Germany
19.10.05,15:58
Česká firma odkúpila na Slovensku nehnuteľnosť - budovu s pozemkom, ktorú po renovácii chce používať na podnikateľské účely, t.j. vytvoriť výrobnú halu. Čo má firma na Slovensku vytvoriť: organizačnú zložku alebo pobočku? V ČR je táto firma platcom DPH. Nemala toto vytvoriť ešte pred zakúpením nehnuteľnosti?

Ďakujem:)
josh
20.10.05,05:56
neviem poradit z účtovného hľadiska, ale z právneho hľadiska je úplne jedno, či to kupuje slovenská firma, organizačná zložka, česká firma alebo taiwanská firma.
Germany
20.10.05,06:23
Súhlasím s tebou josh, ide mi skôr o to, že keď nehnuteľnosť kúpila česká firma, či pre ňu z tohto dôvodu nevyplývajú nejaké právnke kroky. Jedna šikovná účtovníčka, ktorej názor si cením, mi totiž povedala, že pred kúpou nehnuteľnosti si mala firma na Slovensku zriadiť organizačnú zložku, nakoľko túto nehnuteľnosť bude používať na svoje podnikateľské aktivity na Slovensku. Tak neviem, či je to nutné. Zaujíma ma názor ostatných. Určite viem, že by sa mala na Slovensku zaregistrovať ako platca DPH (o.i. aj nárok na odpočet DPH, ktorú zaplatí na Slovensku) už len preto, že budovu bude rekonštruovať, neskôr chce do nej umiestniť stroje a spustiť výrobu.