kocka503
07.05.10,10:50
Ahojte,

stretávam sa s názorom, že to nie je možné, aj keď ja osobne nevidím dôvod, prečo by to tak nemohlo byť. Jedná sa o:
1. - slovenská firma, platca DPH (my)
2. - rakúska rodina, neplatca DPH
3. - rakúska živnostníčka, opatrovateľka

Rakúska rodina nám platí sumu 2000 Eur/ mesačne, kde je zahrunutá aj mzda pre opatrovateľku (živnostníčku) aj naša provízia. My potom zaplatíme živnostníčke 1800 Eur za jej služby. Živnostníčka nám podpísala dohodu a súhlas, aby rodina zasielala peniaze na náš účet a my jej ich prepošleme. Môžem v takomto prípade vystaviť faktúru:
- mzda pre opatrovateľku: 1800 (bez DPH)
- naša provízia 200 Eur (s DPH)

a DPH odvediem len z tých 200? tú mzdu môžem účtovať ako prechodnú položku????

Ďakujem
martinez
07.05.10,09:09
Osobne si nemyslim, ze sa jedna o prechodne polozky.... tu sa nejedna o vydavky platene v mene a na ucet kupujuceho (§22,3).... ale ide o klasicke sprostredkovanie podla §9,4 (vy nakupujete sluzbu a potom ju predavate zo ziskom)
andreaS
07.05.10,09:17
navyse to nie je MZDA lebo opatrovatelka nie je vasou zamestnankynou...

potom by bola cesta inde:
nech zivnostnicka fakturuje 2000,- eur priamo vasemu povodnemu odberatelovi a vy zivnostnicke vyfakturujete 200,- eur za sprostredkovanie...
kocka503
07.05.10,09:20
Osobne si nemyslim, ze sa jedna o prechodne polozky.... tu sa nejedna o vydavky platene v mene a na ucet kupujuceho (§22,3).... ale ide o klasicke sprostredkovanie podla §9,4 (vy nakupujete sluzbu a potom ju predavate zo ziskom)


No ale práveže my ich nepredávame so ziskom. Pôvodne by sme vystavili faktúru LEN rodine s textom:
- fakturujeme Vám za poradenské služby: ZD: 168 Eur, DPH 32 Eur = 200 Eur - DPH odvediem na Slovensku.

Živnostníčka vystavý faktúru, kde obrateľ je rodina, na 1800 Eur, avšak číslo účtu uvádza naše. To preto, lebo ona to tak chce, aby sa jej nestalo že jej prídu peniaze neskôr a tak... To máme zmluvne ošetrené, ona nám dala plnú moc na to, aby sme narábali s jej peniazmi a zasielali sme jej ich MY na jej účet.
Nevidím dôvod, prečo by som mala platiť DPH z niečoho, čo nie je MOJE??? :eek:
Dá sa toto riešiť?

Ďakujem.
andreaS
07.05.10,09:27
kocka: ale to si v prvom prispevku neuviedla ze fakturu vystavuje na rodinu ta zivnostnicka...

pride mi vsak zvlastne ze peniaze chodia vam a nie jej... a tebe ide o to, ako zauctovat prijem, kt. nie je ani vas...

rozmyslam nad postupenim pohladavky...

lebo vasich je len 200 eur... ale prijmete aj 1800, kt. vratite zivnostnicke... a ty potrebujes zachytit pohyb tych 1800,-
kocka503
07.05.10,10:00
kocka: ale to si v prvom prispevku neuviedla ze fakturu vystavuje na rodinu ta zivnostnicka...

pride mi vsak zvlastne ze peniaze chodia vam a nie jej... a tebe ide o to, ako zauctovat prijem, kt. nie je ani vas...

rozmyslam nad postupenim pohladavky...

lebo vasich je len 200 eur... ale prijmete aj 1800, kt. vratite zivnostnicke... a ty potrebujes zachytit pohyb tych 1800,-

Ano, presne toto potrebujem riešiť. A prečo peniaze chodia nám? Lebo živnostníčky chcú mať peniaze na účte vždy k 15.-temu. My im ich pošleme bez ohľadu na to, či rodina mešká s platbou. Jednoducho sa staráme, aby mali zaplatené načas.

Ako myslíš to postúpenie pohľadávky? To by sa dalo? :)