Samantha
07.05.10,11:40
Ahojte poraďáci,

snažila som si nájsť odpoveď na moju otázku vo Vašich príspevkoch tu na porade. Po prečítaní všetkých možných tém mi to však nie je stále jasné.

Som neplatca DPH a prijímam elektronickú službu z tretej krajiny (USA cca 100 USD). Vzniká mi povinnosť zaplatiť daň z tejto prijatej služby ?
Myslím, že nemám povinnosť sa registrovať (opravte ma, ak sa mýlim).

A zároveň poprosím o uistenie, že ak kupujem tovar z tretích krajín - vtedy potrebujem aj registráciu a následne musím urobiť samozdanenie, však?

Ďakujem za odpoveď!!! :)
bv_alexandra
07.05.10,09:43
ako neplatiteľ DPH prijimajúci služby z tretích krajín si povinný sa registrovať na DU a z tejto služby zaplatiť DPH. ups až teraz som si všimla že píšeš o elektronických službách tak som si nie moc istá. Určite sa vyjadrí niekto skúsenejší. V prípade tovaru z tretích krajín to však platí určite;)
Ak sa u teba jedná o dlhodobejšiu aktivitu v tomto smere, odporúčam sa zaregistrovať ako dobrovoľný platca DPH a tým pádom budeš samozdaňovať aj na vstupe aj na výstupe - čiže zaplatiš 0€ na DPH;)
martinez
07.05.10,21:13
Ahojte poraďáci,

snažila som si nájsť odpoveď na moju otázku vo Vašich príspevkoch tu na porade. Po prečítaní všetkých možných tém mi to však nie je stále jasné.

Som neplatca DPH a prijímam elektronickú službu z tretej krajiny (USA cca 100 USD). Vzniká mi povinnosť zaplatiť daň z tejto prijatej služby ?
Myslím, že nemám povinnosť sa registrovať (opravte ma, ak sa mýlim).

A zároveň poprosím o uistenie, že ak kupujem tovar z tretích krajín - vtedy potrebujem aj registráciu a následne musím urobiť samozdanenie, však?

Ďakujem za odpoveď!!! :)

Moj nazor :
1/ Ak prijimas elektronicku sluzbu z 3.krajiny, vznika Ti danova povinnost podla §69,3.... nevznika Ti vsak povinnost registracie podla §7a !!!! Cize podas danove priznanie, odvedies dan, ale neregistrujes sa. Registrovala by si sa iba v pripade, ak by si nadobudla tu sluzbu z ineho clenskeho statu a to podla §7a, ods.1 (ak si tento paragraf poriadne precitas, tak zistis, ze sa jedna iba o pripad nadobudnutia sluzby z clenskeho statuEU).

2/ Pri dovoze tovaru z tretich krajin platis dan colnici..tu sa nerobi samozdanenie...opat sa nemusis registrovat.

3/ Pri nadobudnuti tovaru z ineho clenskeho statu sa musis registrovat, ak hodnota nadobudnuteho tovaru presiahne 13941,45 eur (§7)a robis samozdanenie... ak nepresiahne, nemusis sa registrovat

4/ Ano, ak nadobudas sluzby alebo tovar zo zahranicia castejsie, odporucam registraciu za platitela podla §4... vtedy ti vznikne aj pravo na odpocitanie dane
Samantha
20.05.10,07:52
Ďakujem Vám veľmi pekne za odpovede. Ešte by som sa chcela opýtať na dve veci:

1. V prípade nákupu tej služby v USA v hodnote cca 100 USD neplatiteľom DPH, do kedy je potrebné podať DP a odviezť daň?

2. Zvažovala som, že si túto elektronickú službu kúpim aj ako súkromná osoba, ale po prečítaní zákona o DPH, kde som našla §16, ods. 14 mi asi vznikne povinnosť zaplatiť daň aj keď som súkromná osoba a nepodnikám. Môžete mi to potvrdiť? Ďakujem veľmi pekne :)

§16, ods. 14: Miestom dodania služieb dodávaných elektronickými prostriedkami, ak sú poskytované zdaniteľnou osobou, ktorá má sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň, z ktorej sa služby poskytujú, mimo územia Európskeho spoločenstva alebo ak nemá sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň, má bydlisko alebo miesto, kde sa obvykle zdržiava, mimo územia Európskeho spoločenstva, dodaných osobe inej ako zdaniteľnej osobe je miesto, kde má príjemca služby sídlo, bydlisko alebo miesto, kde sa obvykle zdržiava.

Ďalej §69, ods. 3 hovorí: Zdaniteľná osoba a právnická osoba, ktorá nie je zdaniteľnou osobu a je registrovaná pre daň podľa § 7, sú povinné platiť daň pri službe dodanej zahraničnou osobou z iného členského štátu alebo zahraničnou osobou z tretieho štátu, ak je miesto dodania služby podľa § 15 ods. 1 v tuzemsku.
martinez
20.05.10,08:25
Ďakujem Vám veľmi pekne za odpovede. Ešte by som sa chcela opýtať na dve veci:

1. V prípade nákupu tej služby v USA v hodnote cca 100 USD neplatiteľom DPH, do kedy je potrebné podať DP a odviezť daň?

2. Zvažovala som, že si túto elektronickú službu kúpim aj ako súkromná osoba, ale po prečítaní zákona o DPH, kde som našla §16, ods. 14 mi asi vznikne povinnosť zaplatiť daň aj keď som súkromná osoba a nepodnikám. Môžete mi to potvrdiť? Ďakujem veľmi pekne :)

§16, ods. 14: Miestom dodania služieb dodávaných elektronickými prostriedkami, ak sú poskytované zdaniteľnou osobou, ktorá má sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň, z ktorej sa služby poskytujú, mimo územia Európskeho spoločenstva alebo ak nemá sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň, má bydlisko alebo miesto, kde sa obvykle zdržiava, mimo územia Európskeho spoločenstva, dodaných osobe inej ako zdaniteľnej osobe je miesto, kde má príjemca služby sídlo, bydlisko alebo miesto, kde sa obvykle zdržiava.

Ďalej §69, ods. 3 hovorí: Zdaniteľná osoba a právnická osoba, ktorá nie je zdaniteľnou osobu a je registrovaná pre daň podľa § 7, sú povinné platiť daň pri službe dodanej zahraničnou osobou z iného členského štátu alebo zahraničnou osobou z tretieho štátu, ak je miesto dodania služby podľa § 15 ods. 1 v tuzemsku.

1/ §78,3 - do 25.dňa nasledujúceho mesiaca a zároveň aj zaplatiť DPH.
2/ Podľa §16,14 je miesto dodania služby nadobudnutej inou ako zdaniteľnou osobou (občanom) v tuzemsku. Daň platiť ale nemusíš, nakoľko nie si zdaniteľná osoba (viď §69,2-3). Čiže ak si to objednáš ako občan, DPH na Slovensku z toho neplatíš. (otázkou však je, či ti to nezaťažia americkou daňou z obratu... ale ich zákony ja nepoznám.. možno, že ani nie)
Samantha
20.05.10,08:43
Jasné, už tomu rozumiem. Ďakujem veľmi pekne!! Snažím sa teraz dostať sa do týchto zákonov keďže začínam podnikať aj so zahraničím. Angličtina pre mňa problém nie je, ale zákony také jednoduché nie sú :D