Diduska2910
06.05.10,17:20
Ahojte
Potrebovala by som poradit a pomoct
Som rozvedena rok. Po rozvode som ja s mojou dcerou byvala spolu s ex- manzelom v spolocnom dome,ale kedze dochadzalo k fyzickemu nasiliu tak som musela so svojou 3-rocnou dcerou odist z domu. Nahlasila som to na policiu, kde mi bolo povedane aby som do majetko pravneho vysporiadania odisla do nejakeho socialneho zariadenia pre tyrane matky.
Chcela by som Vas poprosit o radu ako mam dalej postupovat, na ake urady sa obratit? za kym ist?
ako urychlit majetko-pravne vysporiadanie?
momentalne byvame u kamaratky.. a som naozaj zufala:mee:
Mária27
06.05.10,18:25
Neviem, či si už požiadala súd o vysporiadanie bezpodielového spoluvlastníctva manželov po rozvode a potrebuješ to len urýchliť, alebo si tak ešte neurobila. Pozri si §§ 149 a 150 občianskeho zákonníka, na čo máš nárok. Pýtaj sa kokrétne, v čom potrebuješ rady.
Mgr.Shrek
07.05.10,06:18
Určite je potrebné podať návrh na súd na Vyporiadanie BSM. A to čo najskôr, lebo sa môže stať, že uplynie 3 ročná prekluzívna lehota na podanie návrhu.

Skús sa obrátiť na Centrum právnej pomoci, alebo sa pýtaj tuto. Aj tu sú právnici.
gabi2
10.05.10,07:07
Môžte mi prosím vysvetliť. Účastník kúpnej zmluvy - manželka, súhlasí s kúpou nehnuteľnosti do výlučného vlastníctva manžela. Finančné prostriedky, použité na kúpu tejto nehnuteľnosti nepochádzajú z prostriedkov bezpodielového spoluvlastníctva manželov. Čo by to znamenalo keby manžel zomrel kto bude dedič. A čo to bude znamenať keď zomriem ja, alebo v prípade rozvodu?. Kúpili sme takto dom, pretože mám syna z prvého manželstva a manžel sa bál, aby v prípade mojej smrti ho bývalý manžel netlačil do vyplatenia dedičtva. Chápem ho ale .......?
ĎAkujem GABI
Xanti
10.05.10,07:12
Môžte mi prosím vysvetliť. Účastník kúpnej zmluvy - manželka, súhlasí s kúpou nehnuteľnosti do výlučného vlastníctva manžela. Finančné prostriedky, použité na kúpu tejto nehnuteľnosti nepochádzajú z prostriedkov bezpodielového spoluvlastníctva manželov. Čo by to znamenalo keby manžel zomrel kto bude dedič. A čo to bude znamenať keď zomriem ja, alebo v prípade rozvodu?. Kúpili sme takto dom, pretože mám syna z prvého manželstva a manžel sa bál, aby v prípade mojej smrti ho bývalý manžel netlačil do vyplatenia dedičtva. Chápem ho ale .......?
ĎAkujem GABI
Dom je vlastníctvom tvojho manžela.

Ked manžel zomrie, dedíš ty a Vaše spoločné deti rovnakým podielom.
Ked zomrieš ty, dom nededí nikto lebo je stále v majetku manžela.

V prípade rozvodu, nemáš právo na vyplatenie z domu. Lebo je výlučným majetkom manžela. Máš právo len na polovicu investícii, kt. sa dom zhodnotil počas spoločného užívania. Teda vymeníte strechu, bude to stáť 10 000 eur, po rozvode Ti mng. musí vyplatiť 5000 eur a tak pod.
Mgr.Shrek
10.05.10,07:35
Môžte mi prosím vysvetliť. Účastník kúpnej zmluvy - manželka, súhlasí s kúpou nehnuteľnosti do výlučného vlastníctva manžela. Finančné prostriedky, použité na kúpu tejto nehnuteľnosti nepochádzajú z prostriedkov bezpodielového spoluvlastníctva manželov. Čo by to znamenalo keby manžel zomrel kto bude dedič. A čo to bude znamenať keď zomriem ja, alebo v prípade rozvodu?. Kúpili sme takto dom, pretože mám syna z prvého manželstva a manžel sa bál, aby v prípade mojej smrti ho bývalý manžel netlačil do vyplatenia dedičtva. Chápem ho ale .......?
ĎAkujem GABI

No znamená to nasledovné:
Nehnuteľnosť bude výlučným vlastníctvom manžela, tzn. Nebude predmetom BSM a ani podielového spoluvlastníctva.

V prípade dedenia zo zákona bude pozostalý manžel dediť spolu s deťmi, ktoré má so zosnulý, rovnakým dielom. Tzn. manžel a dve deti, každý 1/3

V prípade rozvodu nebude nehnuteľnosť premetom vyporiadania BSM, keďže nie je v BSM.

Tvoj syn z prvého manželstva má nárok na časť domu len v prípade, ak nemáte s manželom spoločné deti a tvoj syn bude žiť s poručiteľom najmenej rok pred smrťou v spoločnej domácnosti. (§ 474 z.č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník)

Inak nemá nárok na nič. Jedine v prípade, ak si ho tvoj terajší manžel osvojil. Potom má rovnaký nárok ako každý potomok.
gabi2
10.05.10,08:31
Ďakujem, myslela som, že v prípade manželovej smrti bude dediť len náš spoločný syn. No ale takto ste ma ukľudnili. Srdečná vďaka. Gabi