rena123
06.05.10,16:02
Dobrý deň, mám otázku, s ktorou si už dlhšie neviem rady: zamestnankyňa žije so svojím synom a priateľom v byte, kde ani jeden nemá trvalý pobyt. Jej priateľ sprevádza ju, alebo jej syna na ošetrenie k lekárovi a ja neviem, či to môžeme uznať ako sprevádzanie rodinného príslušníka. Keď ju viezol na operačný zákrok, uznala som mu to, boli to len 2 hodiny, ale s jej synom bol celé dopoludnie na vyšetrení (celodenné). Prosím poraďte niekto. Ďakujem.
:confused:
katka50
06.05.10,14:21
Dobrý deň, mám otázku, s ktorou si už dlhšie neviem rady: zamestnankyňa žije so svojím synom a priateľom v byte, kde ani jeden nemá trvalý pobyt. Jej priateľ sprevádza ju, alebo jej syna na ošetrenie k lekárovi a ja neviem, či to môžeme uznať ako sprevádzanie rodinného príslušníka. Keď ju viezol na operačný zákrok, uznala som mu to, boli to len 2 hodiny, ale s jej synom bol celé dopoludnie na vyšetrení (celodenné). Prosím poraďte niekto. Ďakujem.
:confused:

Zákonník práce § 141 ods. 2 písm. c
(2) Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi pracovné voľno z týchto dôvodov a v tomto rozsahu:
a) vyšetrenie alebo ošetrenie zamestnanca v zdravotníckom zariadení
1. pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
2. ďalšie pracovné voľno bez náhrady mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
3. pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas na preventívne lekárske prehliadky súvisiace s tehotenstvom, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
b) narodenie dieťaťa manželke zamestnanca; pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas na prevoz manželky do zdravotníckeho zariadenia a späť,
c) sprevádzanie
1. rodinného príslušníka do zdravotníckeho zariadenia na vyšetrenie alebo ošetrenie pri náhlom ochorení alebo úraze a na vopred určené vyšetrenie, ošetrenie alebo liečenie; pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne len jednému z rodinných príslušníkov na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak bolo sprevádzanie nevyhnutné a uvedené úkony nebolo možné vykonať mimo pracovného času,


Zákonník práce § 40 ods. 5
(5) Rodinný príslušník na účely tohto zákona je manžel, vlastné dieťa, dieťa zverené zamestnancovi do náhradnej starostlivosti na základe rozhodnutia súdu alebo dieťa zverené zamestnancovi do starostlivosti pred rozhodnutím súdu o osvojení, rodič zamestnanca, súrodenec zamestnanca, manžel súrodenca zamestnanca, rodič manžela, súrodenec manžela, prarodič zamestnanca, prarodič jeho manžela, vnuk zamestnanca a iná osoba, ktorá so zamestnancom žije spoločne v domácnosti.
rena123
07.05.10,03:07
...teda on je "iná osoba, ktorá..." a bez problémov môžem uznať paragraf? ?? našej šéfke sa to nevidí....
Aďka S
10.05.10,08:00
súhlasím s Katkou. Aj podľa mňa má Váš zamestnanec nárok na pracovné voľno s náhradou mzdy. Problém celodenné vyšetrenie tu už bol niekoľkokrát riešený. My zastávame názor, že ak lekár potvrdí celodenné vyšetrenie, nie sme kompetentní prehodnocovať jeho pečiatku. Typický príklad je injekcia u obvoďáka. Zamestnanec tam strávi možno len 1/2 hod. aj s čakaním, ale zdravotný stav vyžaduje celodenný kľud na lôžku... Okrem toho - zo zákona je počet takýchto dní limitovaný, takže by som si ako zametnávateľ starosti nerobila.
rena123
10.05.10,08:35
súhlasím s Katkou. Aj podľa mňa má Váš zamestnanec nárok na pracovné voľno s náhradou mzdy. Problém celodenné vyšetrenie tu už bol niekoľkokrát riešený. My zastávame názor, že ak lekár potvrdí celodenné vyšetrenie, nie sme kompetentní prehodnocovať jeho pečiatku. Typický príklad je injekcia u obvoďáka. Zamestnanec tam strávi možno len 1/2 hod. aj s čakaním, ale zdravotný stav vyžaduje celodenný kľud na lôžku... Okrem toho - zo zákona je počet takýchto dní limitovaný, takže by som si ako zametnávateľ starosti nerobila.

Nie, nepochopili ste ma, nevieme či to uznať preto, že je to len priateľ.... síce "iná osoba, ktorá ktorá so zamestnancom žije spoločne v domácnosti", ale na papieri nič nemáme....
Tweety
10.05.10,08:37
Prepáčte, ale vôbec nerozumiem tejto odpovedi....
Odpoveď je jednoduchá, nárok na prekážku v práci nemá, priateľ nepatrí medzi rodinných príslušníkov definovaných v ZP.
rena123
10.05.10,08:40
Nárok v tomto prípade(prísp. 1.) nie je, pretože priateľ nie je rodinným príslušníkom tak, ako uvádza ZP.

Ale ZP uvádza úplne na konci " ...iná osoba, ktorá so zamestnancom žije spoločne v domácnosti."
rena123
10.05.10,08:41
Odpoveď je jednoduchá, nárok na prekážku v práci nemá, priateľ nepatrí medzi rodinných príslušníkov definovaných v ZP.

Ale je to v podstate "iná osoba, ktorá so zamestnancom žije spoločne v domácnosti."
Už to riešime tak dlho, že ani neviem, čia som :rolleyes:
Tweety
10.05.10,08:43
Ale je to v podstate "iná osoba, ktorá so zamestnancom žije spoločne v domácnosti."
Už to riešime tak dlho, že ani neviem, čia som :rolleyes:
Oj, prepáč, to som prehliadla, že máš tam uvedené, že žijú v spoločnej domácnosti, potom nárok na sprevádzanie má. Len jednu otázku k tomu, vie dokázať, že žijú v spol. domácnosti?
rena123
10.05.10,09:17
To je práve to. Obaja majú trvalý pobyt niekde inde, bývajú v prenajatom byte.... Šéfka už celkom súhlasí s čestným prehlásením.... ALEBO INÁ RADA???
Vopred ĎAKUJEM.
Tweety
10.05.10,09:19
Tak to čestné založte medzi spis zamestnanca a uznajte § 141.