mariana11
06.05.10,13:03
Prosím Vás , ak si vo vnútornom predpise účtovnej jednotky určím,že všetky druhy zásob budem účtovať priamo do spotreby,tak nebudem povinná viesť vôbec žiadny sklad? Týka sa to ale asi len JU. V PU som v postupoch nič také nenašla. Tak tam sa tomu asi vyhnúť nedá:(

podľa postupov účtovania pre JU
§ 11
Zásoby

(8) Zásoby sa neúčtujú v knihe zásob ale priamo do spotreby, ak sú tieto druhy zásob určené vnútorným predpisom účtovnej jednotky.
rodina1
06.05.10,11:17
Prosím Vás , ak si vo vnútornom predpise účtovnej jednotky určím,že všetky druhy zásob budem účtovať priamo do spotreby,tak nebudem povinná viesť vôbec žiadny sklad? Týka sa to ale asi len JU. V PU som v postupoch nič také nenašla. Tak tam sa tomu asi vyhnúť nedá:(

podľa postupov účtovania pre JU
§ 11
Zásoby

(8) Zásoby sa neúčtujú v knihe zásob ale priamo do spotreby, ak sú tieto druhy zásob určené vnútorným predpisom účtovnej jednotky.

Áno, je to tak. Len ide o to, aký druh činnosti vykonávate. Ak napr. reštauračné služby, tak tam sa všetko nedá dať do spotreby.
Záleží na účtovnej jednotke, čo si v internej smernici určí.
Toto sa týka JÚ.
mariana11
06.05.10,11:42
Áno, je to tak. Len ide o to, aký druh činnosti vykonávate. Ak napr. reštauračné služby, tak tam sa všetko nedá dať do spotreby.
Záleží na účtovnej jednotke, čo si v internej smernici určí.
Toto sa týka JÚ.

Ďakujem za odpoveď , ale akosi tomu dosť dobre nerozumiem. V JU sa neúčtuje na sklad ako v PU pri spôsobe A, tak predsa všetko v JU ide vlastne hneď do spotreby. Teda že sa naúčtuje ako nákup materiálu , alebo tovaru. V postupoch sa len píše, že to nie je potrebné evidovať aj v knihe zásob.

Alebo je to myslené tak ,že nie všetko sa dá v smernici určiť ako druh zásob, ktorý sa nebude viesť v knihe zásob? Ak je to napríklad maloobchod, tak tam sa nedá označiť aj tovar na predaj ako druh zásob, ktorý nebude sledovaný v knihe zásob? A čo napr. pneuservis? Tam by som podľa toho mohla uviesť ako zásoby bez evidencie napr. všetok materiál potrebný na opravy , ale tovar ako pneumatiky, autobatérie by sa uviesť nemohli?
Čo je presne teda myslené v tomto prípade , že sa účtuje priamo do spotreby?
rodina1
06.05.10,14:37
Ďakujem za odpoveď , ale akosi tomu dosť dobre nerozumiem. V JU sa neúčtuje na sklad ako v PU pri spôsobe A, tak predsa všetko v JU ide vlastne hneď do spotreby. Teda že sa naúčtuje ako nákup materiálu , alebo tovaru. V postupoch sa len píše, že to nie je potrebné evidovať aj v knihe zásob.

Alebo je to myslené tak ,že nie všetko sa dá v smernici určiť ako druh zásob, ktorý sa nebude viesť v knihe zásob? Ak je to napríklad maloobchod, tak tam sa nedá označiť aj tovar na predaj ako druh zásob, ktorý nebude sledovaný v knihe zásob? A čo napr. pneuservis? Tam by som podľa toho mohla uviesť ako zásoby bez evidencie napr. všetok materiál potrebný na opravy , ale tovar ako pneumatiky, autobatérie by sa uviesť nemohli?
Čo je presne teda myslené v tomto prípade , že sa účtuje priamo do spotreby?
Správne uvádzaš, že sa nákup účtuje ako nákup materiálu, alebo tovaru. Podľa mňa by pneuservis mohol viesť na sklade napr. rôzne oleje (ak nakúpi viac, čo si myslím, že asi nekupuje každý deň), materiál potrebný na opravy - tam by som tiež rozlišovala asi podľa ceny (priznám sa, nemám úplne predstavu, čo v takom pneuservise nakupujete), aj autobatérie - ak ich nakúpite viac, tiež by sa mali evidovať na sklade, pneumatiky - určite nakúpite viac a potom podľa potreby dávate zákazníkom (tiež evidovať na sklade).
V maloobchode by podľa mňa malo ísť všetko cez skladovú evidenciu. Potom ako robia inventúru?
ondrejvla
06.05.10,14:53
Áno, je to tak. Len ide o to, aký druh činnosti vykonávate. Ak napr. reštauračné služby, tak tam sa všetko nedá dať do spotreby.
Záleží na účtovnej jednotke, čo si v internej smernici určí.
Toto sa týka JÚ.

V JÚ ide aj pri reštauračných službách všetko do spotreby, inventúra sa vykonáva fyzická prepočítaním a vážením, alkohol podľa mesačných výkazov pre CÚ, musia súhlasiť zostatky. V JÚ sa to nepripočítava v daň.priznaní ako pripočítateľná položka k ZD.
rodina1
06.05.10,17:12
V JÚ ide aj pri reštauračných službách všetko do spotreby, inventúra sa vykonáva fyzická prepočítaním a vážením, alkohol podľa mesačných výkazov pre CÚ, musia súhlasiť zostatky. V JÚ sa to nepripočítava v daň.priznaní ako pripočítateľná položka k ZD.
Ja účtujem reštauráciu, a do spotreby účtujem len napr. toaletný papier, kanc. potreby, čistiace a pod. Na sklad sa účtujú potraviny, alkohol, nealko.
ondrejvla
06.05.10,19:40
Ja účtujem reštauráciu, a do spotreby účtujem len napr. toaletný papier, kanc. potreby, čistiace a pod. Na sklad sa účtujú potraviny, alkohol, nealko.

Súhlasím, ak máš reštauračný soft prepojený so skladom, vtedy je to nutné, lebo inak by si nikdy nevedela, či ťa niekto okradol alebo urobil manko. Tak je to aj v PÚ pri reštauračných službách, ale v PD to máš v spotrebe, či vari v OVNZD?
rodina1
07.05.10,03:51
Súhlasím, ak máš reštauračný soft prepojený so skladom, vtedy je to nutné, lebo inak by si nikdy nevedela, či ťa niekto okradol alebo urobil manko. Tak je to aj v PÚ pri reštauračných službách, ale v PD to máš v spotrebe, či vari v OVNZD?
V PD o potravinách, ktoré mám na sklade účtujem ako výdavok za materiál.
mariana11
07.05.10,06:15
podľa postupov účtovania pre JU
§ 11
Zásoby

(8) Zásoby sa neúčtujú v knihe zásob ale priamo do spotreby, ak sú tieto druhy zásob určené vnútorným predpisom účtovnej jednotky.


Aj tak mi to nedá... podľa toho by som mohla určiť všetky zásoby, teda aj tovar, že sa nebude viesť v knihe zásob. Nie je tu žiadne obmedzenie.
Zita5
07.05.10,06:22
Ďakujem za odpoveď , ale akosi tomu dosť dobre nerozumiem. V JU sa neúčtuje na sklad ako v PU pri spôsobe A, tak predsa všetko v JU ide vlastne hneď do spotreby. Teda že sa naúčtuje ako nákup materiálu , alebo tovaru. V postupoch sa len píše, že to nie je potrebné evidovať aj v knihe zásob.

Alebo je to myslené tak ,že nie všetko sa dá v smernici určiť ako druh zásob, ktorý sa nebude viesť v knihe zásob? Ak je to napríklad maloobchod, tak tam sa nedá označiť aj tovar na predaj ako druh zásob, ktorý nebude sledovaný v knihe zásob? A čo napr. pneuservis? Tam by som podľa toho mohla uviesť ako zásoby bez evidencie napr. všetok materiál potrebný na opravy , ale tovar ako pneumatiky, autobatérie by sa uviesť nemohli?
Čo je presne teda myslené v tomto prípade , že sa účtuje priamo do spotreby?

Treba si určiť internou smernicou napr.
Ak nakúpim kancelárske potreby do 30 euro tak ich účtujem do spotreby , to znamená , že ich nevediem v Knihe zásob.Toto je to rozhodnutie UJ!

Ale ......ak nakúpim materiál , z ktorého budem v reštaurácii variť kávu ,pokiaľ je to mojim predmetom činnosti v Živnostenskom liste , tak tu už vedenie evidencie v Knihe zásob je potrebné .Lebo potom už by nebolo vedenie účtovníctva verné a pravdivé .

O nákupe tovaru s ktorým obchodujem ani netreba spomínať , že je nutné viesť skladovú evidenciu , resp. Knihu zásob .
Zita5
07.05.10,06:26
Aj tak mi to nedá... podľa toho by som mohla určiť všetky zásoby, teda aj tovar, že sa nebude viesť v knihe zásob. Nie je tu žiadne obmedzenie.

S týmto nesúhlasím.
rodina1
07.05.10,06:28
Treba si určiť internou smernicou napr.
Ak nakúpim kancelárske potreby do 30 euro tak ich účtujem do spotreby , to znamená , že ich nevediem v Knihe zásob.Toto je to rozhodnutie UJ!

Ale ......ak nakúpim materiál , z ktorého budem v reštaurácii variť kávu ,pokiaľ je to mojim predmetom činnosti v Živnostenskom liste , tak tu už vedenie evidencie v Knihe zásob je potrebné .Lebo potom už by nebolo vedenie účtovníctva verné a pravdivé .

O nákupe tovaru s ktorým obchodujem ani netreba spomínať , že je nutné viesť skladovú evidenciu , resp. Knihu zásob .
S týmto len súhlasím. Ale podľa mojej vedúcej by to malo byť ináč:
http://www.porada.sk/t51730-p1122-co-sa-mi-dnes-stalo-co-ma-rozculilo-a-co-ma-potesilo.html#post1395387
Zita5
07.05.10,06:32
S týmto len súhlasím. Ale podľa mojej vedúcej by to malo byť ináč:
http://www.porada.sk/t51730-p1122-co-sa-mi-dnes-stalo-co-ma-rozculilo-a-co-ma-potesilo.html#post1395387

Vytlačte jej tento príspevok a dajte jej ho prečítať
http://www.porada.sk/t138129-dan-urcena-na-zaklade-pomocok.html
rodina1
07.05.10,06:37
Vytlačte jej tento príspevok a dajte jej ho prečítať
http://www.porada.sk/t138129-dan-urcena-na-zaklade-pomocok.html
Ďakujem veľmi pekne. Ale myslím si, že prehovárať niekoho, kto tomu rozumie ako "koza kapuste" :rolleyes: je zbytočné. :confused:
mariana11
07.05.10,06:44
S týmto nesúhlasím.

No ale porušil by sa nejaký zákon ?

A čo ak je szčo , ktorý má pultový predaj, a robí len sám, teda nehrozí nijaké manko ani krádež. Aspoň v tomto prípade by to nebolo možné?
Lebo v PÚ je v postupoch jasne napísané, že aj v priebehu účtovného obdobia sa musí dať preukázať stav zásob. Ale j JÚ nič také nie je.
Zita5
07.05.10,06:45
Ďakujem veľmi pekne. Ale myslím si, že prehovárať niekoho, kto tomu rozumie ako "koza kapuste" :rolleyes: je zbytočné. :confused:

Tu ani nejde teraz o prehováranie , ale zodpovednosť účtovníčky za účtovné prípady, ktoré Vám zo strany živnostníčky je bránené riadne a v súlade s predpismi vykonávať . Spíšte si so živnostníčkou jeden zápis , v ktorom uvediete okolnosti , že nechce súhlasiť s určitými správnymi účtovnými krokmi.To z dôvodu , aby ste pri DK za daný rok ale aj iné čo účtujete bola krytá pred prípadným zosobnením . A ako to inak dokázať , že so smernicou SZČO nesúhlasila, ako týmto zápisom.
mariana11
07.05.10,06:56
Tu ani nejde teraz o prehováranie , ale zodpovednosť účtovníčky za účtovné prípady, ktoré Vám zo strany živnostníčky je bránené riadne a v súlade s predpismi vykonávať . Spíšte si so živnostníčkou jeden zápis , v ktorom uvediete okolnosti , že nechce súhlasiť s určitými správnymi účtovnými krokmi.To z dôvodu , aby ste pri DK za daný rok ale aj iné čo účtujete bola krytá pred prípadným zosobnením . A ako to inak dokázať , že so smernicou SZČO nesúhlasila, ako týmto zápisom.

Ja mám napríklad v zmluve o vedení účtovníctva práce ktoré budem vykonávať, ale skladové hospodárstvo tam nie je.
A taktiež mám v povinnostiach odberateľa uvedené toto:
3.6 Odberateľ si individuálne zabezpečí vedenie potrebných evidencií, ako napr. knihu ERP, skladovú evidenciu, evidenciu dochádzky, evidenciu prevádzky motorových vozidiel a pod


Je to tak v poriadku?
rodina1
07.05.10,07:07
Tu ani nejde teraz o prehováranie , ale zodpovednosť účtovníčky za účtovné prípady, ktoré Vám zo strany živnostníčky je bránené riadne a v súlade s predpismi vykonávať . Spíšte si so živnostníčkou jeden zápis , v ktorom uvediete okolnosti , že nechce súhlasiť s určitými správnymi účtovnými krokmi.To z dôvodu , aby ste pri DK za daný rok ale aj iné čo účtujete bola krytá pred prípadným zosobnením . A ako to inak dokázať , že so smernicou SZČO nesúhlasila, ako týmto zápisom.
mimotemy Nechcem sa vyhovárať, ale ona mi nič nepodpíše. :mee: O vedení skladu som jej hovorila už, keď som v tejto firme začala robiť účto. To bolo v roku 2008. S niektorými ľuďmi je veľmi komplikovaná komunikácia. Keď chcem niečo písomne, tak podľa nej všetko moc preháňam, a ona mi nič písomne nedá (to sú jej slová). A to sa týka aj miezd, ktoré robím tiež. Účtovný softvér na reštauračné služby (kde je aj možnosť vedenia skladu) kúpili ešte v polovici roku 2008. Doteraz (a to je už rok 2010) nie je využívaný. :mee:
Zita5
07.05.10,07:27
No ale porušil by sa nejaký zákon ?

A čo ak je szčo , ktorý má pultový predaj, a robí len sám, teda nehrozí nijaké manko ani krádež. Aspoň v tomto prípade by to nebolo možné?
Lebo v PÚ je v postupoch jasne napísané, že aj v priebehu účtovného obdobia sa musí dať preukázať stav zásob. Ale j JÚ nič také nie je.

Vy hľadáte dôvod len ako to nerobiť sa mi zdá :) a všetko chcete mať jasne napísané , treba sa zamyslieť a prečítať si poriadne postupy JU .
rodina1
07.05.10,09:19
Len tak mimochodom, moja vedúca to vyriešila tak, že som do internej smernice napísala, že v zmysle § 11 ods. 8 Postupov účtovania pre JÚ budeme všetky druhy zásob účtovať priamo do spotreby. :D:D:eek::eek::mee::mee:
mariana11
07.05.10,13:52
Vy hľadáte dôvod len ako to nerobiť sa mi zdá :) a všetko chcete mať jasne napísané , treba sa zamyslieť a prečítať si poriadne postupy JU .

Áno, najradšej by som mala všetko jasne napísané. Zákony by mali byť napísané tak, aby sme nemuseli stále premýšľať ako to bolo myslené a potom vypisovať dotazy na Daňové riaditeľstvo.

A ja nevidím nič zlé v tom , ak si chce niekto prácu uľahčiť , keď to zákon umožňuje. A v tomto konkrétnom prípade sa mi to zdá ,že by to tak mohlo byť. Myslím tým keď je szčo jediným kto príchádza do styku s tovarom a predáva cez pult.

Ináč postupy mám prečítané si myslím poriadne, tak neviem či mi teda niečo uniklo? Jedine snáď podľa par.22 odst. 1, by to nebolo možné, kde sa hovorí, že účtovná závierka sa zostavuje okrem iného aj z výsledkov vykonanej inventarizácie.
Rusalka 24
15.02.11,08:50
Prosim Vas ako je to s vedenim skladu presnejsie s vydajom materialu zo skladu ktory sa predava po malych castiach (v gramoch) kazdy den. Davala som to hned do spotreby ale nie som si ista ci je to tak spravne ked mi nieco ostane aj na druhy rok.Musi sa viest vydaj kazdy den?to by som mala asi tristo vydavkovych.
Rusalka 24
15.02.11,09:48
opravujem-vydajok
janulka
15.02.11,10:25
No ale porušil by sa nejaký zákon ?

A čo ak je szčo , ktorý má pultový predaj, a robí len sám, teda nehrozí nijaké manko ani krádež. Aspoň v tomto prípade by to nebolo možné?
Lebo v PÚ je v postupoch jasne napísané, že aj v priebehu účtovného obdobia sa musí dať preukázať stav zásob. Ale j JÚ nič také nie je.


Ahojky, ja len tak v skratke, tiež som sa niečo navysvetľovala szčo - ktorá vedie maličký predajný stánok - načo je vlastne dobrý sklad a evidencia, ktorá s tým súvisí - ona si nakupuje, ona si predáva. Ona mi tvrdila, že ju predsa nik neokradne, iba ak samu seba. Ale vyhrala som, boj. Povedala som, ze si to bude bud robit sama, - čo by znamenalo vôbec ale ak bude so smnou spolupracovať a budu plu - denné správy, podklady pre príjemky a výdajky v správny čas - tak sa na to dám a pomôžem jej. No a malý predajný stánok sa rozbehol stali sme sa platitelmi dph a ja si neviem predstavit ako by som robila a papierovo podkladala napr. možnosť odpočtu dph pri registrácii, nakolko dodávatelia sú platitelia dph. Som spokojná pretože čísla, ktorá uvádzam do výkazov majú hlavu a pätu, sú na základe určitých podkladov. szčo je spokojná tiež, vie, kolko sa čoho predalo, čo sa pokazilo, čo je na sklade. Má prehľad a taktiež zisťuje že účtovníctvo nie je len hranie sa s kalkulačkou, papierikmi a počítačom, ale zisťuje, že aj ona sa musí hrabkať v zákonoch, aby aspoň trošku mala pojem očo tu ide. že to nie je len vybaviť živnostenský list a podnikaaaaaaaaaaaaať, ale že tých povinností je nekonečne veľa.

mimotemypapa, aj som si trošku uľavila srdiečku, lebo niekedy už je toho doooooooooooooooooooosť
Rusalka 24
16.02.11,08:50
Kedze mi nikto neporadil rozmyslam stale nad tym a studujem rozne porady. rozmyslam spravne v tomto priklade:

pneuservis- Blocek :prezutie auta+ vyvažovacie závažie

v pen. denniku je to prijem za vyrobky a sluzby , uctujem mesacne podla mesacnej uzavierky.

ale vrta mi v hlave : je to material ktory je uz vlastne sucastou kolesa treba taky material viest na sklade? co si myslite?
Rusalka 24
16.02.11,11:43
Nevie nikto?
janulka
16.02.11,12:04
Prosim Vas ako je to s vedenim skladu presnejsie s vydajom materialu zo skladu ktory sa predava po malych castiach (v gramoch) kazdy den. Davala som to hned do spotreby ale nie som si ista ci je to tak spravne ked mi nieco ostane aj na druhy rok.Musi sa viest vydaj kazdy den?to by som mala asi tristo vydavkovych.

Ten materiál si musela aj nejakom množstve nakúpiť. Na základe toho založiš karty, nasledujú príjemky. Ak to ďalej predávaš napr. cez erp - mozes si z erp vytlačit dennú tovarovú pasku podľa plu. A ozaj ked to ty nakupujes, nijako nespracúvaš a potom predávas nie je to tovar?
O čo konkrétne ide?
janulka
16.02.11,12:06
Kedze mi nikto neporadil rozmyslam stale nad tym a studujem rozne porady. rozmyslam spravne v tomto priklade:

pneuservis- Blocek :prezutie auta+ vyvažovacie závažie

v pen. denniku je to prijem za vyrobky a sluzby , uctujem mesacne podla mesacnej uzavierky.

ale vrta mi v hlave : je to material ktory je uz vlastne sucastou kolesa treba taky material viest na sklade? co si myslite?


Ty prezúvaš auto a ponúkaš vyvažovanie pneumaitky? Tak predsa ponúkaš službu, nie tovar.
Rusalka 24
16.02.11,12:40
Ano, je to sluzba ale material (závažie) je na blocku zvlast a ja len neviem ci sa ma viest to zavazie na sklade a kazdy den dat vydaj tak ako si pisala predtym...alebo to budem davat hned do spotreby.
janulka
16.02.11,20:48
Ano, je to sluzba ale material (závažie) je na blocku zvlast a ja len neviem ci sa ma viest to zavazie na sklade a kazdy den dat vydaj tak ako si pisala predtym...alebo to budem davat hned do spotreby.


Závažie si nakúpila, podľa mňa by si mala mať na tento druh materiálu skladovú kartu, urobíš príjem podla doslej fa a výdaj urobíš na základe dennej plu. Ved pri každom vyvažovaní nepredáte aj závažie. Kolko budes mat na dennej plu páske závaží tolko ich vydáš za cenu podla plu - teda za predajnú cenu.
Rusalka 24
17.02.11,06:51
Dakujem za opoved, myslela som si ze to asi budem musiet robit.len som sa trosku neskoro spamatala.nerobila som nato denne plu takze neviem kolko som denne predala.akurat nakup viem.tak ten minuly rok uz musim nechat tak a zalozit si kartu ked nabuduce nakupime.a robit kazdy den uzavierku plu.dakujem este raz a pekny den.
janulka
17.02.11,08:15
Dakujem za opoved, myslela som si ze to asi budem musiet robit.len som sa trosku neskoro spamatala.nerobila som nato denne plu takze neviem kolko som denne predala.akurat nakup viem.tak ten minuly rok uz musim nechat tak a zalozit si kartu ked nabuduce nakupime.a robit kazdy den uzavierku plu.dakujem este raz a pekny den.


Ja len pre istotu, tie denne plu su z erp. Teda ak si aj na predajni, tak po záverečnej si ich môzes tlačiť sama, ak nie je ochota u niekoho iného.
Rusalka 24
17.02.11,12:28
Budem ja, len teraz citam v knihe od pokladne ze uzavierka plu mi spocita obrat od poslednej takej uzavierky plu takze ked som ju nikdy nerobila tak mi tam spocita za cele roky? som to totalne zamotala
Rusalka 24
17.02.11,13:42
Zaviedla som si skladovu kartu 1-Závazie
kedze závazie predavam na gramy je vedena v gramoch.Ale na dodacom liste je to pocitane na kusy takto:

zavazie 5 g 100 ks jed.cena 0,123
zavazie 25 g 50 ks jed.cena 0,234

tak ako to mam vlastne viest ked neviem kolko kusov som predala ale iba gramy?
rodina1
17.02.11,13:50
Zaviedla som si skladovu kartu 1-Závazie
kedze závazie predavam na gramy je vedena v gramoch.Ale na dodacom liste je to pocitane na kusy takto:

zavazie 5 g 100 ks jed.cena 0,123
zavazie 25 g 50 ks jed.cena 0,234

tak ako to mam vlastne viest ked neviem kolko kusov som predala ale iba gramy?

V zmysle Postupov účtovania pre JÚ ...
§ 11 Zásoby

(8) Zásoby sa neúčtujú v knihe zásob ale priamo do spotreby, ak sú tieto druhy zásob určené vnútorným predpisom účtovnej jednotky.

To znamená, že je na tebe, ktorý materiál budeš evidovať na sklade. Ak si vo vnútornom predpise určíš, že napr. "závažie" (alebo drobný materiál potrebný pri oprave pneumatík - napr. do sumy napr. 3 Eur za kus, alebo za balenie), nebudeš viesť na sklade, tak potom nákup tohto závažia vôbec nemusíš zapisovať do skladu.
Rusalka 24
17.02.11,14:02
Ajked nakupim naraz material za 300 eur? nezalezi na sume?
rodina1
17.02.11,14:13
Ajked nakupim naraz material za 300 eur? nezalezi na sume?
To závažie bude stáť 300 Eur? Koľko to bude kusov? Alebo ešte nakúpiš iný materiál?
Rusalka 24
17.02.11,14:18
mam asi dve take danove doklady a su tam stovky kusov a tiez dajake duse a ventily, nakupujeme radsej naraz viac a potom sa to pouziva cely rok kym to nespotrebujeme.
Rusalka 24
17.02.11,14:21
ale niektore zavazie je aj chybne, niekedy dame par kuskov zdarma,proste sialenstvo. nikdy mi to poctovo sediet ani nebude.
rodina1
17.02.11,14:52
mam asi dve take danove doklady a su tam stovky kusov a tiez dajake duse a ventily, nakupujeme radsej naraz viac a potom sa to pouziva cely rok kym to nespotrebujeme.
Ak ti na konci roka niečo zostane, môžeš sklad viesť aj takým spôsobom, že nebudeš jednotlivý materiál (hlavne taký drobný, ako to závažie) viesť v ks, ale napr. závažie 5g, závažie 10g ... Zo skladu potom môžeš vydávať celé balenie - napr. výdaj závažie 5g - 1 bal.
Na konci roka spravíš inventarizáciu skladu a sumu zapíšeš do výkazu o majetku a záväzkoch.
Rusalka 24
17.02.11,15:07
no, to sa vlastne kupuje na krabice po 100 kusoch tak to by nebol zly napad.Jednoduche dam prijem na sklad 100 kusov a ked jednoducho sa mi minie vsetko tak v ten den dam vydaj 100 kusov?mohlo by to tak byt?len ako to podlozim?
rodina1
17.02.11,15:18
no, to sa vlastne kupuje na krabice po 100 kusoch tak to by nebol zly napad.Jednoduche dam prijem na sklad 100 kusov a ked jednoducho sa mi minie vsetko tak v ten den dam vydaj 100 kusov?mohlo by to tak byt?len ako to podlozim?
áno, môže to tak byť. čím to podložíš? veď máte zákazkové listy, montážne listy ...
Rusalka 24
18.02.11,09:12
Tak to nemame. Ale este jedna dolezita vec ma napadla.vediem aj sklad tovaru.ked tovar predam tak si zapisem den predaja do zosita kde si pisem vsetok nakupeny tovar a potom to nahodim do pocitaca.je nejaky zakon ze nestaci si to len evidovat ale vytlacit denne plu uzavierku?
rodina1
18.02.11,09:56
Tak to nemame. Ale este jedna dolezita vec ma napadla.vediem aj sklad tovaru.ked tovar predam tak si zapisem den predaja do zosita kde si pisem vsetok nakupeny tovar a potom to nahodim do pocitaca.je nejaky zakon ze nestaci si to len evidovat ale vytlacit denne plu uzavierku?
Je na tebe, akú evidenciu si založíš. Či budeš viesť sklad v exceli, či v písanke ...
Ide o to, aby ti na konci roka sedel skutočný stav so stavom, ktorý máš uvedený v tvojej evidencii
Zita5
18.02.11,10:05
Tak to nemame. Ale este jedna dolezita vec ma napadla.vediem aj sklad tovaru.ked tovar predam tak si zapisem den predaja do zosita kde si pisem vsetok nakupeny tovar a potom to nahodim do pocitaca.je nejaky zakon ze nestaci si to len evidovat ale vytlacit denne plu uzavierku?

Ak je tovar definovaný v RP tak ako má byť (presný názov resp.skratka), tak je to veľká pomoc , ak sa vytlačí PLU uzávierka a podľa toho sa odpisuje tovar zo skladovej evidencie , alebo evidencie akú si vediete .

Ja mám vo zvyku PLU uzávierku vytlačiť každý deň, lepím si ju do veľkého zošita a dá sa veľmi ľahko skontrolovať s úbytkom v skladovej evidencii resp. úbytkom v evidencii ktorú si zvolí účtovná jednotka .
Rusalka 24
18.02.11,10:43
Ja tomu rozumiem, len by som rada vedela ze napríklad ked predam jeden kus tovaru za cely den ci mam vytlacit plu uzavierku alebo staci si to napisat.myslim tym ze keby bola kontrola z DU ci im staci denna uzavierka rozdelena na sluzby a tovar ale ten tovar by bol rozpisany len v zosite.a samozrejme vydaj v sklade.neviem ci ma chapete jak to myslim.asi to prilis komplikujem
mlyn16
18.02.11,10:48
Osobne by som viedla závažie ako spotrebný materiál pri poskytovaní služby a tam sa žiadna evidencia nerobí. Predaj pneumatík je niečo iné. V internej smernici si treba uviesť, čo je materiál a tovar, o ktorých musia byť vedené skladové karty, na pomocný resp. spotrebný materiál sa evidenicia robiť vôbec nemusí.
Rusalka 24
18.02.11,10:53
dakujem za vsetky odpovede ste mi velmi pomohli
alfaekon
23.02.11,10:46
poraďte mi plis
Klient má reštauráciu. Nie je platcom DPH. Spravili sme inventúru na konci roka. Do výkazu sa suma zásob počíta z nákupnej ceny bez DPH?
rodina1
23.02.11,10:52
poraďte mi plis
Klient má reštauráciu. Nie je platcom DPH. Spravili sme inventúru na konci roka. Do výkazu sa suma zásob počíta z nákupnej ceny bez DPH?
Keďže nie je platiteľom DPH, stav zásob je v cene vrátane DPH:
andyd17
26.02.11,17:26
Dobrý večer!
Chcem sa opýtať, keď nemáme skladovú evidenciu (všetko dáme do spotreby - malý bufet) - ako treba na konci UO spraviť inventarizáciu? Inventuru - FY stav s čím treba porovnať?
Ďakujem za odpovede!
Zita5
26.02.11,17:36
Dobrý večer!
Chcem sa opýtať, keď nemáme skladovú evidenciu (všetko dáme do spotreby - malý bufet) - ako treba na konci UO spraviť inventarizáciu? Inventuru - FY stav s čím treba porovnať?
Ďakujem za odpovede!

Prečo všetko do spotreby ? Všetko sa predalo, žiadne zásoby nie sú ?
andyd17
26.02.11,20:57
Je to maly bufet, čo kupime, aj predame. Uz dlho uvazujem či treba dať skladovu evidenciu, ale podla mna by bolo zbytocne. Kazdy den vypisat tolko papierov - prijemku a mozno hned aj vydajku by bolo velmi naročne. Uz rok 2010 ajtak musim tak nechat bez skladu, len neviem ako s tou inventarizaciou. A neviem ci je velka chyba, ked nerobím skladovu evidenciu, nakolko vsetko sa minie dost rychlo.
andyd17
28.02.11,16:20
Prečítala som skoro všetky príspevky, čo sa týka skladu. Asi radšej budem evidovať aj ja tovary a materiály do skladu. Len teraz neviem ako to mam spraviť? V reg pokladni mám 7 skupin - 1.material, 2.sladkosti, 3... Spravila by som to tak, že v každom mesiaci podla PLU pasky zapisovala by som hodnoty /výdaje/ do Knihy zásob, podľa toho mám vypísať výdajku?(jednu?) A čo s nákupom? Nakupime skoro kazdy den, treba zapisovať kazdy den do Knihy zasob (aj príjemku? pre kazdu skupinu jednu príjemku alebo mozem spoločne)?
Prosím Vás veľmi pekne o radu! Doteraz som neevidovala skladovu evidenciu, neviem ako s nou.
Vopred velmi pekne dakujem!
Zita5
28.02.11,16:43
Prečítala som skoro všetky príspevky, čo sa týka skladu. Asi radšej budem evidovať aj ja tovary a materiály do skladu. Len teraz neviem ako to mam spraviť? V reg pokladni mám 7 skupin - 1.material, 2.sladkosti, 3... Spravila by som to tak, že v každom mesiaci podla PLU pasky zapisovala by som hodnoty /výdaje/ do Knihy zásob, podľa toho mám vypísať výdajku?(jednu?) A čo s nákupom? Nakupime skoro kazdy den, treba zapisovať kazdy den do Knihy zasob (aj príjemku? pre kazdu skupinu jednu príjemku alebo mozem spoločne)?
Prosím Vás veľmi pekne o radu! Doteraz som neevidovala skladovu evidenciu, neviem ako s nou.
Vopred velmi pekne dakujem!

V deň nákupu vypísať príjemku na základe nadobúdacieho dokladu a prijať do skladovej evidencie .Na konci dňa vytlačiť pásku PLU s uzávierkou a na základe PLU pásky položky odpísať z evidencie tovaru resp. materiálu .Určite sa toto dá robiť aj napr. raz za týždeň, ak nie je čas každý deň-.

Ja neviem či ste mali 31.12. prázdne regále v bufete , alebo nie .Nemôžem posúdiť inventarizáciu , ale aj keď je to "aj " malý bufet , určite sa tam niečo našlo, aby sa vykonala inventarizácia.Je vždy lepšie pri prevádzkovaní bufetu niečo vykázať v tovare resp. v materiále, ako nevykázať nič .

Je tu ešte možnosť , že dodatočne za rok 2010 si spravíte príjem a výdaj a podľa výsledku potom podať opravný výkaz o majetku a záväzkoch , ale rozhodne to treba dať do poriadku .Ak nebudete mať evidenciu , alebo nazvem to aj skladové hospodárstvo , o to väčšia príležitosť pre daňovú kontrolu, robiť hĺbkovú daňovú kontrolu .
A nakoniec, ak ste účtovníčka , tak túto evidenciu by nemala viesť účtovníčka , ale SZČO, ktorá mala k uzávierke túto inventarizáciu predložiť.Ale to záleží od dohody medzi podnikateľom a účtovníčkou .
andyd17
28.02.11,18:02
V deň nákupu vypísať príjemku na základe nadobúdacieho dokladu a prijať do skladovej evidencie .Na konci dňa vytlačiť pásku PLU s uzávierkou a na základe PLU pásky položky odpísať z evidencie tovaru resp. materiálu .Určite sa toto dá robiť aj napr. raz za týždeň, ak nie je čas každý deň-.

Ja neviem či ste mali 31.12. prázdne regále v bufete , alebo nie .Nemôžem posúdiť inventarizáciu , ale aj keď je to "aj " malý bufet , určite sa tam niečo našlo, aby sa vykonala inventarizácia.Je vždy lepšie pri prevádzkovaní bufetu niečo vykázať v tovare resp. v materiále, ako nevykázať nič .

Je tu ešte možnosť , že dodatočne za rok 2010 si spravíte príjem a výdaj a podľa výsledku potom podať opravný výkaz o majetku a záväzkoch , ale rozhodne to treba dať do poriadku .Ak nebudete mať evidenciu , alebo nazvem to aj skladové hospodárstvo , o to väčšia príležitosť pre daňovú kontrolu, robiť hĺbkovú daňovú kontrolu .
A nakoniec, ak ste účtovníčka , tak túto evidenciu by nemala viesť účtovníčka , ale SZČO, ktorá mala k uzávierke túto inventarizáciu predložiť.Ale to záleží od dohody medzi podnikateľom a účtovníčkou .

ďakujem pekne za odpoveď! Ste mi pomohli. To znamená, že treba vypísať vždy príjemku, keď kupime tovar, material? Neda sa to suhrnne na konci mesiaci? (len by tam nepasovali dátumy, neviem ci je to povolene)
Ďakujem velmi pekne za odpoved!?
Zita5
28.02.11,18:37
ďakujem pekne za odpoveď! Ste mi pomohli. To znamená, že treba vypísať vždy príjemku, keď kupime tovar, material? Neda sa to suhrnne na konci mesiaci? (len by tam nepasovali dátumy, neviem ci je to povolene)
Ďakujem velmi pekne za odpoved!?

andy preštudujte si tento link, venuje sa vedeniu skladovej evidencie
http://www.poradca.sk/SubPages/OtvorDokument/Clanok.aspx?idclanok=80275
Je to tam všetko obšírne vysvetlené .
andyd17
28.02.11,19:49
ďakujem za odpoveď! Pekný večer!
Janulana
01.03.11,07:33
Ja podnikám v predaji mäsa a mäsových výrobkov. Skladovú evidenciu nevediem. Asi by to bolo dosť ťažké, pretože pri mäse vznikajú odpady. (Ak si zákazník chce kúpiť kilo mäsa a prosí si to mastné odrezať...) Mám to upravené internou smernicou. Je to správne? Účtuje to tak ešte niekto?
Zita5
02.03.11,05:53
Ja podnikám v predaji mäsa a mäsových výrobkov. Skladovú evidenciu nevediem. Asi by to bolo dosť ťažké, pretože pri mäse vznikajú odpady. (Ak si zákazník chce kúpiť kilo mäsa a prosí si to mastné odrezať...) Mám to upravené internou smernicou. Je to správne? Účtuje to tak ešte niekto?

Smernica Vám pomôže len na prirodzené úbytky.Všetko čo je nad normu prirodzených úbytkov podľa Postupov JU §11 stornujete vo výdavkoch


(7) Úbytok zásob nad normu prirodzených úbytkov, určenú vnútorným predpisom účtovnej jednotky pre
príslušné účtovné obdobie, sa účtuje ako storno v rámci uzávierkových účtovných operácií podľa § 4
ods. 6 písm. e) prvého bodu alebo druhého bodu.

Ja si nemyslím, že ak si stanovíte smernicou, že nebudete viesť skladovú evidenciu na mäso a mäsové výrobky, že tým u daňovej kontroly uspejete .

Ja som toho názoru , že v maloobchode s mäsom a mäsovými výrobkami skladovú evidenciu zásob ste povinná viesť .Je to predsa skladovaný tovar .

To mastné ktoré odrežete podľa môjho názoru nie je prirodzeným úbytkom .Mäsiar predsa musí poznať normu , koľko mastného môže byť na mäse.
koprdo
14.02.13,11:21
Dobrý deň, potrebujem poradiť: živnostník účtujúci v jú platca DPH si vedie skladovú evidenciu tovaru v MRP, avšak tri roky nerobil fyzickú inventúr. V tomto období si prvý krát po troch rokoch porovnal skutočný stav tovaru na sklade zo stavom v skladovej evidencii a zistil rozdiel v kusoch. Moja otázka znie ako správne opraviť stav na skladových kartách tak aby korešpondovali zo skutočným stavom tovaru na sklade. Niektoré karty vykazujú nulový stav a pritom tovar fyzicky na sklade figuruje a naopak.