Ejo
06.05.10,09:14
Dobrý deň. Poprosila by som o radu. Ak zamestnanec má uzavretú PZ na kratší pracovný čas, t.j. 6 hodín týždenne /2dnix3hodiny/ a v mesiaci apríl sú 2 sviatky. Mesačnú mzdu má 65,- EUR. Patrí mu náhrada mzdy aj za sviatky???? Aj keď vtedy nepracoval?
Ďakujem
Hansa
06.05.10,07:20
...predpokladám, že je odmeňovaný mesačnou mzdou, vtedy mu náhrada mzdy za sviatok nepatrí.
Danielle369
06.05.10,08:06
veronikasad
06.05.10,08:09
Dobrý deň. Poprosila by som o radu. Ak zamestnanec má uzavretú PZ na kratší pracovný čas, t.j. 6 hodín týždenne /2dnix3hodiny/ a v mesiaci apríl sú 2 sviatky. Mesačnú mzdu má 65,- EUR. Patrí mu náhrada mzdy aj za sviatky???? Aj keď vtedy nepracoval?
Ďakujem
Pokial nemá smenu rozvrhnutú na deň kedy bol sviatok, nepatrí mu náhrada mzdy za sviatok.
Ingrid G.
06.05.10,15:06
Súhlasím s Veronikou, dôležité je, ktoré dva dni v týždni sú jeho pracovnými dňami (malo by to byť uvedené v prac.zmluve). Ak na jeho pracovný deň pripadne sviatok, má nárok na náhradu mzdy za neodpracovaný sviatok (hodinovo odmeňovaný zam-nec) alebo mzdu (zam-nec odmeňovaný mes.mzdou).
janka67
07.05.10,06:05
§ 122 ods. 3 ZP
(3) Zamestnancovi, ktorý nepracoval preto, že sviatok pripadol na jeho obvyklý pracovný deň, patrí náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku, ak mu mzda ušla pre sviatok. U zamestnanca, ktorý je odmeňovaný mesačnou mzdou, sa sviatok, ktorý pripadne na jeho obvyklý pracovný deň, považuje za odpracovaný deň, za ktorý mu patrí mzda. Tomuto zamestnancovi náhrada mzdy za sviatok nepatrí. V kolektívnej zmluve alebo v pracovnej zmluve možno dohodnúť, že aj u zamestnanca, ktorý je odmeňovaný mesačnou mzdou, sa bude postupovať podľa prvej vety.

Prosím Vás, má nárok na náhradu mzdy za sviatok zamestnanec odmeňovaný hodinovou mzdou, ale ktorý v čase od 1. 3. 2010 do 12. 4. 2010 nepracoval, lebo mal náhradu mzdy - 60 % - zamestnávateľ nemal pre neho prácu.
Patrí mu za dni 2. a 5. 4. 2010 náhrada mzdy za sviatok alebo náhrada 60 %?
janka67
13.05.10,11:40
Prosím Vás, poradíte mi?
Ja som dala 60 %, ale potrebujem uistiť príp. opraviť.
mzdarka renca
13.05.10,13:23
Prosím Vás, poradíte mi?
Ja som dala 60 %, ale potrebujem uistiť príp. opraviť.
Ak sa nad tým zamyslíš, tak aj tých 100% za preplatené sviatky bude v konečnom dôsledku v sume 60%, veď vychádzaš z priemerného zárobku, resp. z mesačnej mzdy.

Skús si to prepočítať ručne a vyjde ti to tak, len neviem, od kedy sú doma na 60%.....