jozosvk
19.10.05,16:31
Chcem sa opytať jednu otazku ohladne dane z nehnutelnosti. Stari rodicia mi darovali rodinny dom a pozemok. Do 30 dni by som mal nahlasit spravcovi dane (obecny urad) tuto skutocnost od zapisu predmetnej nehnutelnosti do katastra.

Kto ale podava danove priznanie ( a treba ho podavat kazdy rok?), ak spominanu nehnutelnost stale uzivaju moji stari rodicia - ja budem az po ich smrti:-).
V januari tohoto roku podali danove priznanie oni a v lete mi bola tato nehnutelnost darovana.
Dakujem za odpoved!
Tweety
19.10.05,14:43
Daň platí vlastník nehnuteľnosti. Ak v januári oni podali DP, pretože boli vlastníkmi a daň aj zaplatili, je pre tento rok vyrovnaná. Ostáva podľa môjho názoru iba povinnosť nahlásiť správcovi dane uvedenú skutočnosť.(darovanie) .
jozosvk
19.10.05,15:54
Daň platí vlastník nehnuteľnosti. Ak v januári oni podali DP, pretože boli vlastníkmi a daň aj zaplatili, je pre tento rok vyrovnaná. Ostáva podľa môjho názoru iba povinnosť nahlásiť správcovi dane uvedenú skutočnosť.(darovanie) .
Problem je v tom, ze na Obecnom urade mi povedali, ze dan bude platit uzivatel, a na ohlasenie sa iba pousmiali.Tak ako teraz? Asi im tom dam radsej pisomne, aby v buducnosti nerobili problemy. Ako ja tych slovenskych uradnikov nenavidim!!!
Tweety
19.10.05,16:30
Ale veď užívateľ už raz daň zaplatil nie?
jozosvk
19.10.05,22:13
Mozno som s zle vyjadril... Predmetna nehnutelnost mi bola darovana, ale budem v nej byvat a z po smrti starych rodicov - v darovacej zmluve som dal klauzulu ,,dozivotne uzivanie a byvanie. Viem, ze do 30 dni treba nahlasit Obecnemu uradu, tuto skutocnost. Ale nie je mi jasne, ci mam potom do 31. januara alebo dokedy sa to ma podavat podat danove priznanie a samozrejma potom aj platit dan z nehnutelnosti kazdy rok. Starym rodicom to nerobi problem - pokial tam ziku oni si budu platit dan.
Len sa pytam, ci to nie je v rozpore so zakonom. Na Obecnom urade mi povedali, ze dan mozu platit stari rodicia a to ze som nahlasil do 30 dni ze som vlastnikom predmetnej nehnutelnosti - ...na tom sa uradnicka iba pousmiala!
Paula
20.10.05,04:59
Tak, ako píše Tweety v prísp.č.2. Daň je teraz vyrovnaná, ty si povinný platiť daň od budúceho roka (peniažky ti starí rodičia dajú do ruky). Priznanie k dani sa dáva iba raz, pokiaľ nedôjde k zmene v údajoch uvedených v prvom priznaní.
zenbulka
20.10.05,05:48
Ak je ta nehnutelnost v obci, kde sa vsetci poznaju, tak si nerob problemy, ja som v obci vlastnikom nehnutelnosti, v ktorej byva moj otec, a plati kazdorocne dan z nehnutelnosti on, samozrejme to zapisu na moje meno, uradnicka sa asi pousmiala preto, ze fakt, ktory si prisiel oznamit, uz davno vedela, tak to na vidielu chodi, nereaguj na to. Situacia v malych obciach je ina ako na uradoch v meste, uradnici su tolerantnejsi, s terminmi nerobia az take problemy - vychadzaju skratka v ustrety, zvlast, ak ak mas v tej obci nejake korene alebo su tam stari rodicia dobre zapisani.
adrika
20.10.05,06:11
Včera som bola na MsÚ práve ohľadom dane z nehnuteľnosti - bývali sme s babkou, ktorá zomrela v máji t.r. , ale v marci stihla podať daň.priznanie za seba aj za môjho manžela /vlastnili dom na polovicu/- bolo to jedno daňové , kde bolo presne uvedené, že polovicu vlastní ona a polovicu manžel. Povedali mi,že manžel musí teraz čím skôr znova podať daň. priznanie za svoju polovicu, aaby nám mohli poslať výmer dane z polovičky domu ešte za tento rok. Babkina polovica musí prejsť dedičským konaním a kto ju zdedí, tomu pošlú výmer. Som z toho celá popletená a nechápem , prečo musí manžel podávať ešte jedno DP v tom istom roku.....Nemyslíte si, že je to iba "byrokratický výmysel úradníka" ? Nemáte s tým niekto skúsenosť?
Tweety
20.10.05,06:19
[QUOTE=adrika]. Babkina polovica musí prejsť dedičským konaním a kto ju zdedí, tomu pošlú výmer.

To je úplná pravda, že musí prejsť dedičstvom, ale pravdou je aj to , že za tento rok je podané DP a daň vysporiadaná. Ak bude nový dedič, ten bude podávať a platiť,ale až r.2006.
Ak sú viacerí na jednu nehnuteľnosť môžu podať jedno DP. Vlastná skúsenosť.:rolleyes:
jozosvk
20.10.05,16:55
Dakujem za info - uz mam jasno.