Martin_S
19.10.05,14:56
Prosim o pomoc. Nas odberatel pred 8 mesiacmi zmenil sidlo s Bratislavy do Trenčína. Momentalne podpisujeme novu zmluvu a tiez budeme vystavovat fakturu. V suvislosti s tym nas ziada aby sme do zmluvy aj do faktury uviedli stare sidlo v Bratislave z ktoreho sa stala prevadzkaren. Ako dovod uvadza, ze v v osvedceni o registracii k DPH ma uvedenu staru adresu a danova kontrola by mu inak robila problemy. Nie je firma povinna pri zmene sidla zmenit adresu na "karticke"? Alebo je mozne ponechat registraciu k DPH na adrese prevadzkarne? Dakujem za vase nazory.
mekk
19.10.05,15:21
v zmysle § 31 ods. 7 zákona č.511/1992 Zb. o správe daní a poplatkov musí oznámiť zmenu sídla spoločnosti daňovému úradu - to je bez debaty, inak sa vystavuje sankciám! Následne sa mu zmení aj osvedčenie o registrácii.
Jana Acsová
19.10.05,16:27
Ako dovod uvadza, ze v v osvedceni o registracii k DPH ma uvedenu staru adresu a danova kontrola by mu inak robila problemy. Nie je firma povinna pri zmene sidla zmenit adresu na "karticke"? Alebo je mozne ponechat registraciu k DPH na adrese prevadzkarne? Dakujem za vase nazory.To nie je dôvod na nesprávnu fakturáciu. Nesplnenie si nahlasovacej povinnosti je jedno porušenie zákona a druhým by bolo, keby na faktúrach bolo uvedené sídlo, ktoré už neplatí. Došlo by k "dvojchybe"http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
Bunny
20.10.05,05:15
od októbra 2004 sa novelizoval Obchodný zákonník a zmena spočívala v tom, že zmena sídla spoločnosti má konštitutívny charakter zmeny - teda sídlo spoločnsoti je to , ktoré je zapísané do obchodného registra.
Teda až dňom zápisu do OR sa berie ako aktuálne nové sídlo firmy... v vtedy bolo potrebné oznámiť zmeny na miestne príslušný DU a oni fimu samy predelimitujú na nový miestne príslušný úrad... :)
Ak však z bývalej adresy sa stala prevádzkáreň.. (vznik prevádzkárne je potrebné ohlásiť do 15 dní na DU) na faktúre môže byť v zmysle § 71 DPH aj sídlo prevádzkárne.. :)
Martin_S
21.10.05,14:17
OK. Dakujem
Bunny
21.10.05,15:39
niet zaco... aj nabuduce...
bryan
22.10.05,08:44
Existuje este jeden sposob, o ktorom tu nikto nepisete = DELEGOVANIE DANOVEHO URADU.
Aj ked firma zmeni sidlo, moze poziadat o delegovanie miestnej prislusnosti k inemu DU, najma ak su na to prakticke dovody, napriklad prevadzkaren.
Pri zmene sidla je firma sice povinna "prestahovat sa" k inemu danaku, ale prave spomenutou delegaciou sa to da ponechat na inom DU.
Bunny
24.10.05,05:41
tak tak bryan... v prípade , že sú na to pádne dôvody na základe žiadosti môže DU delegovať miestnu príslušnosť správcu dane na iného správcu dane... Treba myslím 300 Sk kolok... a bude. :)