Henka1
07.05.10,13:00
Ahojte... potrebujem zistiť, ako je to s odvodmi na ZP a SP, ak je pracovný pomer uzatvorený na Slovensku aj v ČR, ZP môže mať iba v jednej krajine, a ako je to s odvodmi? Platia sa odvody na ZP a SP v obidvoch krajinách a aká je hranica príjmu na platenie odvodov? V ČR je hranica príjmu na odvod do ZP od 2000 Kč.
dudel
07.05.10,12:25
Pri zamestnaní v dvoch členských štátoch, napr. v SR a aj v ČR Vám musí zamestnanec doniesť formulár E101 zo sociálnej a aj zo zdravotnej poisťovne, kde budete mať uvedené kde má ťažisko záujmu a podľa toho odvádzate aj poistné. Nesmiete mu odvádzať poistné v dvoch členských štátoch.
Ak je to zamestnanec, ktorý má bydlisko, hlavný pracovný pomer a ťažisko záujmu napr. v ČR a bude robiť aj v SR nesmiete zabudnúť aj na to, aby ste ho nahlásili na informačnej karte občana EÚ na Úrad práce. V takom prípade budete posielať mesačné výkazy a odvádzať poistné do SP a do ZP v ČR podľa českej legislatívy. Samozrejme musíte sumy prerátať kurzom z Eura na CZK a aj odvody musíte platiť v CZK a výkazy musia byť tiež v CZK. Tlačivá (mesačné výkazy) a aj vymeriavacie základy českej SP a ZP si vyhľadajte cez internet.
Tento môj pokec je len informatívny, nakoľko je viacero možností (rôznych situácií) a ku každej treba pristupovať individuálne.
Henka1
07.05.10,12:49
Ďakujem za info a môžem ešte otázku? Je to opačná situácia, trvalý pobyt má v SR, pracovný pomer má v SR aj v ČR, počas práce v ČR má neplatené voľno. Pochopila som to tak, že ak priniesie formulár E101 zo sociálnej a zdravotnej poisťovne v SR, zamestnávateľ v ČR ho musí nahlásiť na informačnej karte občana EÚ na Úrad práce a neodvádza zaňho poistné a výkazy do ich ZP a SP?
dudel
09.05.10,19:22
Ak si uplatní ťažisko záujmu v SR, tak musí priniesť zamestnávateľovi v ČR zo slovenskej SP a ZP formulár E101 a potom mu musia v ČR spracovávať mzdu podľa slovenskej legislatívy a odvádzať poistné do slovenskej SP a ZP. Samozrejme dane sa vypočítajú podľa českej legislatívy a odvedú sa v ČR. Neviem či aj v ČR majú povinnosť nahlásiť ho na ÚP /informačná karta/.
Aby som nezabudla firma sa musí prihlásiť do slovenskej ZP a SP a aj zamestnanca musia prihlásiť do slovenskej SP a ZP.
ccokoladecka
10.05.10,06:46
ahojte, ja riešim podobný problém - zamestnávame zamestnanca, ktorý má právnu príslušnosť k ČR. S tým rozdielom, že formulár E101 má od roku 2007, ale platili sa odvody na slovenskú SP aj ZP. Keďže nás na to zo SP upozornili robím opravné výkazy a žiadam o vrátenie platieb. Avšak absolútne netúšim ako to mám vysporiadať v účtovníctve. Zo SP a ZP mi pošlú odvody za tohto zamestnanca na účet a ja urobím nové výkazy na SP a ZP do ČR a spätne tam pošlem všetky platby. Poradíte mi niekto, ako to zaúčtovať?ďalšia vec je to, že zamesntancovi bola vyplácaná mzda a odvádzaná daň. Základ dane sa odvíjal od zaplatených odvodov, a tie sú v ČR iné, takže neviem, čo urobiť s daňou z príjmov a či by som mala urobiť nové mzdy od roku 2007 a doplatiť rozdiel zamestnancovi. Ale neviem si to predstaviť, keďže sú predchádzajúce roky už uzavreté.
Jana Motyčková
10.05.10,06:51
Pri zamestnaní v dvoch členských štátoch, napr. v SR a aj v ČR Vám musí zamestnanec doniesť formulár E101 zo sociálnej a aj zo zdravotnej poisťovne
E101 sa vybavuje iba na SP ale platí aj pre zdravotné poistenie.
Henka1
10.05.10,10:44
Ďakujem za cenné rady, ešte by som potrebovala poradiť, z akého VZ sa odvádzajú odvody do ZP a SP. Je to 307,7 a 319,58 Eur? V ČR má dohodnutú mzdu 1990 Kč, poistné na ZP sa odvádza až zo sumy 2000 Kč.