Genesis.SVK
06.05.10,12:51
Chcel by som sa spýtať či je možné mne ako slovákovi založiť si dajme tomu termínovaný účet v rakúsku (kde sú úroky priaznivejšie ako na Slovensku) a keď áno čo všetko k tomu treba ?
seat
06.05.10,11:27
nie som v tomto odbornik ale v case ked sem prichadzala mBank tak argumentovali ze sa to neda, len uz si nepamatam preco
Chobot
06.05.10,13:34
Chcel by som sa spýtať či je možné mne ako slovákovi založiť si dajme tomu termínovaný účet v rakúsku (kde sú úroky priaznivejšie ako na Slovensku) a keď áno čo všetko k tomu treba ?

V zmysle devízového zákona to je možné, ale podlieha to ohlasovacej povinnosti NBS (okrem toho uvedeného prípadu) - § 8 devízového zákona:

(1) Tuzemec a organizačná zložka cudzozemca v tuzemsku sú aj bez súhlasu dotknutých osôb povinní ohlásiť údaje v rozsahu ustanovenom osobitným zákonom15a) a údaje o skutočnostiach, ktoré sa týkajú

a) ....

b) zriadenia účtov a stavu účtov v zahraničí; to sa nevzťahuje na tuzemca - fyzickú osobu počas jeho pobytu v zahraničí.

Prax je ale taká, že si kopec ľudí otvára účty v zahraničných bankách a nič nenahlasujú. Banky, kde majú účty nemajú povinnosť hlásiť také niečo našej NBS, takže NBS nemá ako zistiť, že niekto má v zahraničí účty. Neviem, na čo potom slúži taká povinnosť. Je to podľa mňa prežitok zo starých čias, kedy devízová politika bola prísnejšia.