beakap
06.05.10,22:31
DObrý deň. Potrebovala by som poradiť, či má príslušník slobodného povolania nárok na požiadanie o predčasný dôchodok prípadne ako má nádejný dôchodca postupovať: Ide o SZČO, nar. v r. 1950, bol dôchodkovo poistený od r. 1966 v podstate vkuse, podľa výpisu o stave individuálneho účtu poistenca má osobný mzdový bod v r. 2003 vo výške 1.1842. Od r. 2003 si starobné dôchodkové poistenie neplatil. Má už nárok na predčasný dôchodok alebo si má začať niečo platiť, aby mu vznikol? Prípade kedy bude mať nárok na starobný dôchodok?
ďakujem
veronikasad
06.05.10,22:35
DObrý deň. Potrebovala by som poradiť, či má príslušník slobodného povolania nárok na požiadanie o predčasný dôchodok prípadne ako má nádejný dôchodca postupovať: Ide o SZČO, nar. v r. 1950, bol dôchodkovo poistený od r. 1966 v podstate vkuse, podľa výpisu o stave individuálneho účtu poistenca má osobný mzdový bod v r. 2003 vo výške 1.1842. Od r. 2003 si starobné dôchodkové poistenie neplatil. Má už nárok na predčasný dôchodok alebo si má začať niečo platiť, aby mu vznikol? Prípade kedy bude mať nárok na starobný dôchodok?
ďakujem
doplň prosím :
- ide o muža alebo ženu ?
- ak ženu - uveď počet vychovaných detí
- z výpisu zo SP - počet rokov dôch.poistenia

Do predčasného dôchodku môže isť najskôr 24 mesiacom pred dovršením dôch. veku (u muža je dôch.vek 62 rokov - u ženy podľa počtu vych.detí), ak má aspoň 15 rokov dôchod.poistenia
Mária27
07.05.10,05:34
Veľmi nahrubo:
má 60 rokov - je to 2 roky pred 62
37 rokov poistený - stačí
priemerný bod 1,1842 - viac sa neupravil, ak celý ďalší rok neplatil
dôch. hodnota 2010 = 9,2246 eur

37 x 1,1842 x 9,2246 = 404 eur je viac ako 1,2-násobok minima (min je 185,19).

Má nárok.
beakap
12.05.10,19:32
Veľmi pekne ďakujem za odpoveď. Ešte by som sa chcela spýtať, ako je to vlastne s tým riadnym starobným dôchodkom, oplatilo by sa počkať až do dosiahnutia nároku na riadny starobný dôchodok alebo požiadať o predčasný? Dalo by sa platením odvodov na starobný dôchodok zostávajúce cca dva roky (do dosiahnutia 62 rokov - ide o muža) nejako výrazne si prilepšiť? Ten predčasný dôchodok by bol vo výške 404 EUR, alebo to je len údaj pre výpočet? Veľmi pekne ďakujem za pomoc
wagner
12.05.10,20:15
Veľmi pekne ďakujem za odpoveď. Ešte by som sa chcela spýtať, ako je to vlastne s tým riadnym starobným dôchodkom, oplatilo by sa počkať až do dosiahnutia nároku na riadny starobný dôchodok alebo požiadať o predčasný? Dalo by sa platením odvodov na starobný dôchodok zostávajúce cca dva roky (do dosiahnutia 62 rokov - ide o muža) nejako výrazne si prilepšiť? Ten predčasný dôchodok by bol vo výške 404 EUR, alebo to je len údaj pre výpočet? Veľmi pekne ďakujem za pomoc

Ten rok, v ktorom požiada o starobný dôchodok sa nezapočítava pre príjem na určenie výšky dôchodku. Začať si platiť odvody na dôchodok teraz je podľa mňa už zbytočné. Tie peniaze nech si radšej ušetrí. Podľa môjho názoru je lepšie požiadať o predčasný starobný dôchodok, pretože dôchodkový bod už bude klesať a o čo dostane menej, tak sa mu vyrovná valorizáciou. A po voľbách to nie je isté, či nezačnú zvyšovať vek odchodu do dôchodku.Aby nemusel ešte aspoň pol roka pracovať naviac.:confused: Ja tvrdím, že lepší vrabec v hrsti, ako holub na streche:D:D:D