majikaa
07.05.10,10:02
Chcem sa opýtať, či je možné dať zamestnancom, ktorí vykonávajú pracovné cesty / napr. vodič/ stravné lístky namiesto cestovných náhrad. Samozrejme ak si to zamestnávateľ dá do interných smerníc.
Máte s tým niekto skúsenosti? :---:(
Chobot
07.05.10,08:04
Chcem sa opýtať, či je možné dať zamestnancom, ktorí vykonávajú pracovné cesty / napr. vodič/ stravné lístky namiesto cestovných náhrad. Samozrejme ak si to zamestnávateľ dá do interných smerníc.
Máte s tým niekto skúsenosti? :---:(

Nie, nedá sa. Je to v rozpore s legislatívou.
majikaa
07.05.10,08:05
Ďakujem za skorú odpoveď. Veľmi si mi pomohol.
Chobot
07.05.10,08:08
Ďakujem za skorú odpoveď. Veľmi si mi pomohol.

Ak chceš viac informácií, pozri sem:

http://www.porada.sk/t81354-stravenky-a-stravne.html

http://www.porada.sk/t44327-cestovne-nahrady-diety.html (pozri najmä príspevok 28)

a niečo aj tu bolo písané:

http://www.porada.sk/t61657-stravny-listok-alebo-nahrada-stravneho.html
ilona
07.05.10,17:04
Neviem,ale ak máš na mysli vodiča-zamestnanca napr. v autodoprave môže mať stravné lístky za určitých podmienok.
martinez
09.05.10,11:25
Ja si osobe myslim , ze podla zakona o CN patri zamestnancovi vyslanemu na SC stravne. Zakon v pripade tuzemskych sluzobnych ciest neprikazuje, ze stravne musi byt vyplatene iba v hotovosti...

ak by mal napriklad narok na 8,30 eur (nad 18 hodin) a dal by som mu za to bezodplatne 3,60 eurovy gastrac a zvysok v ramci predlozeneho cestaku doplatil v hotovosti, nevidim problem (samozrejme, ak by s tym suhlasil).. gastrac by som zauctoval 512/213 3,60eur. Takto by som nemusel strhavat gastrac za sl.cestu, pri ktorej sa narokovalo stravne

chcem upozornit aj na to, ze niektore firmy zabezpecuju stravovanie zamestnancov tak, ze im davaju gastrace zadarmo.... uctuju to tak, ze 55% daju ako 527/213 a 45% daju 528/213.....takze zamestnanec by v konecnom dosledku neprisiel o nic.... iba by sa to muselo po spravosti uctovne opravit na 512/527,528
Chobot
10.05.10,09:07
Ja si osobe myslim , ze podla zakona o CN patri zamestnancovi vyslanemu na SC stravne. Zakon v pripade tuzemskych sluzobnych ciest neprikazuje, ze stravne musi byt vyplatene iba v hotovosti...

ak by mal napriklad narok na 8,30 eur (nad 18 hodin) a dal by som mu za to bezodplatne 3,60 eurovy gastrac a zvysok v ramci predlozeneho cestaku doplatil v hotovosti, nevidim problem (samozrejme, ak by s tym suhlasil).. gastrac by som zauctoval 512/213 3,60eur. Takto by som nemusel strhavat gastrac za sl.cestu, pri ktorej sa narokovalo stravne

chcem upozornit aj na to, ze niektore firmy zabezpecuju stravovanie zamestnancov tak, ze im davaju gastrace zadarmo.... uctuju to tak, ze 55% daju ako 527/213 a 45% daju 528/213.....takze zamestnanec by v konecnom dosledku neprisiel o nic.... iba by sa to muselo po spravosti uctovne opravit na 512/527,528

Už som viackrát písal, že nesúhlasím s tým, že cest. náhrady je možné kompenzovať stravným lístkom. Stravný lístok je cenina, potom mu to rovno môžeš vyplatiť aj v kolkových známkach, alebo napr. iným cenným papierom, napr. hypotekárnym záložným listom.

Zákon to síce neuvádza vyslovene, ale v zmysle § 36 je zamestnávateľ povinný poskytnúť preddavok a preddavkom sa myslí finančná hotovosť. Je tam aj alternatíva:

a) formou cestovného šeku,
b) zapožičaním platobnej bankovej karty zamestnávateľa alebo medzinárodnej platobnej bankovej karty zamestnávateľa,
c) prevodom na účet zamestnanca vedený v banke alebo pobočke zahraničnej banky v eurách alebo prevodom na účet zamestnanca vedený v banke alebo pobočke zahraničnej banky v cudzej mene.

Ale nikde nie je umožnené dať stravné lístky, či inú ceninu.