel vystavit fakturu ale bez toho aby to suviselo s jeho zivnostou, lebo ten kupujuci si to vyzaduje. Da sa to?áno môže, ale zmluva je lepšia. Pýtala si sa na číslo - napr. 1/2010.
jacekova
06.05.10,06:09
FO-občan nemôže vystaviť faktúru, musí vystaviť kupno-predajnu zmluvu, ako bolo spomenuté vyššie.
Timka1
06.05.10,06:12
A keby chcel vystavit fakturu ale bez toho aby to suviselo s jeho zivnostou, lebo ten kupujuci si to vyzaduje. Da sa to?


Občiansky zákonník

KÚPNA A ZÁMENNÁ ZMLUVA

Prvý oddiel

Všeobecné ustanovenia o kúpnej zmluve

§ 588

Z kúpnej zmluvy vznikne predávajúcemu povinnosť predmet kúpy kupujúcemu odovzdať a kupujúcemu povinnosť predmet kúpy prevziať a zaplatiť zaň predávajúcemu dohodnutú cenu.

.............
ďalej čítaj v OZ
jacekova
06.05.10,06:15
tá zmluva od lenkak je na predaj nehnutelnosti
použi radšej túto:

KÚPNO - PREDAJNÁ ZMLUVA


Zmluvné strany:

1.

ďalej len predávajúci



2.
ďalej len kupujúci


I.
Predmet zmluvy

Predmetom tejto zmluvy je predaj .................

II.
Kúpna cena a spôsob platenia

Zmluvné strany sa dohodli na kúpnej cene ……….; t.j. spolu 25.000,- Sk, slovom: …………... Cena dohodou.
Kupujúci sa zaväzuje zaplatiť predávajúcemu dohodnutú kúpnu cenu v hotovosti, pri prevzatí predmetu zmluvy dňa …………….. Kupujúci splní záväzok dňom zaplatenia.

III.
Všeobecné ustanovenia

Zmluvné strany potvrdzujú svojimi podpismi obojstranné záväznosti z tejto zmluvy podľa Občianskeho a Obchodného zákonníka a prehlasujú, že zmluvu uzavreli na základe dobrej vôle.

V ………. dňa




predávajúci kupujúci



POTVRDENIE


Potvrdzujem týmto, že som prevzal dňa ............ v hotovosti sumu .............. v súlade s kúpno-predajnou zmluvou.
Potvrdenie je neoddeliteľnou súčasťou horeuvedenej zmluvy.





----------------------------
predávajúci
liba2
06.05.10,06:18
nie, akú faktúru vystaví ako súkromná osoba?

Kúpno predajná zmluva má oporu v zákone - podľa Občianskeho zákonníka § 588

tu ti pripájam ešte jeden link, kde je super Kupno predajna zmluva od Lenkyk

http://www.porada.sk/t8082-kupno-predajna-zmluva.html


FO-občan nemôže vystaviť faktúru, musí vystaviť kupno-predajnu zmluvu, ako bolo spomenuté vyššie.
prečítajte si :D
http://www.porada.sk/t61865-faktura-od-fyzickej-osoby-nepodnikatela.html
Timka1
06.05.10,06:28
prečítajte si :D
http://www.porada.sk/t61865-faktura-od-fyzickej-osoby-nepodnikatela.html

prečítala som si, šlo o dlhodobejší prenájom, kde fyzická osoba bola registrovaná na daňovom úrade, tiež sa tam polemizovalo o tom či môže alebo nemôže vystaviť faktúru a čo nie je zakázané je dovolené ...... pravdu povediac ešte som sa s tým nikdy nestretla, aby súkromná osoba vystavovala faktúry, je to neobvyklé

v tejto tému ide o jednorázovú záležitosť, kde by som odporúčala Kúpno-predajnú zmluvu právneho charakteru
jacekova
06.05.10,06:30
presne. aj ja som si to prečítala od 1. príspevku po posledný. Myslím si naďalej, že kupno-predajná zmluva je naj riešenie pre zadávateľku otázky...
liba2
06.05.10,06:33
Tiež som odporúčala zmluvu; ale ak druhá strana trvá na faktúre, nie je to chyba, ak sa faktúra vystaví.
Timka1
06.05.10,06:41
určite je lepšie urobiť Kúpno predajnú zmluvu, pretože sa v nej dojednajú aj iné záležitosti ako napr. náklady spojené s predajom majetku, vlastnosti strojného zariadenia, skryté vady a ich odstránenie, sankcie za oneskorenú úhradu, prípadné odstúpenie od zmluvy ....

vo faktúre niektoré záležitosti len ťažko uvedie ....
sassanka
06.05.10,19:24
Dobrý večer, chcela by som sa spýtať, môžem vystaviť faktúru napr. murárske práce aj keď nemám na ňu živnosť? Lebo túto prácu sprostredkoval a má faktúru na nieto práce od murára. Ale tá firma ktorej sme to robili chce aby tam bolo napísané murárske práce. Môže to takto byť? Ak príde kontróla stačí že doložím k našej faktúru, faktúru firmy ktorá to robila. Jasné že tá naša faktúra je o niečo vyššia. prosím poraďte mi. ďakujem pekne.
sassanka
07.05.10,07:21
prosím poradí mi niekto dobrý a hodný.Díky moc.
Timka1
07.05.10,07:31
Dobrý večer, chcela by som sa spýtať, môžem vystaviť faktúru napr. murárske práce aj keď nemám na ňu živnosť? Lebo túto prácu sprostredkoval a má faktúru na nieto práce od murára. Ale tá firma ktorej sme to robili chce aby tam bolo napísané murárske práce. Môže to takto byť? Ak príde kontróla stačí že doložím k našej faktúru, faktúru firmy ktorá to robila. Jasné že tá naša faktúra je o niečo vyššia. prosím poraďte mi. ďakujem pekne.

faktúrovať môže iba to, na čo má živnostenský list

ak sprostredkoval murárske práce - mal by faktúrovať sprostredkovanie prác a tiež potrebuje na to živnosť
11danny99
07.05.10,07:45
Prosím, Vás môže sa vystaviť faktúra že je udané úhrada prevodom a uhradí sa nakoniec hotovosťou. Je to chyba alebo musím vystaviť novú faktúru. díky
Timka1
07.05.10,08:01
Prosím, Vás môže sa vystaviť faktúra že je udané úhrada prevodom a uhradí sa nakoniec hotovosťou. Je to chyba alebo musím vystaviť novú faktúru. díky

nemusíš vystavovať novú faktúru, pôvodná môže ostať, nevadí, že bude uhradená v hotovosti