marcelaStanakova
19.10.05,15:59
Je možné byť dobrovoľným platcom DPH alebo musí byť splnený obrat 1.500.000 Sk? A keď áno čo je k tomu treba?
Paula
19.10.05,14:01
Je možné byť dobrovoľným platcom DPH alebo musí byť splnený obrat 1.500.000 Sk? A keď áno čo je k tomu treba?Je možné byť dobrov.platcom. Treba sa ísť na DÚ zaregistrovať ako platca.
Germany
19.10.05,14:02
Nemusí mať obrat, stačí požiadať príslušný Daňový úrad na ich tlačive. Daňový úrad ťa musí potom zaregistrovať ako platcu DPH.
evina
19.10.05,14:24
Hovorí o tom § 4 zákona o DPH:
.
.
.
4/ Žiadosť o registráciu pre daň môže podať aj zdaniteľná osoba, ktorá nedosiahla obrat podľa odseku 1. /t.j. 1.5 mil. SK/

5/ Daňový úrad je povinný zdaniteľnú osobu podľa odsekov 1 až 4 registrovať pre daň, vydať jej osvedčenie o registrácii pre daň a prideliť jej identifikačné číslo pre daň bezodkladne, najneskôr do siedmich dní odo dňa doručenia žiadosti o registráciu pre daň. Dňom uvedeným v osvedčení o registrácii pre daň sa zdaniteľná osoba stáva platiteľom dane /ďalej len "platiteľ/; tento deň nesmie byť neskorší ako 31. deň po doručení žiadosti o registráciu pre daň.
dejna
19.04.12,10:10
obnovujem temu,lebo od roku 2005 predsa len uplynula nej.doba.
Priatel otvara autoservis a chcel byt platca dph, zo zaciatku teda dobrovolny. Bude mat skutocne naklady (nakup serv.techniky atd.), ide hlavne o tie pociatocne investicie, ze by bolo teda fajn mat vratku dph. lenze, sme boli na stretnuti z jednym pravnikom ohladom zalozenia s.r.o. a vravel, ze danovy urad robi problemy z dobrovolnym platcovstvom DPH. Lebo sa to vraj zneuzivalo. a ze je velmi pravdepodobne, ze nas ako platcu nezaregistruju. alebo budu ziadat predlozit dokumenty o ekonomikej cinnosti, ako nej.dopredu zmluvy ze budeme mat odberatelov a tak, a to nechapem ako moze zacinajuca spolocnost mat.
vidim to ako zacarovany kruh a dost nefer. lebo zacnem podnikat. nebudem platca dph, kedze mi to stat nedovoli, nakupim veci v plnej sume, nikdy sa mi dph nevrati, a potom ked presiahnem obrat, tak budem platca dph, ale to uz budem mat vsetky vstupne investicie nakupene. takze fasa toto.
je to pravda, ze robia s dobrovolnym platcovstvom take obstrukcie alebo je to iba hra pravnika aby sme kupila ready made s.r.o.?
matusserdula
10.05.12,11:27
Dakujem za pomoc pani Nemkyovej:

Žiadosť o registráciu pre daň môže podať aj zdaniteľná osoba, ktorá nedosiahla zákonom stanovený obrat 49 790 eur za najviac 12 predchádzajúcich po sebe idúcich kalendárnych mesiacov (tzv. dobrovoľná registrácia). Po podaní žiadosti o registráciu pre daň z pridanej hodnoty daňový úrad preveruje najmä či osoba , ktorá žiada o registráciu pre daň z pridanej hodnoty spĺňa kritéria zdaniteľnej osoby podľa § 3 zákona o DPH. Zdaniteľnou osobou pre účely DPH je každá osoba, ktorá vykonáva nezávisle akúkoľvek ekonomickú činnosť podľa § 3 ods. (2) zákona o DPH. Podľa niektorých rozhodnutí Európskeho súdneho dvora (C-110/94 INZO, C-268/83 Rompelman) postavenie platiteľa dane DPH môže získať aj osoba, ktorá v čase podania žiadosti o registráciu pre DPH ešte nevykonáva ekonomickú činnosť, ale prehlási zámer vykonávania ekonomickej činnosti. Daňový úrad pri posudzovaní žiadosti o registráciu pre DPH od osoby, ktorá v čase podania žiadosti o registráciu nevykonáva žiadnu ekonomickú činnosť, a ktorá len prehlási zámer vykonávania ekonomickej činnosti, aby tento zámer predložil objektívnymi dôkazmi ( či vykazuje prvé investičné náklady vynaložené za účelom podnikania, príp. preukázať ako inak sa pripravuje na podnikanie, príp. ak žiadateľ obchoduje s platiteľmi dane a tým , že by nemal postavenie platiteľa dane by utrpel nevýhodu vo vzťahu k svojím obchodným partnerom, aby DÚ vedel posúdiť, či ide o zdaniteľnú osobu, nakoľko registrovať môže DÚ len zdaniteľnú osobu. DÚ nemusí vyhovieť každej žiadosti o dobrovoľnú registráciu. Žiadosti o dobrovoľnú registráciu nemusí správca dane vyhovieť vtedy, ak bude mať dôkazy o tom, že žiadateľ nemá zámer uskutočňovať v budúcnosti zdaniteľné obchody, t.j. má dôkazy o tom, že táto osoba nie je zdaniteľná osoba.

Ing. Eva Nemkyová
KCFO
Odbor služieb pre verejnosť
SilMar Group
11.05.12,19:00
Odpoved je naozaj fundovana a krasne napisana, ale, bohuzial, prax je niekde uplne inde. Osobne som zazila nedavno, ked mi teta na davom urade rovno povedala, ze pokial nebudem mat prvu vystavenu fakturu bez dph, tak tu dph-cku nedostam. A ked som argumentovala, ze je to zacarovany kruh, pretoze nas odberatel vyslovene caka na to, kym sa staneme platitelmi dph, aby sme spolu rozbehli uzatvorili obchod, povedala mi, ze ma sice chape a rozumie tomu, ale nic s tym neurobi, lebo maju prikaz zhora, ze kym firmy nevykazu realne svoju cinnost, tak im dobrovolna registracia nehrozi. A nepomohla nam ani uzatvorena zmluva o buducich dodavkach. Tak sme museli nieco male vyfakturovat, dodali sme na danovy urad fakturu bez dph a potom nam to priklepli...
No kocurkovo jak suvix
tictac7
11.05.12,19:06
Dakujem za pomoc pani Nemkyovej:

Žiadosť o registráciu pre daň môže podať aj zdaniteľná osoba, ktorá nedosiahla zákonom stanovený obrat 49 790 eur za najviac 12 predchádzajúcich po sebe idúcich kalendárnych mesiacov (tzv. dobrovoľná registrácia). Po podaní žiadosti o registráciu pre daň z pridanej hodnoty daňový úrad preveruje najmä či osoba , ktorá žiada o registráciu pre daň z pridanej hodnoty spĺňa kritéria zdaniteľnej osoby podľa § 3 zákona o DPH. Zdaniteľnou osobou pre účely DPH je každá osoba, ktorá vykonáva nezávisle akúkoľvek ekonomickú činnosť podľa § 3 ods. (2) zákona o DPH. Podľa niektorých rozhodnutí Európskeho súdneho dvora (C-110/94 INZO, C-268/83 Rompelman) postavenie platiteľa dane DPH môže získať aj osoba, ktorá v čase podania žiadosti o registráciu pre DPH ešte nevykonáva ekonomickú činnosť, ale prehlási zámer vykonávania ekonomickej činnosti. Daňový úrad pri posudzovaní žiadosti o registráciu pre DPH od osoby, ktorá v čase podania žiadosti o registráciu nevykonáva žiadnu ekonomickú činnosť, a ktorá len prehlási zámer vykonávania ekonomickej činnosti, aby tento zámer predložil objektívnymi dôkazmi ( či vykazuje prvé investičné náklady vynaložené za účelom podnikania, príp. preukázať ako inak sa pripravuje na podnikanie, príp. ak žiadateľ obchoduje s platiteľmi dane a tým , že by nemal postavenie platiteľa dane by utrpel nevýhodu vo vzťahu k svojím obchodným partnerom, aby DÚ vedel posúdiť, či ide o zdaniteľnú osobu, nakoľko registrovať môže DÚ len zdaniteľnú osobu. DÚ nemusí vyhovieť každej žiadosti o dobrovoľnú registráciu. Žiadosti o dobrovoľnú registráciu nemusí správca dane vyhovieť vtedy, ak bude mať dôkazy o tom, že žiadateľ nemá zámer uskutočňovať v budúcnosti zdaniteľné obchody, t.j. má dôkazy o tom, že táto osoba nie je zdaniteľná osoba.

Ing. Eva Nemkyová
KCFO
Odbor služieb pre verejnosť

mimotemy ...akože dobre, keď si to tu raz prečítam, ale prečo to stále niekam lepíš, ešte aj do témy, ktorá 5 rokov spí? :confused:

http://www.porada.sk/t44073-p2-zdanitelna-osoba.html#post2058627
srska
11.05.12,19:34
mimotemy ...akože dobre, keď si to tu raz prečítam, ale prečo to stále niekam lepíš, ešte aj do témy, ktorá 5 rokov spí? :confused:

http://www.porada.sk/t44073-p2-zdanitelna-osoba.html#post2058627súhlasím s tictatac7 a len dodám:

pani nemkyová to síce pekne napísala ale dnes je iná doba a správca dane postupuje pri dobrovoľnej registrácii za platcu dph podľa metodického pokynu vydaného fs sr ešte v minulom roku, v ktorom je jednoznačne vysvetlené ako má registrátor postupovať a čo sa skúma v rámci tohto konania. naviac registrátor nerozhoduje sám o tom, či žiadateľ sa stane platiteľom dane z pridanej hodnoty. je to proces v ktorom sa skúma aj genézia - ak je žiadateľom napr. sro - spoločníkov a konateľov atď. takže len toľko
srska
21.05.12,18:52
začína byť horúco? video na ta3 - registrácia podľa § 4 ods. 4 zákona č. 222/2004 z.z. (http://www.ta3.com/clanok/15103/danove-urady-brania-vzniku-firiem.html)
lykovienka
28.05.12,18:04
Ahojte, ja som sa tiez vratila dnes z Danoveho uradu a chceli odo mna, podnikatelsky plat a predlozenie faktur.
No ale ako im mam predlozit faktúri, kde este len cakam na to ze zacnem fungovat s dph aby so mnou ostatny
obchodovali?????? ak mi DIC DPH nedaju tak je to pre mna likvidacne a to zacinam oficialne fungovat od 1.6.´12
To im mam akože ake faktúri predložiť ked podľa správnosti firma može nakupovať až od datumu jej vzniku?????
Prosim Vás vie mi na toto niekto niečo odpovedať a poradiť??? Ďakujem
srska
28.05.12,18:07
Ahojte, ja som sa tiez vratila dnes z Danoveho uradu a chceli odo mna, podnikatelsky plat a predlozenie faktur.
No ale ako im mam predlozit faktúri, kde este len cakam na to ze zacnem fungovat s dph aby so mnou ostatny
obchodovali?????? ak mi DIC DPH nedaju tak je to pre mna likvidacne a to zacinam oficialne fungovat od 1.6.´12
To im mam akože ake faktúri predložiť ked podľa správnosti firma može nakupovať až od datumu jej vzniku?????
Prosim Vás vie mi na toto niekto niečo odpovedať a poradiť??? Ďakujemhm, asi ponikateľský plán - to je v poriadku - treba dodať
dodaj zmluvy o dodávkach tovaru, služieb, .... s akými firmami - oni si ich šupnú do kompu a hneď vedia zač je toho loket - či to náhodou nie sú koníky ... atď
Tweety
28.05.12,18:11
čo to, čo to, už aj poníky?
srska
28.05.12,18:21
poníky typu c, d, ... :-))
Ekonomka-SR
28.05.12,18:26
ahoj, čo ja viem, tak pri dobrovoľných platcoch robia z daňových úradov také miestne zisťovania, kde si trošku preverujú zámer podnikania, majetok, priestory, plán,........taktiež faktúry. Môj známy mal takéto miestne zisťovanie a dávali mu také otázky, vraj to bolo ako na výsluchu. Držím palce...............Treba dať žiadosť na DU a do 30 dní by mali odpovedať..........medzitým urobia asi aj to miestne zisťovanie.

Je možné byť dobrovoľným platcom DPH alebo musí byť splnený obrat 1.500.000 Sk? A keď áno čo je k tomu treba?
Tweety
28.05.12,18:34
myslela som, že aj oni musia robiť plán,
lykovienka
28.05.12,19:04
No ved s tym podnikatelskym planom problem nie je. Len ako mam fungovat, ked predavam komponenty velkym firmam (teda pardon chcela by som) a ako nahle im clovek povie , ze bohuzial DIC DPH mi nedali, pretoze ...... tak obchodovat ani so mnou nebudu. No a co sa tyka majetku, priestorov atd. Tak budem to robit z domu, pretoze ja sprosta nechcem byt nikomu na krku, cecat pridavky , a chcem si uzivit dve deti po materskej, a teraz co??? Lepsie potopit ma hned na zaciatku a nechat ma brat podporu? To je ozaj " efektivnejsie" !!!
Ekonomka-SR
28.05.12,19:13
rozumiem Ti..........teraz mi napadlo, že toho môjho známeho sa pýtali aj na obchodných partnerov. On mal dokonca aj nejakú zmluvu s budúcim odberateľom.
Hlavne sa nevzdávaj a podaj si žiadosť o registráciu.


No ved s tym podnikatelskym planom problem nie je. Len ako mam fungovat, ked predavam komponenty velkym firmam (teda pardon chcela by som) a ako nahle im clovek povie , ze bohuzial DIC DPH mi nedali, pretoze ...... tak obchodovat ani so mnou nebudu. No a co sa tyka majetku, priestorov atd. Tak budem to robit z domu, pretoze ja sprosta nechcem byt nikomu na krku, cecat pridavky , a chcem si uzivit dve deti po materskej, a teraz co??? Lepsie potopit ma hned na zaciatku a nechat ma brat podporu? To je ozaj " efektivnejsie" !!!
lykovienka
28.05.12,19:24
No ved to je jasne , ze im to tam pojdem dat, podnikatelsky plan im prilozim a ..........
Co sa tyka tych zmluv o buducich zmluvach nemôžu garantovať objemy svojej produkcie a následne ani uzatvárať zmluvy o predbežnom odbere, nami ponúkaných komponentov. Podpísanie zmluvy taktiež nie je možné, nakoľko naša spoločnosť bude zaradená do ich globálneho systému až na základe začatia spolupráce, ktorá logicky nie je možná ak nie sme platcami DPH.
A zacarovany kruh a stale dokola a dokola a dokola. Chcela by som na vlstne oci vidiet toho kto si toto vymyslel!! Ved to je skrabanie sa tak krizom krazom dookola a nie priamo, ze to az do rozumu nejde.
Ekonomka-SR
28.05.12,19:27
ono niekedy vraj vôbec nepreverovali tých dobrovoľných platcov............ale dnes je veľa bielych koníkov, tak asi preto, ale je to asi skôr formalita si myslím.



No ved to je jasne , ze im to tam pojdem dat, podnikatelsky plan im prilozim a ..........
Co sa tyka tych zmluv o buducich zmluvach nemôžu garantovať objemy svojej produkcie a následne ani uzatvárať zmluvy o predbežnom odbere, nami ponúkaných komponentov. Podpísanie zmluvy taktiež nie je možné, nakoľko naša spoločnosť bude zaradená do ich globálneho systému až na základe začatia spolupráce, ktorá logicky nie je možná ak nie sme platcami DPH.
A zacarovany kruh a stale dokola a dokola a dokola. Chcela by som na vlstne oci vidiet toho kto si toto vymyslel!! Ved to je skrabanie sa tak krizom krazom dookola a nie priamo, ze to az do rozumu nejde.
srska
28.05.12,20:07
ahoj, čo ja viem, tak pri dobrovoľných platcoch robia z daňových úradov také miestne zisťovania, kde si trošku preverujú zámer podnikania, majetok, priestory, plán,........taktiež faktúry. Môj známy mal takéto miestne zisťovanie a dávali mu také otázky, vraj to bolo ako na výsluchu. Držím palce...............Treba dať žiadosť na DU a do 30 dní by mali odpovedať..........medzitým urobia asi aj to miestne zisťovanie.ja som im doniesol aj pracovné zmluvy aj rlfo a žiadal som o prijatie u veducej odd registra v 2009 - aj ma prijala, aj som zdokladoval aj vydali kartičku