janka.csigabi
06.05.10,09:26
Mám taký problém a prosím Vás o pomoc..

Brat dostal od exekútora upovedomenie o začatí exekúcie a potrebujem napísať námietku proti nej len neviem ako presne ju sformulovať.
Ide o to, že neviem ako mám do námietky sformulovať, že brat svoj záväzok pravidelne v splátkach uhrádza trvalým príkazom z bankového účtu už od júla minulého roka.
Vie mi niekto pomôcť? Prosím, je to veľmi súrne. Námietku musím poslať exekútorovi najneskôr zajtra :(

za odpovede Vám už teraz ďakujem..
iriska
06.05.10,07:40
v podstate bude stačiť ak uvedieš číslo konania, účastníkov, označíš to ako námietku, a začneš písať, čo máš na srdci...

ale ak nemá od oprávneného potvrdený splátkový kalendár, tak neviem, či to bude mať účinok - a za námietky na súde je poplatok
elaurie
06.05.10,07:48
Dosť málo informácií, niektoré veci treba upresniť... Na základe čoho (akého rozhodnutia) prebieha exekúcia? Na základe čoho brat uhrádza splátky? A ešte jedna otázka, si bratom splnomocnená, aby si konala v jeho mene?
Mgr.Shrek
06.05.10,08:04
Mám taký problém a prosím Vás o pomoc..

Brat dostal od exekútora upovedomenie o začatí exekúcie a potrebujem napísať námietku proti nej len neviem ako presne ju sformulovať.
Ide o to, že neviem ako mám do námietky sformulovať, že brat svoj záväzok pravidelne v splátkach uhrádza trvalým príkazom z bankového účtu už od júla minulého roka.
Vie mi niekto pomôcť? Prosím, je to veľmi súrne. Námietku musím poslať exekútorovi najneskôr zajtra :(

za odpovede Vám už teraz ďakujem..

Exekútorovi napíš list, v ktorom presne uvedieš číslo EX, povinného, oprávneného a že podávaš námietky proti vykonaniu exekúcie z titulu rozporu medzi údajmi v upovedomení a skutočným stavom. Ako dôkaz uvádzaš nasledovné:

Bankové výpisy, z ktorých je zrejme, že povinný uhradil oprávnenému celú sumu/časť sumy.

Dala si príliš málo informácii, preto ti nevieme presne poradiť.

Zaplatil brat celú sumu, alebo len časť.
Prečo na neho bola exekúciu, na základe čoho, napr. rozsudok, platobný rozkaz....
Ste si istí, že brat uhrádzal správny záväzok?
janka.csigabi
06.05.10,10:14
ahoj.. ďakujem Vám za odpovede..

iriska: nemá splátkový kalendár :/ (nato pri telefonickej dohode s oprávneným ani nepomyslel - už to odo mňa schytal), ale musíme to aspoň skúsiť.. viem, že súdny poplatok hradí on sám..

elaurie: v upovedomení sú až 4 body na základe ktorých prebieha exekúcia.. a nie som bratom splnomocnená, len mu píšem ten list, konať bude už on sám..

Mgr. Shrek: brat ešte nezaplatil celú sumu, ale 3/4 možno aj viac už má splatené.. exekúcia na základe: 1. platobného rozkazu, 2. návrhu oprávneného na vykonanie exekúcie a 3. poverenia vydaného okresným súdom na vykonanie exekúcie..

ešte som sa s prípadom exekúcie v živote nestretla takže to nemám ľahké, ale to, že má skoro celý dlh splatený a teraz mu príde toto a jeho dlh je zrazu ešte vyšší ako na začiatku kvôli kadejakým trovám ma vážne nahnevalo a myslím, že je to nespravodlivé (ale tak to je len môj názor)..
RSFredinka
06.05.10,10:48
mám malú otázku: môže exekútor vymáhať trovy od oprávneného ak povinný zomrel nemal žiadny majetok a pravdepodobne sa rodina vzdá dedičstva
hanelie
06.05.10,11:36
môže exekútor vymáhať trovy od oprávneného ak povinný zomrel nemal žiadny majetok a pravdepodobne sa rodina vzdá dedičstva

exekučný poriadok
§ 203



(2) Ak sa exekúcia zastaví z dôvodu, že majetok povinného nestačí ani na úhradu trov exekúcie, znáša ich oprávnený.
Mgr.Shrek
06.05.10,12:01
ahoj.. ďakujem Vám za odpovede..

iriska: nemá splátkový kalendár :/ (nato pri telefonickej dohode s oprávneným ani nepomyslel - už to odo mňa schytal), ale musíme to aspoň skúsiť.. viem, že súdny poplatok hradí on sám..

elaurie: v upovedomení sú až 4 body na základe ktorých prebieha exekúcia.. a nie som bratom splnomocnená, len mu píšem ten list, konať bude už on sám..

Mgr. Shrek: brat ešte nezaplatil celú sumu, ale 3/4 možno aj viac už má splatené.. exekúcia na základe: 1. platobného rozkazu, 2. návrhu oprávneného na vykonanie exekúcie a 3. poverenia vydaného okresným súdom na vykonanie exekúcie..

ešte som sa s prípadom exekúcie v živote nestretla takže to nemám ľahké, ale to, že má skoro celý dlh splatený a teraz mu príde toto a jeho dlh je zrazu ešte vyšší ako na začiatku kvôli kadejakým trovám ma vážne nahnevalo a myslím, že je to nespravodlivé (ale tak to je len môj názor)..

Fajn.
Ako dôvod námietok uveďte splatenie časti dlžnej sumy, ktoré dokladujete výpisom z banky.
Je potrebné ísť do banky a požiadať o vydanie potvrdenia, že taká a taká suma mesačne odchádza na účet oprávneného.

Po preukázaní na dôkazy sa zníži aj suma úrokov aj trov aj všetkého, teda vymáhaná suma bude nižšia.

Keď to odošlete exekútorovi, zavolajte mu a pokúste sa s ním dohodnúť na nejakom stretnutí. Ak to nebude možné, tak navrhnite Dohodu o postupnom splácaní pohľadávky.

Chyba v tom celom sa stala tam, že platobný rozkaz je na sumu XX.
Právoplatný platobný rozkaz sa dal exekútorovi a on vymáha sumu ktorá je na plaťáku, teda XX a nie XX - zaplatená suma. Pokiaľ oprávnený nedá exekútorovi vedieť, ten nemá ako to zistiť.

A čo sa týka tých penálov, trov, úrokov, tie bývajú určené podľa zákona. S tým nič nespravíte.

Hlavné je komunikovať s exekútorom. Nehrať mrtvého chrobáka.
Mgr.Shrek
06.05.10,12:05
mám malú otázku: môže exekútor vymáhať trovy od oprávneného ak povinný zomrel nemal žiadny majetok a pravdepodobne sa rodina vzdá dedičstva

Exekútor, resp. oprávnený by mal exekútora upozorniť na dedičské konanie a musíte tam prihlásiť svoju pohľadávku.
Stanete sa tak účastníkom dedičského konania a je tu pravdepodobnosť, že nadobudnete nejaký dlžníkov majetok.

Inak je to tak, ako napísala hanelie
janka.csigabi
06.05.10,12:08
Mgr. Shrek: ani si nevieš predstaviť ako veľmi si mi pomohol.. veľmi pekne Ti ďakujem..
mimochodom s exekútorom sme sa snažili spojiť hneď ako prišiel list, volali sme mu a jeho sekretárka nám povedala nech sa s ním skontaktujeme cez mail.. spravili sme tak, napísali sme mu list a nato nám odpovedala znova jeho sekretárka :/, že všetko je v tom liste čo nám poslali.. tak uvidíme či tým listom niečo dosiahneme - je to naša posledná šanca
janka.csigabi
06.05.10,12:12
ozaj.. do tej banky treba ísť? nestačia výpisy z bankového účtu? od začiatku na to bol zriadený trvalý príkaz..
Mgr.Shrek
06.05.10,12:26
Malo by to stačiť, ale z banky to bude istejšie...neviem, čo bude exekútorovi stačiť a čo nie...nemáte čo stratiť
Mgr.Shrek
06.05.10,12:29
Mgr. Shrek: ani si nevieš predstaviť ako veľmi si mi pomohol.. veľmi pekne Ti ďakujem..
mimochodom s exekútorom sme sa snažili spojiť hneď ako prišiel list, volali sme mu a jeho sekretárka nám povedala nech sa s ním skontaktujeme cez mail.. spravili sme tak, napísali sme mu list a nato nám odpovedala znova jeho sekretárka :/, že všetko je v tom liste čo nám poslali.. tak uvidíme či tým listom niečo dosiahneme - je to naša posledná šanca

Zavolajte tam ešte raz a nenechajte sa odbiť, povedzte, že chcete hovoriť s niekým, kto je oprávnený jednať ohľadom Vašeho prípadu. Spomeňte tú Dohodu o postupnom splácaní pohľadávky. Trvajte na to, že chcete hovoriť s niekým kompetentným. Nenechajte sa odbiť.
A je správne, že ste tam volali. Robíte dobre.
Držím palce a potom dajte vedieť, ako to dopadli.:)
janka.csigabi
07.05.10,11:25
ďakujem, určite sa ozvem :)..
katalóg
10.05.10,09:58
Prípad: Bola vznesená námietka proti exekúcii na platobný výmer od ÚDZS.
Vo výmere bola snaha znížiť sumu o čiastku na základe spätného požiadania sociálnej poisťovne o starobný dôchodok, suma by sa znížila o tretinu, trovy pre exekútora tiež.

Dohľad obdržal potvrdenie od sociálnej poisťovne, že dňom podania bola podaná žiadosť o starobný dôchodok od určitého dátumu spätne. O nároku a výške dôchodku rozhodne Sociálna poisťovňa ústredie Bratislava. Potvrdenie bolo vydané na vlastnú žiadosť menovaného.

V prijímacej kancelárii zdravotnej poisťovne v takomto prípade bolo účastníkovi konania oznámené, že zdravotná poisťovňa vracia zaplatené zdravotné poistenie zo zákona do dvoch rokov spätne, pretože sa účastník konania sa stáva poberaním dôchodku de facto poistencom štátu.
To by sa stalo v prípade bez problémov automaticky (moja poznámka), ak by sa nejednalo už o exekúciu.

Zdravotná poisťovňa tento doklad od sociálnej poisťovne nepokladá za relevantný doklad a trvá na pôvodnom výmere.

Otázka:
Ak sa vyrovná suma v celej výške, je niekde záruka že sa tretina vráti zo štátnej pokladne? Môžu sa spätne znížiť aj trovy pre exekútora? Ako sa dá ešte odvolať, resp. postupovať?
Vďaka.
katalóg
10.05.10,10:52
Posúvam, prosím súrne. Ďakujem.