kocka503
06.05.10,14:51
Ahojte, už som v koncoch!!! Potrebujem radu, že ak slovenká firma, platca DPH sprostredkuje rakúskej rodine(nezdaniteľná osoba) opatrovateľku (živnostníčku), môžem fakturovať podľa §16 ods.13 a fakturovať bez DPH? :confused:

§16 DPH:
13) Miestom dodania služby, ktorá spočíva v sprostredkovaní tovaru alebo služby osobou, ktorá koná v mene a na účet inej osoby, dodanej osobe inej ako zdaniteľnej osobe je to isté miesto ako miesto dodania alebo nadobudnutia tovaru alebo služby, ktoré sú predmetom sprostredkovania.

Ďakujem za každú radu!
ALBO
06.05.10,13:06
Ak by ste tej rakuskej rodine poskytovali opatrovanie vy, tak miesto dodania je vaše sídlo SR. Ak by ste sa na to pozerali , že tam máte prevádzkareň, čo sa asi dá povedať, tak miesto dodania je Rakusko. Takže sprostredkovanie sa riadi podľa toho ako sa správa služba . Môj názor je , že byto mohlo byť bez DPH.
kocka503
06.05.10,13:24
Prevádzkáreň tam nemáme, chceme to robiť zo Slovenska. Stretla som sa s názorom, že sa musíme registrovať v rakúsku a vyžiadať si rakúske IČ DPH... to by sme strašne neradi! V §16 mi akurát tak nesedí:
....ktorá koná v mene a na účet inej osoby, dodanej osobe inej ako zdaniteľnej osobe .....

Nebude v tejto vete zrada?
martinez
06.05.10,19:14
Prevádzkáreň tam nemáme, chceme to robiť zo Slovenska. Stretla som sa s názorom, že sa musíme registrovať v rakúsku a vyžiadať si rakúske IČ DPH... to by sme strašne neradi! V §16 mi akurát tak nesedí:
....ktorá koná v mene a na účet inej osoby, dodanej osobe inej ako zdaniteľnej osobe .....

Nebude v tejto vete zrada?

Ja si myslím nasledovné :
1/ Kde je miesto dodania služby, keby slovenska zivnostnicka fakturovala priamo rakuskej rodine ? podla §15,2 je miesto dodania na Slovensku
2/ Kde je miesto dodania sprostredkovatelskej sluzby, ak je tato poskytnuta inej ako zdanitelnej osobe ? podla §16,13 to iste miesto ako miesto dodania sluzby, ktoru sprostredkovavate... cize podla bodu 1 je to Slovensko a fakturujete so slovenskou DPH
3/ Registrovat sa nemusite v Rakusku, lebo tam neposkytujete sluzby.. sluzby poskytujete zo Slovenska.